Verslas

2019.01.18 12:48

G. Surplys: su Lenkija sutarta – kitą savaitę kiaulės pajudės

Arūnas Milašius, DELFI.lt2019.01.18 12:48

Berlyne „Žaliojoje savaitėje“ dalyvaujantis Lietuvos žemės ūkio ministras Giedrius Surplys sako, kad kitą savaitę turėtų baigtis vadinamasis „kiaulių karas“ su lenkais. 

„Pirmadienį Lenkijos žemės ūkio ministras į Lietuvą buvo atsiuntęs vyriausią veterinarijos gydytoją ir su mūsų specialistais jie aptarė, ką reikėtų nuveikti. Galbūt reikės daugiau patikrų, tačiau visi signalai rodo, kad jau kitą savaitę draudimas vežti kiaules bus atšauktas. Papildomos paraiškos reiškia, kad tiesiog dviem ar trims dienoms pailgės laikas nuo prašymo vežti kiaules pateikimo iki leidimo išdavimo“, – sako G. Surplys ir tikina, kad tai nebus didelis apsunkimas, tiesiog bendrovės turės tiksliau prognozuoti savo veiklą.

Pasak ministro, kokius nuostolius Lietuva patyrė šiame kare nėra skaičiuota. Ši padėtis susiklostė kai Lenkijos ūkininkai užblokavo kelis kelius ir vienas iš jų reikalavimų buvo „kovoti su kiaulienos kainų mažėjimu“.

Tada kaimyninėje valstybėje ši uždraudė įvežti gyvas kiaules iš šalių, kurios užfiksuoti Afrikinio kiaulių maro protrūkiai: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Danijos, Belgijos.

G. Surplys sako, kad šis sprendimas pažeidė kelis susitarimus ir mes buvome pasiryžę atsakyti atitinkamomis sankcijomis, nors lenkiškos kiaulienos importas visgi nebūtų uždraustas, nes tai pažeistų Europos Sąjungos (ES) teisę. Tačiau visada galima kaimynų produkciją atidžiau ir ilgiau tikrinti.

„Konflikto pabaiga mums naudinga. Manau, kad tai buvo tiesiog nesusipratimas, nes Lenkijos ministrui reikėjo reaguoti į ūkininkų protestus ir išėjo šioks toks nesusipratimas“, - komentuoja Algis Baravykas, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius.

Afrikinis kiaulių maras uždėjo antspaudą ir „Žaliajai savaitei“. Organizatoriai paprašė nesivežti kiaulienos ir kiaulienos produktų. Lietuviai, kurie savo gaminius siūlo vokiečiams, mėsa perka čia, tačiau prie lietuviškų cepelinų spirgučių, greičiausiai, nebus.

„Ne visi dalyviai to laikosi, bet mes nusprendėme pasiūlyti ką nors kita“, – sako ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt