Verslas

2018.12.20 17:34

Prognozuoja, kad oro linijų bankrotų lietus nesibaigs

LRT.lt2018.12.20 17:34

Šie metai Europos oro linijoms nebuvo lengvi. Viena po kitos apie veiklos nutraukimą dėl finansinių sunkumų paskelbė „Primera Air“, „SkyWork“, „Cobalt Air“, „Cello Aviation“, „VLM Airlines“ ir net lietuviškosios „Small Planet Airlines“. Aviacijos ekspertai užsimena, kad kalbant apie oro linijų bankrotus Europoje, tai dar ne pabaiga, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kylančios kuro kainos, profesionalių pilotų trūkumas, politinė nežinia dėl artėjančio „Brexito“, oro kontrolierių streikai sujaukę intensyvų vasaros sezoną ir labai arši konkurencija, ypač pigių skrydžių sektoriuje, kelia įtampą net ir stipriausioms Europos oro linijoms.

Neseniai daugiausia keleivių žemyne skraidinančios kompanijos „Ryanair“ vadovas Michaelas O`Leary paskelbė, kad „šią žiemą bus daugiau, didesnių kompanijų bankrotų“. Tačiau net ir pats „Ryanair“ savo finansinėje ataskaitoje nurodo 7 proc. smukusį pelną, kaltindamas išaugusias kuro kainas, oro kontrolierių streikus bei itin žemas bilietų kainas.

Tiesa, vieną svarbų įtampos šaltinį Airijos bendrovė nutyli. Anksčiau garsėję požiūriu „greičiau pragaras užšals nei pripažinsime profsąjungas“, pastaruosius dvejus metus „Ryanair“ intensyviai bendrauja ir derasi su lėktuvų įgulų atstovais. 

„Oro linijos jau dabar itin aršiai konkuruoja dėl patyrusių pilotų, siūlydamos geresnes darbo sąlygas ir didesnius atlyginimus. Toms oro linijoms, kurios žiemos sezonu nesurenka keleivių, kaštai augantiems atlyginimams tampa vis rimtesniu iššūkiu,“ – atkreipia dėmesį pilotų įdarbinimo agentūros Aviationcv.com vadovė Skaistė Knyzaitė, pabrėžianti, kad daugiausia oro linijų bankrutuoja rudenį ir žiemą, kai po intensyvaus vasaros sezono stipriai sumažėja keleivių srautai. 

Tad sunkiai žiemos sezonui ruošiasi net ir galingiausi žemyno oro vežėjai. Tačiau jų pastangos nebūtinai atsipirks. Gruodžio 12 dieną vykusios Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) konferencijos metu organizacijos pirmininkas Alexandre`as de Juniacas diplomatiškai užsiminė, kad oro linijų bankrotų tikimasi dar daugiau. O jau gruodžio 18 dieną veiklą stabdanti paskelbė dar viena – šįkart Belgijos oro linija „VLM Airlines“. Nežinia šiuo metu gaubia ir „WOW Air“ bei „Air Belgium“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.