Verslas

2019.01.07 17:10

Oficialiai pristatyta skaičiuoklė: kokią pensiją gausite, jeigu nekaupsite papildomai

„Sodra“ oficialiai pristato skaičiuoklę, kuri padės sužinoti, kaip sprendimas kaupti ar nekaupti fonduose paveiks ateities pensiją. 

Skaičiuoklę galite išbandyti čia.

Pasikeitus pensijų kaupimo tvarkai, naujoji skaičiuoklė prognozuos, kokių senatvės išmokų gali tikėtis pensijų fonduose kaupiantys ir nekaupiantys gyventojai. 

„Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis sako, kad šiuo įrankiu gyventojams norima palengvinti apsisprendimą. 

Įrankį galima pasiekti „Sodros“ interneto svetainėje, kur reikės įvesti asmens duomenis, tokius kaip amžius ir atlyginimas. Tam, kad informacija būtų įvesta automatiškai, būsimą pensiją norinčiam sužinoti gyventojui reikės patvirtinti savo tapatybę ir prisijungti prie asmeninės paskyros.

Jeigu prie skaičiuoklės prisijungiama per elektroninę bankininkystę, vieninteliai duomenys, kuriuos reikia įvesti – tikėtinas darbo užmokestis ir pensijų fonduose sukaupta suma, jeigu asmuo iki šiol kaupė.

Skaičiuoklė automatiškai pateikia duomenis apie amžių, lytį, įgytą pensijos socialinio draudimo stažą, „Sodros“ pensijos apskaitos vienetų skaičių.

Ši skaičiuoklė yra vienintelė oficiali prognozuojamos pensijos skaičiuoklė, dėl kurios sutarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“, Lietuvos banko, Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos bei Pensijų fondų dalyvių asociacijos ekspertai.

„Prognozuojamos pensijos skaičiuoklė parengta siekiant palengvinti gyventojų apsisprendimą, ar dalyvauti antros pakopos pensijų kaupimo sistemoje. Bendro recepto, kaip reikia elgtis, nėra, nes kiekvieno žmogaus situacija yra skirtinga. Turime įvertinti šiuo metu gaunamas ir ateityje prognozuojamas pajamas, kiek esame jau sukaupę, jei kaupėme iki šiol, dar svarbu atsižvelgti į tai, kiek metų liko iki senatvės pensijos amžiaus. Visa tai įvertinti padės ši skaičiuoklė“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas pažymėjo, kad antrosios pakopos dalyviai pirmą kartą buvo įtraukti į prognozuojamos pensijų skaičiuoklės kūrimą. Pasak jo, pensijų kaupimo pertvarka dažnam žmogui yra labai sudėtinga, todėl prognozuojamos pensijos skaičiuoklė yra geras įrankis apsisprendžiant, ką rinktis.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Skaičiuoklės scenarijai

 

„Skaičiuoklę kūrė kelių institucijų ekspertai, kurie susitarė dėl vienodų ekonominės raidos prielaidų tiek prognozuojant „Sodros“ senatvės pensiją, tiek ir pensijų fondų investicinę grąžą bei sumas, kurios galėtų būti sukauptos. Labai svarbu, kad šios prognozės paremtos Finansų ministerijos, Europos Komisijos, kitais akademiniais įmanomai nešališkais šaltiniais“, – sako „Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė.

Skaičiuoklėje pateikiami keturi scenarijai. „Sodros“ senatvės ir antros pakopos fonde sukauptos pensijos prognozę, jeigu žmogus iškart kaups 3 proc. nuo savo darbo užmokesčio arba jeigu pradės kaupti su pereinamuoju laikotarpiu – nuo 1,8 proc. savo darbo užmokesčio.

Taip pat apskaičiuojama prognozuojama pensija, jeigu žmogus neterminuotai sustabdys kaupimą ir lėšas paliks fonde iki senatvės pensijos amžiaus, bei ko būtų galima tikėtis  nutraukus pensijų kaupimo sutartį, o visas sukauptas lėšas pervedus „Sodrai“. 

Svarbu pažymėti, kad skaičiuoklėje pateikiama būsimos pensijos prognozė yra orientacinio pobūdžio. Prognozuojamo dydžio „Sodros“ senatvės pensija ar išmokų iš pensijų fonde sukauptų lėšų dydis nėra garantuojami – šie dydžiai gali būti didesni, gali būti ir mažesni, priklausomai nuo ekonominių, demografinių ir teisinių aplinkybių.