Verslas

2019.01.04 15:23

Santykius su Lenkija po sprendimo neįsileisti lietuviškos kiaulienos aiškinsis EK

Lenkų ūkininkams piktinantis dėl žemų kiaulienos supirkimo kainų šalyje, Lenkijos žemės ūkio ministras sustabdė kiaulienos ir kiaulių importą iš Lietuvos. Lenkijos rinka svarbi mūsų augintojams – į ją išvežama dešimtadalis išaugintų kiaulių. Pasak Europos Komisijos (EK) nario Vytenio Andriukaičio, kreiptasi į Lenkijos vyriausybę, kad ši paaiškintų motyvus, bet atsakymo dar negauta.

„Tai yra problema, susijusi su teisės aktų įgyvendinimu, tačiau yra  pritaikytos taisyklės, nes šalys narės sutarė dėl tokio prekių judėjimo tose zonose. [...] Žiūrėsim, ar Lenkijos veiksmai atitinka pačios prisiimtus teisės aktus. Tai aiškinsimės gavę motyvus“, – sako V. Andriukaitis.

Dėl šių veiksmų V. Andriukaitis penktadienį susitiko su žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu.

„Sutarėme, kad aiškinsimės tuos santykius EK. Pagrindinis momentas tuose raštuose, kuriuos mes išsiuntėme sveikatos ir maisto saugos bei žemės ūkio komisarams, ir buvo, tai, kad, mūsų įsitikinimu, Lenkijos veiksmai pažeidžia laisvą prekių judėjimą, kuris yra pamatinė ES bendros rinkos vertybė“, – sako ministras.

Lenkų ūkininkų protestai dėl žemų supirkimo kainų ir kiaulių importo gruodžio viduryje privertė Lenkijos žemės ūkio ministrą sustabdyti leidimą įvežti kiaules ir kiaulieną iš Lietuvos ir kitų šalių, kuriose nustatytas afrikinis kiaulių maras ir priskirtos vadinamajai antrajai zonai. 

Pagal ES taisykles, iš jos gyvas kiaules galima išvežti tik į tas valstybes, kuriose jau yra nustatytas kiaulių maras.

„Prekyba gyvais gyvūnais vyksta su veterinariniais dokumentais. Išsiunčiančioji šalis turi pateikti dokumentus, o priimančioji – patvirtinti, kad ji tą siuntą priima. Siuntos yra nepriimamos. Lenkijos veterinarijos tarnyba pranešė, kad dėl procedūrinių priežasčių nepriima siuntų“, – LRT TELEVIZIJAI paaiškino Kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas.

Pasak Lietuvos žemės ūkio ministerijos, toks Lenkijos sprendimas nesuderinamas su Europos Sąjungoje galiojančiais teisės aktais. Dėl to kreiptasi į Europos Komisijos narius, atsakingus už žemės ūkį, sveikatą ir maisto saugą.