Verslas

2019.01.31 11:33

Smulkusis verslas tebesitiki PVM lengvatos maisto prekėms

BNS 2019.01.31 11:33

Vyriausybei nepritarus siūlymui nustatyti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, dalis smulkiųjų verslininkų tikisi, kad Seimas vis dėlto palaikys šią iniciatyvą ir padės didinti jų konkurencingumą, rašo „Verslo žinios“.

Verslininkai argumentuoja, kad atpigę maisto produktai skatintų vartojimą, smulkiausiems gamintojams taptų lengviau patekti į parduotuvių lentynas, nes jų produktai liktų konkurencingi, o prekybininkai galėtų padidinti prekių įvairovę.

„Pirmiausia būtų paprasčiau savo produkciją realizuoti turguose, mugėse, renginiuose. Dabar, jei šalia atsistoja koks nors gamintojas, kurisnėra PVM mokėtojas, savo sūrius jis gali parduoti penktadaliu pigiau. Sumažinus PVM, tas kainų skirtumas nebebūtų toks ryškus“, – VŽ cituoja ekologinio ožkų ūkio Širvintų rajone įkūrėją Andželą Dalią Ėmužytę.

Tiesa, dalis gamintojų abejoja, ar lengvata turėtų įtakos produktų kainoms. Pasak jų, iš pradžių kainos kiek sumažėtų, bet ilgainiui ir vėl kiltų.

Seimas turi teisę pritarti parengtam įstatymo projektui, atmetęs neigiamą vyriausybės išvadą. Tačiau paprastai parlamentarų dauguma pritaria ministrų kabineto abejonėms ir atmeta įstatymų projektus, kurie nesulaukia pritarimo vyriausybėje.

BNS primena, kad vyriausybė trečiadienį nepritarė parlamentarų siūlymuidėl lengvatinio PVM maisto produktams. Tai numatančią Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisą Seime pernai rugsėjį įregistravo keturi socialdarbiečiai – Gediminas Kirkilas, Andrius Palionis, Rimantė Šalaševičiūtė ir Petras Čimbaras.

Finansų ministerija savo siūlymą nepritarti iniciatyvai argumentavo tuo, kad lengvata maisto kainų nesumažintų, o valstybės biudžetas per metus netektų trečdalio milijardo eurų pajamų.

„Nustačius tokią PVM lengvatą, per metus valstybės biudžetas netektų 337 mln. eurų, tai ženkli suma (...) Tai lems pajamų į biudžetą surinkimą“, – vyriausybės posėdyje sakė finansų viceministrė Loreta Maskaliovienė.

Ministerija teigia, jog tam, kad būtų kompensuoti dėllengvatinio PVM tarifo nustatymo susidarę valstybės biudžeto pajamų netekimai, maisto produktų vartojimas turėtų padidėti bent du kartus, o tai nėra tikėtina.

Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos seniūnas A. Palionis užregistravus pataisą teigė, kad ji turės teigiamos įtakos verslo sąlygoms ir padės atpiginti maisto produktus. Parlamentarai PVM lengvatą siūlo taikyti visiems maisto produktams.