Verslas

2018.12.20 10:49

Prezidentė pasirašė aštrias diskusijas kėlusį 2019 metų biudžetą

ELTA 2018.12.20 10:49

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė aštrias diskusijas kėlusį Seimo priimtą 2019 metų biudžetą. Šalies vadovės teigimu, naujasis biudžetas tik iš dalies atsižvelgia į švietimo bendruomenės keliamas problemas, tačiau, pabrėžia ji, būtina užtikrinti, kad išsipildytų žmonių turimos viltys dėl pajamų didėjimo.

„Šiandien nusprendžiau pasirašyti ateinančių metų biudžeto įstatymą. Turime užtikrinti, kad išsipildytų daugybės žmonių viltys dėl pajamų didėjimo. Tačiau naujasis biudžetas tik dalinai atsižvelgia į švietimo bendruomenės keliamas problemas. Todėl tiesioginė vyriausybės atsakomybė dėl susiklosčiusios situacijos švietimo srityje išlieka. Dialogas su mokytojais ir konkrečių finansinių sprendimų paieška turi būti artimiausi šios vyriausybės prioritetai ir uždaviniai“, – ketvirtadienį pareiškė prezidentė. 

Nuomonės dėl 2019 m. biudžeto išsiskyrė. Premjeras Saulius Skvernelis po biudžeto priėmimo tvirtino, kad 2019 m. biudžetas yra geriausias iš visų, kurie buvo šioje kadencijoje.

Tuo tarpu opozicija kritikos priimtam biudžetui negailėjo. Pasak konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio, 2019 m. biudžete yra užmirštami viešajame sektoriuje dirbantys žmonės.

Prezidentės vetuoti 2019 m. biudžetą prašė pedagogų streikus inicijavusios Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos lyderis Andrius Navickas. Pasak jo, valdančiųjų balsais Seime patvirtintame biudžete nėra numatyta pakankamai lėšų mokytojų atlyginimams kelti.

Tuo tarpu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad jeigu biudžetas ir būtų prezidentės vetuotas, Seime nesunkiai būtų surinkta tvirta dauguma šalies vadovės veto atmesti.

E. Blaževič/LRT nuotr.

ELTA primena, kad gruodžio 11 d. Seime po balsavimo pritarta 2019 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektui. Po ilgų diskusijų, kurias aštrino streikuojančių mokytojų reikalavimai ir opozicijos raginimai atidėti biudžeto priėmimą, valdančiųjų „valstiečių“, „socialdarbiečių“ bei „tvarkiečių“ ir Lenkų rinkimų akcijos balsais valstybės biudžetas buvo patvirtintas. Už jį balsavo 84 Seimo nariai, prieš buvo 41 politikas, susilaikė 5. 

Vyriausybės patobulintame projekte kitų metų biudžeto pajamos, įskaitant ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, sudaro 10 mlrd. 590,2 mln. eurų. 

Pasak ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio, palyginti su praėjusiais metais, socialinei apsaugai numatyta 427 mln. eurų daugiau, sveikatos apsaugai – 279 mln. eurų, švietimui – 190 mln. eurų, aplinkosaugai – 102 mln. eurų, krašto apsaugai – 75 mln. eurų, kultūrai – 41 mln. eurų daugiau.

Mokytojų etatinio darbo apmokėjimui numatyta skirti 49,1 mln. eurų, dėstytojų ir mokslo darbuotojų atlyginimams – 31,1 mln. eurų. Mokytojams, dirbantiems pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, – 13,4 mln. eurų, kurie leis nuo sausio 1 dienos atlyginimus padidinti 10 proc. Taip pat didinami viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, 30-čia eurų – iki 430 – auga minimali mėnesinė alga.

Nuo 30 iki 50 eurų didinami vaiko pinigai. Gausių ir nepasiturinčių šeimų vaikams išmoka vaikui bus dar didesnė – 70 eurų.

Taip pat augs pensijos: vidutinė senatvės pensija, turint pilną stažą, didės apie 26,5 euro, bendras pensijų augimas sieks apie 8 proc.