Naujienų srautas

Verslas2018.12.26 17:13

Gimė per vėlai: ne laiku išėjusi į pensiją moteris kas mėnesį gauna 40 eurų mažiau

2018 metais į pensiją išėjusi plungiškė kas mėnesį dabar gauna 40 eurų mažesnę pensiją nei kad gautų tuo atveju, jeigu būtų darbus pabaigusi kiek anksčiau – kad ir 2017 metų gruodį. Dabar ji tegauna vos 196 eurus per mėnesį. Pensijų dydis šiemet pasikeitė todėl, kad nustotos vertinti sovietmečiu gautos pajamos. „Sodra“ žada, kad mažas pensijas gaunančių žmonių pajamos kitais metais didės.

Plungėje gyvenanti moteris į „Sodros“ skyrių pirmą kartą nuvyko 2017 metais, dar tik ruošdamasi pensijai. Moteris iš konsultantės sužinojo, kad, jeigu išeitų pensiją dar tais pačiais metais, per mėnesį gautų 235 eurus.

Tačiau ji darbus baigė 2018 metais, kai pensijų skaičiavimo tvarka jau buvo pasikeitusi. Būtent dėl to jos pensija sumažėjo nuo potencialių 235 iki 196 eurų. Vien dėl to, kad išėjo į pensiją keliais mėnesiais vėliau.

Kiek gali būti tokių asmenų kaip plungiškė, „Sodra“ neatskleidžia, tik patvirtina, kad išties nauja tvarka galėjo lemti tokį pensijos sumažėjimą. Plungiškės istoriją 15min papasakojo jos draugas, moteris pati kalbėti nepanoro, kad kitąmet jos pensija šiek tiek paaugs ir kartėlio ji tikina nejaučianti. Todėl moters tapatybės straipsnyje neatskleidžiame.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Kodėl taip atsitiko, kad keli mėnesiai nulėmė tokį drastišką pensijos sumažėjimą (apie 17 proc.)?

Pasirodo, iki šių metų buvo vertinamos ir anksčiau nei 1994 metais gautos pajamos.

„Skiriant senatvės pensiją po 2018 m. sausio 1 d. pajamos, turėtos iki 1994 metų – nebevertinamos, tačiau laikoma, kad tuo laikotarpiu gyventojas uždirbo tiek pat, kiek vidutiniškai nuo 1994 metų iki sulaukė senatvės pensijos amžiaus“, – 15min aiškino „Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis.

Būtent dėl tokios pasikeitusios tvarkos pasikeitė ir žmonių pensijos. Tiesa, daugelis 2018 metais į pensiją išėjusių asmenų veikiausiai nė nežinojo, kad, jeigu būtų išėję anksčiau, jų pensija būtų didesnė.

„Tokiu atveju, jeigu iki 1994 metų žmogaus pajamos buvo labai mažos, arba nebuvo įrodymų apie jo darbo užmokestį, pensija paskaičiuojama paprasčiau ir, tikėtina, gaunama didesnė, nei būtų, jeigu žmogus išeitų į pensiją iki 2018 m. sausio 1 d.“, – aiškino S.Jarmalis.

Vis tik, jeigu sovietmečiu asmuo gaudavo didesnes pajamas, tikėtina, kad dabar, jam išėjus į pensiją 2018 metais, pensija bus mažesnė negu kad būtų tuo atveju, jeigu jis į pensiją būtų išėjęs anksčiau.

„Jeigu žmogaus pajamos tuo laikotarpiu iki 1994 metų buvo santykinai didesnės nei po 1994 metų, tai gali lemti, kad išėjus į pensiją po 2018 m. sausio 1 d. paskaičiuojama pensija gaunama mažesnė, nei išėjus į pensiją iki 2018 m. sausio 1 d. Tai neturi nieko bendra su pensijų formule ir taškų sistema, tik su pajamų turėtų iki 1994 m. vertinimu“, – aiškino „Sodros“ atstovas.

Sprendimas nebevertinti pajamų, turėtų iki 1994 metų, buvo priimtas 1995 metais, tačiau nuo to laiko tęsėsi pereinamasis laikotarpis, kai sovietmečiu gautos pajamos buvo vis dar vertinamos.

Tiesa, mažesnes pajamas gaunančiuosius S. Jarmalis paguodė – kitais metais pensijos didės.

„Nuo kitų metų senatvės pensijos ir visos kitos „Sodros“ mokamos pensijos yra indeksuojamos ir didės 7,63 proc. Tai taikoma senatvės, netekto darbingumo/invalidumo, našlaičių, bazinio dydžio našlių pensijoms, kompensacijoms už ypatingas darbo sąlygas, ištarnauto laiko ir maitintojo netekimo pensijoms“, – aiškino „Sodros“ atstovas.

Nuo 2019 m. sausio 1 d. taip pat bus mokamos priemokos iš valstybės biudžeto mažų senatvės pensijų gavėjams. Mažesnes nei 233 eurų išmokas gaunantys senatvės pensininkai, kurie yra įgiję minimalų ar ilgesnį stažą, vidutiniškai gaus po 20 eurų priemoką, tačiau kiekvienam asmeniui senatvės pensija didės individualiai. Tai palies apie 90 tūkst. senatvės pensininkų ir neįgaliųjų. Iš valstybės biudžeto šiam tikslui skirta 20 mln. eurų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi