Verslas

2018.12.19 15:20

Estijoje sulaikyta 10 asmenų dėl įtarimų plovus pinigus per „Danske Bank“ filialą

BNS2018.12.19 15:20

Estijoje sulaikyta 10 buvusių „Danske Bank“ filialo darbuotojų, įtariamų dalyvavimu itin plataus masto pinigų plovimo aferoje.

Estijos prokuratūra trečiadienį paskelbė, jog šeši asmenys pagal šią bylą buvo sulaikyti antradienį, o dar keturi – trečiadienį.

Pasak tyrėjų, yra priežasčių įtarti, kad sulaikytieji sąmoningai suteikė galimybių „Danske Bank“ filialo klientams plauti pinigus ir gavo už atlygius.

Buvusio „Danske Bank“ Estijos filialo vadovo Aivaro Rehės tarp sulaikytųjų nėra.

Generalinė prokurorė Lavly Perling spaudos konferencijoje sakė, sulaikytieji užėmė vadovaujančias pareigas „Danske Bank“ filialo klientų, taip pat ir užsienio klientų, aptarnavimo skyriuose, visiems jiems pateikti kaltinimai dėl pinigų plovimo, o „šių nešvarių pinigų suma siekia apie 300 mln. eurų“.

„Tai – taip vadinama pirmoji pinigų plovimo prevencijos linija. Tai – žmonės, daugiausia užėmę vadovaujančias pareigas klientų aptarnavimo skyriuose. Jų tiesioginė pareiga buvo pranešti apie pinigų plovimo atvejus ir užkirsti jiems kelią“, – sakė L. Perling.

Generalinė prokurorė pridūrė, vienam iš sulaikytųjų papildomai pateikti kaltinimai paėmus kyšį, o dar vienam – tarpininkavimu kyšininkavime.

L. Perling žodžiais, byla tiriama labai kruopščiai, tačiau bus pasistengia, kad ji kiek galima greičiau pasiektų teismą.

Bylą tiriantis prokuroras Marekas Vahingas pranešė, jog pateikta 10 prašymų dėl 1,5 mln. eurų vertės turto arešto, nes įtariamieji gaudavo atlygius už savo veiksmus.

„Šios aferos žurnalistinis tyrimas tapo gera paskata teisėsaugos institucijoms aktyviai veikti“, – pabrėžė M. Vahingas.

Spaudos konferencijoje pranešta, jog dauguma sulaikytųjų įvardinti tarptautinės investicijų bendrovės „Hermitage Capital Management“ vadovo Billo Browderio pareiškimuose dėl pinigų plovimo iš Rusijos, taip pat kalbėta apie du nusikalstamų finansinių aferų atvejus Gruzijoje ir Azerbaidžane, kurių vienas – sukčiavimo, kitas – mokesčių vengimo.

Filialus 14-oje valstybių turintis didžiausias Danijos komercinis bankas „Danske Bank“ yra paskelbęs, jog ištyrus finansines operacijas per jo Estijos filialą 2007–2015 metais nustatyta įspūdinga įtartinių pervedimų suma – 200 mlrd. eurų. „Danske Bank“ pripažino nesugebėjęs tinkamai reaguoti į signalus apie įtartinus ir galimai nusikalstamus sandorius, negalįs nustatyti, kiek tiksliai pinigų buvo išplauta, ir paaiškinti jų kilmės.

Šį vieną didžiausių visų laikų pagal mastą pinigų plovimo skandalą tiria ir kai kurių kitų Europos valstybių bei JAV teisėsaugos institucijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.