Verslas

2018.12.20 15:55

Prekybos centrų žinia apie nedarbą per šventes – su dvigubu dugnu: tai galios ne visiems

Praeitą savaitę visi prekybos tinklai skelbė, kad pirmąją šv. Kalėdų dieną – gruodžio 25-ąją – visi prekybos centrai nedirbs, o darbuotojai šventes galės sutikti su šeima. Visgi keliems prekybos tinklams tai negalioja, mat dalis jų darbuotojų pluš kaip įprastai.

Dirbs, nes po švenčių pritrūks bandelių

Į DELFI redakciją kreipėsi Linas (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), kurio motina dirba didžiausio prekybos tinklo „Maxima bazė“ maisto gamybos srityje. Esą gruodžio 25 d. be jokių sutrumpinimų ar vėlavimų dirbs visas gamybos ir logistikos padalinys: kepėjai, virėjai, sandėlio darbuotojai, krovėjai ir pan. Anot Lino, motinai ir jos bendradarbiui, kuris dirba „Maximos“ sandėlyje, ši žinia buvo netikėta.

„Mamos darbo grafikas – slenkantis, tad taip išpuolė, kad ji turės dirbti per šventes, nors iš pradžių darbuotojams buvo pranešta, kad per Kalėdas nereikės dirbti, tos dienos bus perkeliamos. Pirmadienį ji sužinojo, kad visgi reikės. Tas pats ir su sandėlio darbuotojais. Buvo pasakyta, kad tikrai atsiras darbo: pjaustysite, pakuosite, išvežiosite į kitas mažesnes parduotuves, tortus vis tiek gaminsite, nes po švenčių pritrūks bandelių“, – teigia Linas.

DELFI susisiekus su „Maximos“ atstovu spaudai Pauliumi Stoniu, paaiškėjo, kad iš tikrųjų ne visi darbuotojai šventes sutiks namie. Anot jo, maisto gamybos srityje dirba apie 1,6 tūkst. darbuotojų, iš kurių gruodžio 25 d. dirbs apie 190. Logistikos srityje dirba apie 900 darbuotojų, iš jų gruodžio 25 d. dirbs apie 400.

BNS nuotr.

„Pirmąją šių metų šv. Kalėdų dieną visi prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvių darbuotojai leis laiką su šeima bei artimaisiais – visos „Maximos“ parduotuvės gruodžio 25-ąją nedirbs. Tačiau dalis prekybą aprūpinančių sričių – logistikos bei maisto gamybos – darbuotojų šventinę dieną dirbs tam, kad mūsų klientai šviežius maisto gaminius ir produktus „Maximos“ parduotuvių lentynose galėtų rasti gruodžio 26 dienos rytą“, – komentuoja P. Stonis.

Anot jo, šiems darbuotojams, kurie šventinę dieną dirbs pagal slenkantį grafiką, kaip ir priklauso, bus mokamas dvigubas atlygis. Visgi Lino motinai apie tokią apmokėjimo tvarką neteko girdėti, o ir pasirinkimo – dirbti ar ne – neturėjo.

„Sunku pasakyti, ar darbuotojai galėjo pasirinkti, nes kiekvienos parduotuvės gamybos srities vadovas sudaro savo darbuotojams darbo grafikus ir tikriausiai viduje derinasi, kas tą dieną atostogaus, o kas tą dieną dirbs“, – dėsto „Maximos“ atstovas.

Žinia pirkėjams, kad nesibelstų į duris

Praėjusią savaitę „Maxima“ skelbė, kad gruodžio 25 d. beveik 15 tūkst. prekybos tinklo darbuotojų leis laiką su šeima bei artimaisiais. Toks sprendimas esą priimtas, įvertinus prekybos tinklo darbuotojų išsakytą poreikį dėl parduotuvių darbo laiko švenčių dienomis.

BNS nuotr.

„Rūpestingai vertiname savo darbuotojų lūkesčius, siekdami užtikrinti jiems darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą”, – pranešime žiniasklaidai cituojama „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

Pasak komunikacijos atstovo P. Stonio, ši žinia pirmiausia buvo skirta pirkėjams, kad jie šią dieną neitų ir nesibelstų į duris, nes jos bus uždarytos. Be to, anot jo, pranešime kalbama apie parduotuvių darbuotojus, t. y. kasininkus, salės darbuotojus, administraciją bei vadovus.

„Dalis maisto gamybos ir logistikos sričių darbuotojų, kurie gruodžio 25 dieną išvežios prekes ir gamins produktus, kad šie atsidurtų lentynose kitą dieną, dirbs. Šiems darbuotojams tenka dirbti pagal slenkantį grafiką“, – sako P. Stonis.

Pasak jo, visiems darbuotojams buvo aiškiai komunikuojama, kad parduotuvių darbuotojai šią dieną nedirbs, o dirbantieji slenkančiu grafiku iš anksto žinojo, kad, jei darbo metas pasitaikys per šventes, teks dirbti. Anot Lino, mama ir jos bendradarbis šią žinią sužinojo tik pirmadienį, gruodžio 17 d.

„Kalbėjau su „Maxima bazės“ vadovu ir jis patikino, kad tokios informacijos darbuotojams pirmadienį neteikė“, – komentuoja P. Stonis.

Dirbs ir kitų prekybos tinklų dalis darbuotojų

Visgi ne vien tik „Maximos“ dalis darbuotojų šventes sutiks dirbdami. Kaip sako IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė, prekybos tinklo gamybos ir logistikos procesai šventiniu laikotarpiu nebus nutraukiami, tačiau pamaininiu grafiku dirbantys logistikos darbuotojai Kūčių ir pirmąją Kalėdų dieną dirbs trumpiau.

BNS nuotr.

„Siekdami, kad mūsų darbuotojai galėtų pasimėgauti šiltomis akimirkomis ir šventine nuotaika, šiais metais priėmėme sprendimą parduotuvių darbuotojams leisti nedirbti pirmąją Kalėdų dieną. Taip pat per Kūčias ir Naujųjų metų išvakarėse bei sausio 1-ąją dieną parduotuvės dirbs trumpiau nei įprastai“, – teigia IKI atstovė.

Tuo metu „Lidl“ komunikacijos vadovo Valdo Lopetos teigimu, prekybos tinklas neturi maisto gamybos darbuotojų, t. y. konditerių, kepėjų, todėl per pirmą Kalėdų dieną ir Naujųjų metų dieną niekas nedirbs. Visgi gruodžio 25 d. vakarą, anot jo, Kauno logistikos sandėlyje dirbs keli darbuotojai.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Logistikos sandėlyje iš vakaro reikės išvežti prekes ir paruošti jas antrai Kalėdų dienai, tai trys darbuotojai vakare kelioms valandoms liks sandėlyje, kad sukoordinuotų šį procesą. Tačiau galima sakyti, kad sandėlys nedirbs“, – teigia V. Lopeta.

Anot „Norfos“ atstovo spaudai Dariaus Ryliškio, prekybos tinklas nekontroliuoja gamybos ir logistikos procesų, tuo užsiima bendrovė „Rivona“, priklausanti „Norfos“ įmonių grupei. Čia, anot jo, dalis darbuotojų dirbs per pirmąją Kalėdų dieną. Pavyzdžiui, greitai gendančių produktų skyriaus darbuotojais šią dieną dirbs, kad produktai kitą dieną pasiektų parduotuves, tačiau, pasak „Norfos“ atstovo, jie ilsėsis dieną anksčiau, t. y. per Kūčias.

„Dauguma „Rivonos“ darbuotojų nedirbs kaip ir „Norfos“ prekybos centruose. Visgi nedidelė dalis gruodžio 25 dieną ir sausio 1 dieną dirbs, bet mainais jie ilsėsis gruodžio 24 ir 31 dienomis. Prekybos tinklo savininkai įsitikinę, kad prekyba šventinėmis ir poilsio dienomis turėtų būti ribojama. Tai būtina, nes šventės neturėtų aplenkti ir prekybos sektoriaus darbuotojų“, – įsitikinęs Norfos atstovas Darius Ryliškis.

Tuo metu prekybos tinklo „Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė tikina, kad visi darbuotojai be išimčių pirmąją Kalėdų dieną ilsėsis namuose.