Verslas

2018.12.30 18:00

Žiniasklaida: JAV ir Kinija pradeda rengti konkrečias prekybos sutarties nuostatas

BNS2018.12.30 18:00

Jungtinės Valstijos ir Kinija pradeda rengti konkrečias sutarties, kuri padės atsikratyti įtampos Pekino ir Vašingtono prekybos santykiuose, nuostatas, sekmadienį rašo JAV verslo dienraštis „The Wall Street Journal“, cituojantis apie dviejų šalių derybas informuotus šaltinius.

Šiuo metu, pasak leidinio, Jungtinės Valstijos visų pirma stengiasi suprasti, kaip reikėtų įgyvendinti tokią sutartį. Vašingtonas, be kita ko, svarsto galimybę dabartinius importo muitus Kinijai taikyti tol, kol Pekinas įgyvendins savo įsipareigojimus, kurie bus nustatyti sutartyje.

„JAV atstovaujantys derybų dalyviai dabar pareikalaus, kad kinai labai išsamiai paaiškintų, kokius pakeitimus jie ketina įgyvendinti, ir patikintų, jog Pekinas nesiims priemonių, kuriomis būtų varžomos užsienio bendrovės“, – rašo verslo dienraštis.

Jungtinės Valstijos, be kita ko, tikisi, kad Pekinas per derybas sutiks užsienio bendrovėms plačiau atverti savo finansinių paslaugų rinkas, pažymi leidinys.

Tačiau „The Wall Street Journal“ rašo, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo pastarojo meto pareiškimai, esą per derybas su Pekinu padaryta didelė pažanga, greičiausiai „yra perdėti, bent jau kalbant apie tai, kiek šalys yra priartėjusios prie susitarimo“.

Pasak leidinio šaltinių, apie didelę pažangą D. Trumpas pareiškė, siekdamas nuraminti akcijų rinkas.

Manoma, kad JAV delegacija derybų dėl prekybos į Pekiną atvyks antrąją sausio savaitę ir derybos tęsis kelias dienas. Jeigu jos bus sėkmingos, po to derybų į Vašingtoną atvyks Kinijos delegacija.

Derybos dėl prekybos sutarties, kaip tikimasi, bus užbaigtos 2019 metų kovo 1 dieną.

D. Trumpas šeštadienį pareiškė, jog kalbėjosi telefonu su Kinijos lyderiu Xi Jinpingu, ir vėl prabilo apie didelę pažangą, kuri buvo pasiekta su Pekinu sprendžiant ginčytinus prekybos klausimus.

JAV prezidentas pažymėjo, jog prekybos sutartis su Kinija, jeigu ji bus sudaryta, „apims viską – visas temas, sritis ir ginčytinus klausimus“.

Per Didžiojo dvidešimtuko (G20) aukščiausiojo lygio susitikimą Buenos Airėse gruodžio pradžioje susitikę Xi Jinpingas ir D. Trumpas pasiekė svarbių susitarimų, kaip stabilizuoti dvišalius prekybos santykius.

Be kita ko, jie sutarė, kad Jungtinės Valstijos 90 dienų atidės 200 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms taikomų importo muitų tarifo padidinimą nuo dabartinių 10 proc. iki 25 procentų.

Jeigu susitarimas nebus pasiektas, JAV muitai šioms kiniškoms prekėms iki 25 proc. bus padidinti 2019 metų kovo pradžioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.