Verslas

2019.01.30 09:14

Išaiškino, kad norintieji deklaruoti senus „vokelius“ negali būti atleisti nuo „Sodros“ įmokų

Ernestas Naprys, 15min.lt2019.01.30 09:14

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), reklamuodama mokesčių amnestiją, nutylėjo vieną dilemą – ji neadministruoja „Sodros“ įmokų. Senus „vokelius“ deklaruoti norintys asmenys negali būti atleisti nuo socialinio draudimo įmokų, aiškina teisininkai. Tačiau VMI skuba ruošti pamokymą, kaip spragą apeiti – senus „vokelius“ reikėtų anonimiškai deklaruoti ne kaip darbo, o kaip kitas pajamas, tada niekas priekaištų neturės.

Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ Mokesčių praktikos vadovas Gintaras Balčius atskleidžia dilemą – VMI žada atleidimą nuo delspinigių ir baudų. Tačiau deklaravus „anksčiau pamirštas pajamas“ gali kilti prievolė mokėti įmokas „Sodrai“, pvz., PSD ar VSD (privalomasis sveikatos draudimas, valstybinis socialinis draudimas). „Apie prievolę sumokėti kitus mokesčius yra nutylima – taip galimai klaidinami mokesčių mokėtojai, kurie planuoja pasinaudoti mokesčių amnestija“, – pastebi G. Balčius.

Jis kritikuoja VMI pateiktą pavyzdį, kaip amnestija galėtų pasinaudoti gyventojas. Pagal VMI pavyzdį, individualios veiklos neįregistravęs gyventojas 2015 m. gavo 40 tūkst. eurų pajamų dirbdamas savaitgaliais ir po darbo – dabar jis gali tiesiog patikslinti deklaraciją, įtraukdamas šias pajamas, ir susimokėti priklausančius 6000 eurų gyventojų pajamų mokestį be delspinigių.

„Labai abejotina, kad gyventojas, kuris dirbo po darbo ir išeiginėmis dienomis – t. y. siekė gauti pajamų per tęstinį laikotarpį – nebus laikomas vykdančiu individualią veiklą. Todėl jam kaip individualią veiklą vykdančiam asmeniui kyla prievolė mokėti ne tik gyventojų pajamų mokestį, bet ir VSD bei PSD. Svarbu pažymėti, kad tokiu atveju jis turėtų teisę savo apmokestinamąsias pajamas susimažinti patirtomis išlaidomis arba leidžiamiems atskaitymams pripažinti sumą, lygią 30 proc. individualios veiklos pajamų“, – lygina G. Balčius.

Anot jo, tokiu atveju tokio gyventojo GPM siektų ne 6000 eurų, o 4200 eurų, tačiau tektų sumokėti 3990 eurų VSD ir 1260 eurų PSD – iš viso 9450 eurų mokesčių.

BNS nuotr.

Vokeliai – dar labiau komplikuota

Situacija gali būti dar labiau komplikuota, jeigu darbuotojas dirba pagal darbo sutartį, bet dalį darbo užmokesčio gauna „vokeliuose“. Jei jis nuspręstų šias nuslėptas pajamas deklaruoti, nėra pagrindo jo atleisti nuo PSD ir VSD įmokų, o darbdaviui dar tektų sumokėti priklausančias įmokas „Sodrai“, jau nekalbant apie gresiančius konfliktus.

„Priežastis galėtų būti pati banaliausia – bankas nesuteikė būsto paskolos, nes deklaruotos per mažos pajamos. Toks darbuotojas, atsižvelgdamas į viešai reklamuojamą mokesčių amnestiją, gali susidaryti nuomonę, kad užtenka pateikti patikslintą metinę pajamų mokesčio deklaraciją, joje nurodant papildomas su darbo santykiais susijusias pajamas ir susimokant nuo jų pajamų mokestį“, – sako G. Balčius.

Jis beda į galiojantį Mokesčių administravimo įstatymą – mokesčių mokėtojai, laiku nedeklaravę ir nesumokėję mokesčių, gali būti atleidžiami tik nuo delspinigių. Reiškia, VSD ir PSD tektų sumokėti.

„Tačiau kyla klausimas, ar darbuotojas pats, ar jo darbdavys privalo sumokėti nuo papildomai deklaruoto darbo užmokesčio apskaičiuotas PSD ir VSD įmokas? Aš labiau likęs galvoti, kad šiuo atveju darbuotojas turėtų pats susimokėti PSD ir VSD įmokas, nes iš darbdavio pajamas jau yra gavęs be mokesčių išskaičiavimo.

Tačiau iki šiol nėra aišku, ar yra tam techninės galimybės, nes paprastai PSD ir VSD įmokas už darbuotoją sumoka darbdavys. Iš „Sodros“ pusės iki šiol nėra jokių išaiškinimų dėl mokesčių amnestijos įgyvendinimo, nors pagal mokesčių amnestiją reglamentuojančius teisės aktus mokesčių amnestija turi būti taikoma ir „Sodros“ administruojamiems mokesčiams“, – abejoja teisininkas. Kad darbdavys galėtų sumokėti savo VSD įmoką, jam reikėtų žinoti, kiek darbuotojas papildomai deklaravo pajamų.

„Nėra sunku įsivaizduoti, kas atsitiktų su darbuotoju, jeigu jis informuotų savo darbdavį apie savo papildomai deklaruotas iš jo gautas su darbo santykiais susijusias pajamas“, – nuogąstauja G. Balčius.

Tokio potencialaus konflikto tarp darbdavio ir darbuotojo galima būtų išvengti, jeigu darbuotojas „vokelyje“ gautas pajamas deklaruotų ne kaip su darbo santykiais susijusias pajamas, o kaip kitas pajamas, aiškina teisininkas.

Tačiau ir toks pajamų deklaravimas ne visiškai atitiktų įstatymo raidę, nes darbuotojas bei jo darbdavys būtų atleistas ne tik nuo delspinigių, bet ir dalies mokesčių sumokėjimo – o tai jau būtų mokesčių mokėtojų, kurie tinkamai ir laiku vykdė savo mokestines prievoles, diskriminacija.

VMI siūlo būdą, kaip „išskalbti vokelius“

„Sodra“ 15min informavo, kad visus klausimus, susijusius su amnestija, turėtų komentuoti VMI ir atsakymų į 15min klausimus nepateikė. O VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė patvirtino, kad „vienintelė galimybė atsiskleisti ir praeityje pamirštus mokesčius sumokėti be pasekmių, t. y. delspinigių, yra taikoma VMI administruojamiems mokesčiams“. Tačiau yra būdas, kad darbuotojai, norintys deklaruoti darbo pajamas „vokeliuose“, nenukentėtų.

VMI žada anonimiškumą – tai būtina sąlyga, kad institutu pasinaudotų kaip galima daugiau mokesčių mokėtojų. „Jei gyventojas nori deklaruoti praeityje gautas, bet pamirštas apmokestinamąsias pajamas ir pasinaudoti vienintele galimybe sumokėti VMI administruojamą gyventojų pajamų mokestį be delspinigių, gali gautą užmokestį deklaruoti kaip kitas apmokestinamąsias pajamas – įrašydamas 70 pajamų rūšies kodą“, – kaip išsisukti „vokelių“ gavėjams aiškina R. Virvilienė.

Tokiu atveju, kai įrašytas pajamų kodas 70, anot jos, papildomai mokėtinų socialinio draudimo ar PSD įmokų gyventojui mokėti nereikės. O jei „vokelius“ nuspręs atskleisti darbdavys, jam susimokėti mokesčius vis tik teks.

„Tokiu atveju, jeigu įmonė patikslins deklaraciją, kurioje deklaruos didesnes praeityje išmokėto darbo užmokesčio sumas – jai reikės sumokėti ir praeityje pamirštas „Sodros“ įmokas. Reikėtų pažymėti, jog ši vienintelė galimybė atsiskleisti nesukuria jokių papildomų mokesčių prievolių nei tos, kurias mokesčių mokėtojas turėjo praeityje“, – paaiškina R. Virvilienė. VMI žada paruošti platesnę informaciją, kuri atsakytų į dažnai užduodamus klausimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt