Verslas

2019.01.06 15:08

Iranas dėl infliacijos nuo savo valiutos nubrauks keturis nulius

ELTA2019.01.06 15:08

Irano centrinis bankas, kovodamas su didele infliacija šalyje, ketina nuo valiutos rialo nubraukti keturis nulius. „Mes pateikėme vyriausybei atitinkamą projektą ir tikimės, kad šis svarbus žingsnis jau labai greitai bus įgyvendintas“, – sekmadienį sakė banko vadovas Abdolnaseras Hemmatis, kurį cituoja naujienų agentūra ISNA.

Jis pabrėžė, kad priemonė reikalinga banko reformoms įgyvendinti.

Dėl JAV paskelbtų sankcijų Iraną yra ištikusi valiutos krizė. Rialas neteko daugiau kaip 60 proc. savo vertės, infliacijos procentas smarkiai šovė į viršų. Pasak stebėtojų, krizė ateinančiais mėnesiais gali dar labiau pablogėti – ypač, jei sankcijos smogs naftos eksportui, kuris yra pagrindinis šalies pajamų šaltinis. Keturių nulių nubraukimas nuo valiutos turėtų bent jau psichologinį poveikį. Daugelis iraniečių vien tik per įprastą apsipirkimą prekes prekybos centre šiuo metu palieka per milijoną rialų.

Jau 2017 metų gruodį Centrinis bankas norėjo atsisakyti bent vieno nulio. Tada rialą vėl būtų pakeitęs tomanas. Jis iki 1925 metų buvo šalies nacionalinė valiuta. Patys persai jau daug dešimtmečių naudoja tik sąvoką tomanas, nes taip skaičiuoti buvo daug paprasčiau – vienas tomanas atitinka dešimt rialų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt