Verslas

2019.01.14 15:55

Seimo nariai dėl „Huawei“ kreipiasi į VSD ir Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis kreipiasi į Valstybės saugumo departamentą ir Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą dėl Kinijos informacinių ir ryšio technologijų kompanijos „Huawei“ dalyvavimo plėtojant 5G ryšį Lietuvoje. Lietuvoje „Huawei“ įrangą naudoja valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras bei „Telia“.

Pildoma

Pasaulyje kilo susirūpinimo banga dėl „Huawei“ korinio tinklo įrangos – įtariama, kad Pekinas gali naudoti kompanijos įrangą šnipinėjimui.

Seimo narių teigimu, įvairios valstybės, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Norvegiją, yra išreiškusios susirūpinimą dėl „Huawei“ technologijų naudojimo kuriant naujos kartos 5G ryšio tinklus.

„Neatmestina galimybė, kad „Huawei“ technologinėje įrangoje paliktos vadinamosios „landos“, kurios ilgainiui gali būti panaudotos bandant prieiti prie informacijos, šnipinėjimo ar netgi sabotažo tikslams“, – rašto motyvus aiškina Audronius Ažubalis.

„Prašome Lietuvos saugumo tarnybų įvertinti „Huawei“ technologinių produktų patikimumą kibernetinio saugumo požiūriu, jų dalyvavimo naujos kartos 5G ryšio Lietuvoje diegimo procesuose rizikas bei paplitimą ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros objektuose, t,y. norėtume sužinoti, kokie konkrečiai ypatingos svarbos infrastruktūros objektai remiasi „Huawei“ technologine įranga ir ar tai nekelia grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui“, – teigė L. Kasčiūnas.

Po po šnipinėjimo skandalo Lenkija iškėlė klausimą, kad NATO ir ES turėtų parengti bendrą poziciją šio tiekėjo klausimu.

Lietuvoje „Huawei“ korinio tinklo įrangą naudoja valstybės valdomas Lietuvos radijo ir televizijos centras (telecentras), taip pat telekomunikacijų bendrovė „Telia“.

L. Kasčiūnas: gali turėti prieigą

TS-LKD frakcijos narys L. Kasčiūnas 15min teigia, kad siekiama išsiaiškinti, kiek „Huawei“ įranga paplitusi strategiškai svarbiose įmonėse.

„Plačiai aprašytas atvejis Lenkijoje, Norvegijoje. Dar įdomu tai, kad pernai Kinija priėmė naują žvalgybos įstatymą, pagal kurį net ir privačios kompanijos ir privatūs asmenys turi prisidėti prie Kinijos žvalgybos darbų. Tai natūralus tada kyla klausimas – kiek Lietuvoje „Huawei“ technologijos yra paplitusios mūsų kritinės infrastruktūros tinkluose, kokios valstybei strategiškai svarbios įmonės yra integravusios „Huawei“ technologiją“, – sako L. Kasčiūnas.

Anot jo, Norvegijai svarstant atriboti „Huawei“ nuo dalyvavimo kuriant 5G tinklą, šį klausimą verta kelti ir Lietuvoje.

„Mes irgi iškelsime šį klausimą – ar nėra taip, kad šitos 5G technologijos turi būti vertinamos patikimumo kriterijais, ar nereikėtų pasekti visų kitų šalių pavyzdžiu?“, – svarstė parlamentaras.

Valstybės tinkluose – nuo 2015-ųjų

2015 m. telecentras modernizavo 4G tinklą ir partneriu pasirinko „Huawei Technologies (Vilnius)“. Buvo skelbiama, kad modernizacijai naudojama „LTE Advanced“ įranga, leidžianti užtikrinti didelę interneto spartą, o įranga naudojama interneto, duomenų perdavimo paslaugoms teikti.

„Technologinis partneris buvo pasirinktas, atsižvelgiant į pasiūlytos įrangos potencialią, tiekėjo patirtį panašaus pobūdžio projektuose bei siūlomą kokybės ir kainos santykį“, – teigiama 2015-ųjų telecentro pranešime spaudai.

Įvairios valstybės, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Norvegiją, išreiškė susirūpinimą dėl „Huawei“ technologijų naudojimo kuriant naujos kartos mobiliuosius tinklus.

Pirmadienį pranešta, kad „Huawei“ nusprendė nutraukti darbdavio santykius su Wang Weijing, kuris buvo sulaikytas dėl įtariamo Lenkijos įstatymų pažeidimo. Kompanija tikina besilaikanti galiojančių įstatymų ir taisyklių.

„Telia“: saugumas yra didžiausias prioritetas

Telekomunikacijų bendrovė „Telia“ patikina, kad saugumas ir pasitikėjimas yra didžiausias jos prioritetas, tačiau nuo vertinimų susilaiko.

„Mes nuolat vertiname visus savo partnerius ir tiekėjus. Esame įsitikinę, kad mūsų turimi susitarimai ir procesai leidžia mūsų klientams jaustis saugiais ir tinkamai apsaugotais. Visi klausimai, susiję su „Huawei“ ar kitais tiekėjais, pirmiausiai yra tų bendrovių reikalas. „Telia“ laikosi politikos nekomentuoti nei apie dabartinius tiekėjus, nei apie tuos, kuriais naudosimės ateityje“, – teigiama „Telia“ komentare.

„Huawei“: saugumas ir privatumo apsauga yra prioritetas

„Huawei Technologies Vilnius“ atstovai pasidalino komentaru, kad kibernetinis saugumas ir privatumo apsauga yra ir visuomet išliks „Huawei“ prioritetas.

„Pastaruosius 30 metų „Huawei“ produktais ir technologiniais sprendimais naudojasi klientai daugiau nei 170-yje šalių ir regionų. Mūsų klientai – ryšio tiekėjai ir įmonės, patenkančios į „Fortune Global 500” sąrašą, bei šimtai milijonų vartotojų visame pasaulyje. „Huawei“ išmanieji telefonai paremti „Google Android“ operacine sistema ir naudoja įvairias kitas „Google“ paslaugas, tad laikomės ir „Google“ saugumo politikos“, – teigiama komentare.

Bendrovė pažymi, kad prieš patekdami į rinką, „Huawei“ įrenginiai tikrinami atliekant tūkstančius griežtų testų ir sertifikavimo procedūrų, kurias vykdo šimtai institucijų, įskaitant valdžios priežiūros institucijas, ryšio tiekėjus ir nepriklausomas įmones.

„Huawei“ produktai yra perėję pačias griežčiausias saugumo sertifikavimo procedūras ir testus tiek Europos Sąjungoje, tiek JAV.„Huawei“ taip pat griežtai laikosi BDAR (Bendrojo duomenų apsaugos reglamento) reikalavimų. Privatumo apsauga mums nėra tik teisinis reikalavimas. Esame informacinių ir komunikacijos technologijų infrastruktūros ir išmaniųjų įrenginių teikėjas, tad privatumo apsauga yra mūsų socialinės atsakomybės dalis“, – teigiama komentare.

Bendrovė pažymi, kad į šnipinėjimo skandalą įsivėlęs buvęs Lenkijos darbuotojas Wang Weijing yra atleistas, incidentas sukėlė žalingų padarinių „Huawei“ pasaulinei reputacijai.

„Pabrėžiame, kad W. Weijing veiksmai neturi jokių sąsajų su „Huawei“. Mes ir toliau dėsime visas pastangas siekdami užtikrinti produktų ir paslaugų privatumą ir saugumą“, – dėstoma komentare.

Papildysime bendrovių komentarais