Verslas

2018.12.20 18:06

Patikrino įmones: lietuviai galėjo pirkti žuvies su lervomis – produktus skubiai išima iš prekybos

LRT.lt 2018.12.20 18:06

Prieš šventes suaktyvėja prekyba žuvininkystės produktais. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonėse nuolat tikrina šių produktų saugą, kokybę, atsekamumą, ženklinimą,  reikiamos informacijos pateikimą vartotojams, produktų laikymo sąlygas, tinkamumo vartoti terminus, rašoma pranešime.

Per 11 šių metų mėnesių VMVT inspektoriai, vykdydami maisto produktų kontrolę, prekybos įmonėse atliko 7 392 patikrinimus, kurių metu nustatyta daugiau kaip 80 t neatitikusių reikalavimų žuvinkystės produktų (šviežių, sušaldytų, sūdytų, rūkytų, konservuotų ir kt.). Iš jų daugiausiai pažeidimų užfiksuota dėl tinkamumo vartoti terminų, atsekamumo, netinkamų laikymo sąlygų, kokybės, ženklinimo ir produktų saugos.

Patikrinimų metu buvo atrinkti mėginiai laboratoriniams tyrimams dėl mikrobinės ir parazitologinės taršos, histamino, veterinarinių vaistų liekanų, cheminių teršalų, policiklinių aromatinių angliavandenilių, fosforo rūgšties, anglies monoksido, konservantų ir aplinkos teršalų.

Ištyrus 440 mėginių, reikalavimų neatitiko 40. Lietuvoje pagamintų rūkytų atlantinių lašišų, geltondryžės riebžuvės ir silpnai sūdytų atlantinių silkių su aliejumi mėginiuose buvo aptikta mikrobinė tarša Listeria monocytogenes bakterijomis, o atlantinių menkių kepenėlių konservuose iš Norvegijos ir sušaldytose argentininėse jūrinėse lydekose iš Ispanijos – rasta negyvų parazitų lervų. Smulkaus verslininko pagaminto rūkyto paprastojo karšio mėginyje buvo nustatytas nežymiai padidėjęs policiklinių aromatinių angliavandenilių kiekis, kuris susidarė rūkymo metu. Visais atvejais nesaugius žuvininkystės produktus buvo uždrausta tiekti rinkai – nurodyta juos saugiai sunaikinti.

Dažniausiai pasitaikę neatitikimai – kai prekiauta žuvininkystės produktais su pasibaigusiais tinkamumo vartoti terminais, šie terminai iš viso nenurodyti ar nurodyti neteisingai. Atsekamumo pažeidimai – kai negalima atsekti, kur žuvis buvo sugauta, pateikiama netiksli ženklinimo informacija ant pakuočių. Laikymo sąlygų pažeidimai – kai žuvis laikoma netinkamoje temperatūroje, nesilaikant gamintojo nurodymų.

Siekiant, kad vartotojus pasiektų tik saugūs ir kokybiški žuvininkystės produktai, VMVT ir toliau skirs didelį dėmesį šios produkcijos kontrolei.