Verslas

2019.01.11 18:13

Šaltis augina šildymo sąskaitas: vienintelė išeitis – namų renovacija

Dėl pabrangusio kuro sausį gyventojai gaus maždaug penktadaliu didesnes sąskaitas už šildymą. Palyginti su gruodžiu, šį mėnesį šildymo mokestį dar didins ir spustelėjęs šaltukas. Šilumos tinklų atstovai teigia, kad išeitis – namų renovacija. Dėl to kaina už šildymą sumažėtų perpus.

Per namo pamatus, langus, plyšius, o blokiniuose namuose net per sienas šiluma, o kartu ir mokesčiai už ją veržiasi į lauką. Specialus prietaisas termovizorius akivaizdžiai parodo šilumos pralaidumo skirtumą Vilniuje esančiuose renovuotame ir nerenovuotame name. Renovuoto namo nuotraukoje šilumos nuostolius rodo geltona spalva – šiluma išeina tik per langus. O štai nerenovuotas namas – šilumą išleidžia ir sienos. Vilniaus šilumos tinklų Vilniaus šilumos tinklų vyresnysis vadybininkas Juozas Paulėkas sako, akivaizdūs skirtumai ir sąskaitose už šildymą.        

„Jeigu imame 60 kv. m butą, tai palyginus 3 mėnesių suvartojimą 18 metų, 10 11, 12 mėnesio suvartojimas praktiškai yra dvigubas. Šiam skirtumui turi įtakos visas modernizavimas. Renovuojasi tiek fasadinė dalis, tiek visa name esančių sistemų dalis: šildymo sistemos, karšto vandens. Yra matomi ryškūs sutaupymai“, – pasakojo J. Paulėkas.    

Sostinėje iš viso renovuoti 176 daugiabučiai namai. Renovacijos vis dar laukia 3 tūkst. namų. Už renovaciją atsakingos įmonės „Atnaujinkime miestą“ vadovas Vilmantas Jankūnas sako, kad namų atnaujinimas neįgauna pagreičio dėl pačių gyventojų iniciatyvos stokos.

„Jeigu atsiranda bent vienas kitas iniciatyvus žmogus, kuris suburia visą namo bendruomenę, tada pradeda judėti“, – teigė V. Jankūnas.

Renovaciją stabdo ne tik finansiniai įsipareigojimai, bet ir nuogąstavimai, kad apšiltinus būstą ir užsandarinus visas ertmes butuose ima kauptis drėgmė, susidaro pelėsis. Specialistai pataria nebijoti praverti lango. 

Vilniuje renovuoti parengta 40 namų paraiškų. Jų renovacija bus pradėta vasarą. „Atnaujinkime miestą“ vadovas teigia, kad gyventojai būsto renovacija ima domėtis tik paspaudus šaltukui ir gavus didesnes sąskaitas už šildymą.

Plačiau apie tai – Algirdo Igoriaus reportaže.