Verslas

2018.12.19 09:54

Kariuomenė atvers piniginę: kitąmet pirkimams išleis apie 600 mln. eurų

Ernestas Naprys, 15min.lt2018.12.19 09:54

Krašto apsaugos ministerija susitikime su verslo atstovais pirmadienį pasidalijo detalia informacija apie kitų metų viešuosius pirkimus. Kitąmet viešaisiais pirkimais planuojama išleisti apie 600 mln. eurų, o liūto dalį šios sumos atrieks transportas, karinė technika, šaudmenys, ginklai, amunicija. Didžiausi pirkimai bus skelbiami jau metų pradžioje.

Gynybos resursų agentūra (GRA), kuri centralizavo kariuomenės pirkimus, kitąmet numato 194,9 milijono eurų vertės transporto priemonių, karinės technikos, atsarginių dalių ir remonto pirkimų. Šių pirkimų skelbimus numatoma paskelbti metų I ir II ketvirtį. Antra didžiausia išlaidų eilutė – šaudmenys, ginklai, stebėjimo įranga ir kt. amunicija – sudarys 108,9 mln. eurų, planuoja (GRA).

Šiuos pirkimus ketinama pradėti taip pat pirmąjį pusmetį.

58,5 mln. eurų suplanuoti „Lietuvos kariuomenės“ pirkimams, kuriuos taip pat atstovaus GRA: laivas, orlaivių ir laivų remontas, transporto paslaugos. Šie pirkimai bus skelbiami visų metų eigoje. 31,2 mln. eurų II–III ketvirtį suplanuoti radijo stotims įsigyti, 24,9 mln. eurų – naftos produktams (I–II ketv.), aprangai ir ekipuotei – 18,2 mln. eurų (I pusm.), maisto produktų pirkimai už 10,8 mln. eurų bus skelbiami antroje metų pusėje. Smulkiausios eilutės – cheminė, biologinė, radiologinė ir branduolinė gynyba (2 mln. eurų, pirkimai planuojami metų pabaigoje) bei ūkinės prekės ir kiti mažos vertės pirkimai (1,1 mln, eurų).

Dar apie 150 mln. eurų vertės pirkimų šiemet vykdė ne GRA: 74,8 mln. eurų vertės pirkimus atliko Infrastruktūros plėtros departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM), lėšos daugiausia skirtos projektavimui, statybos darbams. 23 mln. eurų pirkimus atlieka Informacinių technologijų tarnyba prie KAM, jie skirti kompiuterinei technikai, programoms.

50 mln. eurų sudaro kiti krašto apsaugos sistemos pirkimai: medicinos priemonės, remonto ir priežiūros paslaugos bei kitos. Jei ne per GRA atliekamų pirkimų sumos kitąmet nesikeis, bendra krašto apsaugos pirkimų suma sieks apie 600 mln. eurų. Kitąmet išlaidos krašto apsaugai, planuojama, sieks apie 2,01 proc. BVP, tai sudarytų apie 948,8 mln. eurų, prognozuoja KAM. Trečdalis lėšų naudojama personalui išlaikyti.

Nauja infrastruktūra: Rokantiškėse, Šiauliuose ir Šilalėje

Krašto apsaugos ministerija taip pat pasidalino planais dėl planuojamos naujos infrastruktūros. Kitąmet Šilalės rajone sukurti infrastruktūrą Pečiulionio artilerijos batalionui, batalionui Šiaulių mieste ir batalionui Vilniaus rajone, Rokantiškių kaime, projekto investicijų laikotarpis sieks 2,5 metų, dar 12,5 metų projektai bus eksploatuojami. Pristatyme skaičiuojama, kad Šilalėje bus išplėtotas 10 hektarų ploto sklypas, o maksimalus karių skaičius jame sieks 769, Rokantiškėse 1088 karių įsikurs 17 hektarų plote, o Šiaulių mieste – 802 kariai 8 hektarų plote.

Privačios įmonės galės pretenduoti į projektavimo, statybos, administravimo, patalpų tvarkymo inžinierinių tinklų ir kitokios priežiūros paslaugas. Vertinama, kad investicijos į Šilalės rajone esantį objektą sieks 40,3 mln. eurų, Vilniaus r. – 42,49 mln. eurų, o Šiaulių mieste – 43,11 mln. eurų.

Metų pradžioje pradėjus viešąją konsultaciją su rinkos dalyviais, I ketvirtį planuojama paskelbti ir pačius pirkimus, tačiau sutartys bus pasirašytos tik 2020 m. IV ketv., kuomet visos procedūros bus baigtos.

KAM informacija

Be Lietuvos pirkimų, Krašto apsaugos ministerija verslo ir pramonės atstovams pristatė ir galimybes dalyvauti Europos Gynybos Fondo programose, kurių apimtis skaičiuojama milijardais eurų. KAM atstovai taip pat pasidalino ir informacija, kokie pagrindiniai techniniai reikalavimai ir kodėl yra keliami.

Verslą stulbino skaidrumas

15min pirmadienį pranešė apie tai, kad verslo atstovai įvertino pažangą organizuojant viešuosius pirkimus ir tvirtino, kad šiuo metu pirkimai yra gerokai skaidresni. Krašto apsaugos viceministras Giedrimas Jeglinskas tikino, kad krašto apsaugos prioritetai: infrastruktūra, artilerijos programa, oro gynyba, karių komplektai ir ginkluotė.

„Gynybos biudžetas ir toliau auga, todėl turime resursus, kurie reikalingi, kad užtikrintume, jog kariuomenė augtų stipri, kad užtikrintume atgrasymą, užtikrintume sąlygas kariams mokytis, augti treniruotis, kad pajėgumas augtų. Mūsų prioritetai nesikeičia ir tokie yra keletą metų: kad užtikrintume atgrasymą, turime modernizuoti savo pajėgas“, – prieš susitikimą žurnalistams kalbėjo G. Jeglinskas.

Jis vardijo svarbiausius kariuomenės projektus, tarp jų „Boxers“ šarvuočiai, artilerija, ginkluotė, NASAMS oro gynybos sistema ir kitos. „Dabartinė KAM vadovybė ėmėsi reformų, įkurta centralizuota agentūra, ji pradėjo veiklą šių metų pirmoje pusėje. Tai turbūt dar reikia kažkiek įsibėgėti, bet iš tikrųjų aš pastebiu tokį sisteminį mąstymą, pastebiu didesnį atvirumą ir tai mane džiugina“, – sakė renginyje dalyvavęs Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.

Populiariausi