Verslas

2018.12.28 15:50

Tyrimas: britai įvardijo galimus kyšių gavėjus Lietuvoje – mirga politikų ir energetikų pavardės

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2018.12.28 15:50

Tuomečiai ūkio ministras Viktoras Uspaskichas, viceministras Anicetas Ignotas, „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis, Lietuvos elektrinės Elektrėnuose ilgametis vadovas Pranas Noreika ir dar keturi aukšto rango energetikai iš kompanijos „Alstom“ galėjo gauti beveik penkių milijonų eurų kyšių už tai, kad kompanija laimėtų elektrinės atnaujinimo konkursus, teigiama Didžiosios Britanijos sunkaus sukčiavimo tyrimų biuro baigtame tyrime, kurį gavo 15min. Prieš savaitę Londone nuosprendžius išgirdo kyšių davėjai, o galimi gavėjai buvo tik įvardinti.

Lietuvoje įtarimai pareikšti tik vienam asmeniui – R. Juozaičiui, tačiau kol mūsų šalyje tyrimas tebevyksta, britų teismas jau nubaudė kaltuosius. Tiesa, STT teigia bendradarbiaujanti su britų tyrėjais.

Kyšiai plaukė aštuonerius metus

Britų tyrėjai išsiaiškino, kad kyšiai buvo mokami nuo 2002 m. vasario 14 d. iki 2010 m. kovo 31 dienos.

Iš viso tarptautinė kompanija „Alstom“ kyšiams Lietuvoje išleido apie 5 mln. eurų siekdama laimėti du 240 mln. eurų vertės užsakymus mūsų šalyje. Kai kuriais atvejais projektų kainos buvo užaukštintos, o „Alstom“ gaudavo tiesiogiai ir iš anksto konkursų medžiagą.

Šių metų gruodžio 20 dieną Didžiosios Britanijos teismas pripažino kaltais tuometinį „Alstom Power“ verslo plėtros direktorių, lietuvių kilmės Johną Venskų ir buvusį šios bendrovės Švedijos padalinio regiono pardavimų direktorių Goraną Wikstromą. J. Venskui skirta 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė, o G. Wikstromas turės kalėti dvejus metus ir septynis mėnesius.

„Alstom Power“ Lietuvos vyriausybei turės sumokėti 11 mln. svarų (13 mln. eurų) žalą.

Britų teismas nubaudė kyšių davėjus, tačiau ne ėmėjus. Tačiau per kelerius metus trukusį tyrimą detaliai išsiaiškino schemą, kaip buvo mokami kyšiai, kas juos gavo ir kokią iš to naudą turėjo „Alstom“.

15min turi bylos medžiagą, kuriose figūruoja žinomos pavardės bei konkrečios sumos, sąskaitos ir tarpininkų vardai. Teismo verdiktą išgirdo trys „Alstom“ buvę atstovai, dirbę su projektais Elektrėnuose.

Beje, Britanijos sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras per tviterį išplatino ir trumpą „Alstom“ korupcijos istorijos Lietuvoje paaiškinimą.

Pinigų gavėjais nurodyti ir energetikos vilkai

Britų sunkaus sukčiavimo tyrimų biuras nustatė, kad kyšius Lietuvoje gavo mažiausiai devyni asmenys. 15min turimame britų tyrime įvardytos dienos, kada kyšiai plaukė į sąskaitas Lietuvoje.

Pavyzdžiui, skelbiama, kad 2,75 mln. eurų skirtingomis sumomis galėjo atitekti V. Uspaskichui, A. Ignotui, R. Juozaičiui ir P. Noreikai.

Be jau anksčiau išvardintų, kyšiai, kaip įtariama, buvo duodami ir Viktorui Mekui, kuris Lietuvos elektrinėje dirbo nuo 1962 metų, ir yra vienas gerbiamiausių energetikų Lietuvoje. Nuo 2002 metų jis buvo elektrinės direktoriaus pirmasis pavaduotojas, iki tol ilgai dirbęs vyriausiuoju inžinieriumi.

Tarp kyšio galimų gavėjų nurodyti ir Jurgis Šapalas, tuometinis Lietuvos elektrinės vyriausiasis inžinierius, taip pat buvęs Lietuvos elektrinės projektų vadovas Algimantas Jasinskas, elektrinės technikos vadovas Jonas Gaidys. Per tarpininkus, kaip nurodo išsiaiškinę britų tyrėjai, jiems atiteko 2,33 mln. eurų.

Suvedė lietuvių kilmė

Istorija prasidėjo dar 2004 metais, kai buvo paskelbtas Lietuvos elektrinės Elektrėnuose modernizavimo konkursas. Projektą finansavo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, taip pat ir Lietuvos lėšomis.

Į beveik pusės milijardo eurų vertės projektą nusitaikė kelios tarptautinės energetikos kompanijos, tarp jų ir „Alstom“ dvi įmonės iš Derbio (Didžioji Britanija) ir Vaxjo (Švedija).

Labai tikėtina, kad „Alstom“ į Lietuvą atėjo lietuvių kilmės Johno Venskaus dėka, kuris gruodžio 20 dieną britų teismo ir buvo nuteistas kalėti už kyšininkavimą.

J. Venskus „Alstom Power“ kompanijoje, kuri veikė Derbyje, buvo verslo plėtros direktorius, o su Lietuva jį siejo ne tik lietuviška kilmė ar pavardė. Britų tyrėjai išsiaiškino, kad jis yra Stasio Mikelio, buvusio ilgamečio Neringos mero ir parlamentaro, pusbrolis, be to, jis mokėjo lietuvių kalbą ir būtent jis dirigavo visai kyšininkavimo schemai – derėjosi, kaip, per ką ir kam turi būti pervedami pinigai.

Būtent britų „Alstom Power“, kaip išsiaiškino tyrėjai, buvo didžiausia šios korupcinės schemos finansuotoja, todėl byla tirta būtent Didžiojoje Britanijoje.

Nusprendė eiti per užpakalines duris

Grįžkime į 2004-uosius, kai Lietuva tapo ES nare, todėl plačiau atsidarė ir kreditavimas bei finansavimo šaltiniai svarbiems projektams. „Alstom“ buvo tik viena iš potencialių kandidačių modernizuoti Lietuvos elektrinę Elektrėnuose, tačiau J.Venskus kartu su partneriais sumanė, kad reikia įvykius paskubinti.

Britų tyrėjai nuodugniai išsiaiškino, kaip „Alstom Power“ kartu su J.Venskumi rado priėjimą prie Lietuvos elektrinės vadovų, kurie vėliau siuntė konkursų medžiagas „Alstom“ kompanijai gerokai anksčiau nei buvo paskelbtas viešas pirkimas. Už šias paslaugas, pasak britų tyrėjų, jiems buvo atsilyginama. Ir tai tik vienas iš daugelio „Alstom“ pramintų kelių į Lietuvą.

Pavyzdžiui, byloje užfiksuota, kai „Alstom Power“ 2003-2004 metais, tuometinio elektrinės vadovo P.Noreikos prašymu, perveda 87 tūkstančius eurų Elektrėnų bažnyčios remontui. Tai buvo tik viena nedidelė dovana. Stambiausioms sumos reikėjo patikimų tarpininkų, o juos rasti nebuvo taip paprasta.

„Atleiskit, negaliu kalbėti, nes esu ligoninėje, reabilitacijoje“, – sunkiai rinkdamas žodžius 15min kalbėjo garbaus amžiaus ilgametis Lietuvos elektrinės vadovas P.Noreika.

P. Noreika, BNS nuotr.

R. Juozaitis: tai sena istorija

Buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas R.Juozaitis teigė jau viską anksčiau pasakęs tyrėjams Lietuvoje. „Nebuvau atsakingas „Lietuvos energijoje“, ir niekas mums jokių pretenzijų neturėjo. Tai Lietuvos elektrinės ir „Vilmetronos“ reikalas. Beje, šios kompanijos aš nežinojau, o pats nedirbau su elektrinės kompleksu“, – 15min teigė R.Juozaitis.

Žinomas energetikos įmonių vadovas melu pavadino informaciją, kad jis britų tyrime įvardijamas kaip vienas galimų kyšio gavėjų. „Kiek žinau, aš niekur ten nefigūruoju, tiek galiu pakomentuoti“, – sakė jis.

Beje, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) patvirtino, kad jam įtarimai yra pareikšti, tačiau R.Juozaitis dėl to jaučiasi ramus.

„Na ką aš galiu pakomentuoti? Šiai istorijai 12–13 metų. Mano visi komentarai jau buvo išdėlioti. Esu absoliučiai ramus“, – pridūrė jis.

R. Juozaitis, BNS nuotr.

Pirmas bandymas: pusbrolis, įtakingas Seimo narys

Kyšininkavimo byloje užfiksuoti trys tarpininkai, tačiau tik per du iš jų plaukė pinigai. Pirmasis į „Alstom“ akiratį pateko 2004 metų spalį Seimo nariu tapęs Stasys Mikelis (mirė 2006 m., – red. past.), kuris iki tol buvo ilgametis Neringos meras. S.Mikelis į Seimą buvo išrinktas kaip Darbo partijos, kuriai vadovavo po rinkimų ūkio ministru tapęs V.Uspaskichas, kandidatas. Būtent jis buvo pristatytas kaip patikimas ir įtakingas asmuo, galintis atverti duris ir užmegzti reikalingas pažintis.

Kas jį pasiūlė? Žinoma, jo pusbrolis J.Venskus. Tyrimo medžiagoje užfiksuoti susirašinėjimai tarp „Alstom“ vadovų. S.Mikelis 2004 metų susirašinėjimuose pristatomas kaip „esminė persona“ dėl jo plataus pažinčių rato ir įtakos.

Ypač jį gyrė „Alstom Power“ tarptautinių pardavimų padalinio direktorius Nicholas Reynoldsas, kuris šių metų gruodžio 21 d. irgi sulaukė nuosprendžio. Viena detalė – N.Reynoldsas buvo J.Venskaus tiesioginis viršininkas.

N.Reynoldsas, kaip išsiaiškino britų tyrėjai, dar 2003 metais bandė savo kompanijai pasiūlyti jį kaip konsultantą projektams Lietuvoje. Tačiau galiausiai jo, kaip tarpininko, kandidatūrai nepritarta. Kodėl? Bylos medžiagoje teigiama, kad tarpininkauti per Parlamento narį pasirodė pernelyg rizikinga, be to, S.Mikelis gyveno toli nuo Elektrėnų, atsirado ir daugiau priežasčių.

Tiesa, pastangos buvo dėtos didelės. Pavyzdžiui, byloje teigiama, kad S.Mikeliui buvo atidaryta sąskaita Derbišyre, Anglijoje. Čia sąskaitą turėjo ir J.Venskus su žmona Irena.

Be to, Seišeliuose buvo užregistruota kompanija „Montagne Ltd“, kuri turėjo būti kaip tarpinė bendrovė. Jos vadovas – Kipro pilietis, o sąskaita buvo banke, Rygoje. Tačiau S.Mikelio kandidatūra užkliuvo Prancūzijoje, kur veikia „Alstom“ pagrindinis padalinys.

2006 metais S. Mikelis mirė.

Antras bandymas: tarpininkas, nekalbantis angliškai

Laikas bėgo, milžiniškų konkursų terminai spaudė ir „Alstom“ reikėjo kuo skubiau rasti tarpininką, per kurį būtų galima finansuoti Lietuvos elektrinės vadovus ir valdžios atstovus. Galutinai atmetus S.Mikelio kandidatūrą, į areną iškilo naujas vardas – UAB „Vilmetrona“. Būtent ši bendrovė, kaip tarpininkas, vėliau atliks esminį vaidmenį, kaip įtariama, mokant kyšius valdžios pareigūnams ir energetikams.

Beje, „Vilmetrona“ buvo registruota Vilniuje, Ševčenkos gatvėje. Tuo pačiu adresu dabar ten veikia Edukologijos universitetas.

Korupcijos bylą tyrę britų tyrėjai nustatė, kad nuo 2005 metų iki 2010–ųjų vasario „Vilmetronai“ kompanija „Alstom Power“ pervedė 1,855 mln. eurų, o „Alstom“ padalinys Švedijoje – 475 tūkstančius svaro sterlingų. Šie pinigai, kaip teigiama, buvo skirti Lietuvos politikams ir energetikams.

Tačiau kaip ši bendrovė su vieninteliu akcininku ir vadovu Evaldu Cibulsku galėjo tapti stambios tarptautinės kompanijos tarpininke? „Vilmetrona“ užsiėmė šildymo ir vandentiekio komponentų pardavimu ir buvo tik nedidelis „Alstom“ subkontraktorius, o E.Cibulskas net nemokėjo anglų kalbos, išaiškino britų tyrėjai.

Tačiau kažkokiais būdais E.Cibulskas tapo vadinamąja „Alstom“ rankine, iš kurios, kaip tvirtinama bylos medžiagoje, plaukė kyšiai. Į tyrėjų rankas pateko lentelės, kuriose įrašytos pavardės ir sumos, kaip plaukė pinigai iš „Vilmetronos“. Oficialiai ši Vilniuje registruota kompanija 2004 metų gruodį tapo „Alstom“ konsultante Lietuvos elektrinės modernizavimo projekte.

Beje, užpernai ši bendrovė tyliai likviduota.

E. Cibulskas: mes darėme viską, ką reikėjo

15min susisiekė su E.Cibulsku ir uždavė keletą klausimų.

– Jūsų bendrovė „Vilmetrona“ įvardijama kaip tarpininkė tarp „Alstom“ ir politikų – ar jūs irgi save juo laikėte?

– Šiam tyrimui jau kokie 9 metai, tyrė ir STT, ir FNTT, ir dar pabaigos nematyti. Mes buvome rangovai, daug dirbome. Ar buvome tarpininkai? Mes daug darbų atlikome, turėjome visokių užsakymų. Ką aš jums galiu daugiau pasakyti?

– Tai ar pripažįstate, kad per jus buvo finansuojami politikai, įtakingi energetikai?

– Jei būtume bent litą pervedę, mus būtų uždarę. Mes teikėme ir konsultavimo paslaugas, visi dirbo savo darbą. „Alstom“ savo, valdininkai – savo. Mes nieko nelegalaus nedarėme. Bet dabar štai tapau atpirkimo ožys šiame tyrime.

Reuters/Scanpix nuotr.

– Bet juk britų tyrėjai išsiaiškino konkrečias datas, sumas, kada pinigai atėjo į jūsų sąskaitas, kada išėjo – viskas yra detaliai užfiksuota.

– Dar kartą kartoju – mes darėme viską, ką reikėjo. Dabar prasidėjo kažkokios kaltųjų paieškos. Valdininkai, matyt, bijo, kad kažko nepadarė. Mes dirbome sėkmingai.

– Tai kodėl 2016 m. likvidavote sėkmingai veikiančią įmonę? Tais metais britai jau tyrė „Alstom“ veiklą Lietuvoje.

– Man 74 metai, todėl jau pavargau. Todėl ir likvidavau. Kodėl aš turiu kankintis? Kiekvienas įmonės vadovo darbas – baisi kančia, didelė įtampa iš visų pusių. Mes ir projektavome, ir montavome, ir vienu metu dešimtyje objektų. Jei būtų rasta, kad „Vilmetrona“ kokiam veikėjui pervedė kokį eurą ar litą – mums būtų labai blogai, bet niekas nieko nerado.

– Bet britų tarnybos atskleidė schemas...

– Aš nežinau, gal jūs daugiau žinote? Apskritai, iš kur jūs tiek viską žinote? Nežinau, ką jie atskleidė. Pats daug žinai. Tai dabar rašysi? Kas parašyta, tiek ir buvo. Nei mes prašėme tų pinigų, nei neprašėme. Yra galingų firmų nustatyti dalykai, kad konsultavimui skiriamas procentas nuo sumos.

– Tačiau britai ištyrė, kad pinigus pervedėte?

– Na, visaip buvo, ir siurblius pirkom, ir konsultavom, vertėjavom, projektus darėm.

– Ar jus apklausė britų tarnybos?

– Manęs britai nieko neklausė, į jokius teismus nekvietė. Lietuvoje STT tuo užsiiminėja. Pradžioje aš buvau liudininkas, po to dar kažkas.

– Kaip dabar jaučiatės – kaip auka?

– Jaučiuosi kaip pensininkas. Viskas yra iki cento pateikta, visi dokumentai. Taip paprastai įmonės nelikviduotum.

Kaip plaukė pinigai?

Tyrime nustatyta, kad į „Vilmetroną“ iš „Alstom“ kompanijų per penkerius metus įplaukė beveik 9 milijonai litų. Pinigai išplaukė per 16 bendrovės sąskaitų ir 22 asmenines sąskaitas, kurios priklausė E.Cibulskui. Beje, į jo asmenines sąskaitas, kaip išsiaiškino britų tyrėjai, įplaukė per tris milijonus litų.

Beje, teisme N.Reynoldsas pripažino, kad „Vilmetrona“ neatliko jokių realių darbų, tačiau tikino, kad jis buvo suklaidintas J.Venskaus. Tačiau britų teismas prieš savaitę juo nepatikėjo ir pripažino, kad jis artimai dirbo su lietuvių kilmės pavaldiniu J.Venskumi.

Beje, įtarimų dėl pinigų srauto „Vilmetronai“ kilo ir pačioje „Alstom“ kompanijoje, kai keitėsi vadovai, todėl vienu metu pervedimai buvo pristabdyti, tačiau vėliau vėl atsinaujino.

Britai, atlikę kratas „Alstom Power“ kompanijoje Derbyje 2010 metų kovo 24 dieną, rado segtuvą su užrašu „Elektrėnų konsultacijų dokumentai“. Tyrėjams tai buvo lobis, kur detaliai surašyti mokėjimai, pavardės ir datos, kada buvo daromi pervedimai.

„Alstom“ ėmėsi ir tam tikros konspiracijos, pavyzdžiui, mokėjimo klausimus vadovai vengė minėti elektroniniuose laiškuose, be to, Delavero valstijoje JAV užregistravo „Vilmetron LLC“ kompaniją su banko sąskaita Rygoje – planuota pinigus pervesti ir šiuo keliu.

Trečiasis bandymas: P. Jurgutis

„Alstom Power“ subrangovė Lietuvos elektrinės modernizavimo projekte buvo žinomo verslininko Pranciškaus Jurgučio bendrovė – „Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės statyba“.

Britų tyrėjai išsiaiškino, kad per šią kompaniją taip pat plūdo „Alstom“ pinigai, galimai skirti kyšiams.

Britų tyrėjai išsiaiškino, kad P.Jurgutį J.Venskui pristatė tuometinis „Lietuvos energijos“ vadovas Rymantas Juozaitis. Beje, J.Venskus su R.Juozaičiu susipažino dar 1999 metais.

„Alstom Power“ dirbęs J.Venskus su P.Jurgučiu susitikinėjo „Radisson“ viešbutyje, o 2005-aisiais, vieną kovo mėnesio dieną, jie stovėjo jau tuomečio ūkio ministro V. Uspaskicho kabinete.

V. Uspaskichas, BNS nuotr.

P. Jurgutis: tokie laikai buvo

P.Jurgutis sutiko atsakyti į 15min klausimus.

– Pagal britų tyrėjų informaciją, „Alstom“ pinigai tuometiniam ūkio ministrui V.Uspaskichui keliavo per jus. Ar tai tiesa?

– Taip. Kaip tarpininkas buvau. „Alstom“ darė taip – kol aš nepervedu pinigų (politikams ir t.t. – aut. past.), tol negaunu pervedimo iš „Alstom“. Bet jie man liko dar skolingi už atliktus darbus 14 milijonų litų. Aš buvau subrangovas.

– Nuo kada vyko tokie mokėjimai?

– Nuo 2005 m. Tai tik dalis visų mokėjimų.

– Kaip jūs tapote tuo tarpininku?

– Kai privatizavau Kruonio įmonę, ji buvo šalia Lietuvos elektrinės, ten buvo ir gamybinė bazė, kontora, žodžiu, buvo geroje geografinėje padėtyje. Kai pirkau, ji buvo ant bankroto ribos. Nuo senų laikų pažįstu R.Juozaitį, tada jie rinkosi subrangovus, o mes buvome tik už tvoros, ir pakvietė sudalyvauti.

Man teko ir anksčiau dirbti su užsienio kompanijomis, pavyzdžiui, Klaipėdos jūrų uoste. Niekada negalvojau, kad užsienio kompanijos veikia tokiais metodais.

– Ar jūs galite pripažinti, kad „Alstom“ kontraktus Lietuvoje gaudavo tik per kyšius politikams?

– Be abejo. Jūs pažiūrėkite jų istoriją – tas pats buvo ir Lenkijoje, ir Latvijoje, ir kitose šalyse. R.Juozaitis atstovavo valstybinėms institucijoms, ir iš jo pastoviai buvo spaudimas.

– Koks yra J.Venskaus vaidmuo? Ar tiesa, kad jį siejo giminystės ryšiai su kai kuriais politikais?

– Jis buvo pusbrolis S.Mikelio arba jo žmonos, dabar gerai nepamenu. Jis čia viskam vadovavo, būtent J.Venskus. Jis dirbo ir su švedais, ir su kitais. Jis manipuliavo.

– Kodėl, kaip tvirtinama, per jus buvo mokami pinigai V.Uspaskichui?

– Na, ką galiu pasakyti – taip pasirinko J.Venskus ir liepė mokėti. Tas konkursas Elektrėnuose jau buvo beveik baigtas, bet daug negaliu kalbėti. Taigi jis (V.Uspaskichas – aut. past.) pareikalavo pakankamai solidžios sumos, o J.Venskus pradėjo reketuoti subrangovus. Bet vis tiek man liko skolingi. Sako – pirmiau sumokėk tu, o po to atgausi. Galiausiai ėmė atiminėti darbus, projektus.

– Bet juk pinigai ėjo iš „Alstom“?

– Kalba eina apie pinigų kilmę – reikėjo pagrįsti, iš kur tie pinigai. Tai buvo mano asmeniniai, šeimos pinigai. Nes pirmiau turėjau sumokėti aš, iš savo sąskaitos. Yra visi bankiniai pavedimai padaryti. Kito kelio nebuvo, reikėjo išgyventi. 2006 m. „Alstom“ pradėjo nemokėti, ir todėl žlugo mano verslas.

– Ar jūs po to bendravote su „Alstom“atstovais?

– Kai sutikau bendradarbiauti su britų tarnybomis, sutikau vieną atstovę gatvėje, kuri mane ėmė kaltinti – kodėl aš įskundžiau. Britų tyrėjai ėmė važinėti, klausinėti. Taip viskas ir prasidėjo.

Pokalbis ministro kabinete

Britų tyrėjai teigia, kad būtent ten V.Uspaskichas pareikalavo 15 milijonų eurų, kitaip „Alstom“ projektai Lietuvoje sustos.

Teigiama, kad per du pervedimus V.Uspaskichui galėjo būti sumokėta 5,29 mln. litų (1,53 mln. EUR), iš viso per P.Jurgučio įmonę buvo pervesti 9,54 mln. litų. Nežinia, ar būtų pervesta ir daugiau, tačiau ministro poste V.Uspaskichas išbuvo vos pusmetį ir buvo priverstas atsistatydinti, kai supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

STT praėjusiais metais apklausė V.Uspaskichą, tačiau įtarimai jam nebuvo pareikšti.

V.Uspaskicho telefonas išjungtas, tad 15min nepavyko su juo susisiekti.

P.Jurgutis taip pat buvo apklaustas STT, pastarasis dar buvo ir specialus liudytojas. Be to, jis britų tyrėjams suteikė daug reikšmingos informacijos.

Lietuvos teisėsauga taip pat atlieka ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto kyšininkavimo ir papirkimo, kuriame figūruoja „Alstom“.