Verslas

2018.12.19 15:16

Policijos pirkti telefonai po 1000 eurų: saugumo siekis ar neskaidrūs pirkimai?

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) ėmėsi tirti, ar policija nepažeidė įstatymų įsigydama naujus telefonus „iPhone“. Policijai prireikė naujų išmaniųjų, kurie būtų skirti kriminalistams dirbti su slapta informacija, bet renkantis telefonus buvo nurodyti konkrečių „iPhone“ įrenginių techniniai duomenys. Policijos departamentas aiškina, kad konkretaus gamintojo telefonų reikėjo dėl operacinės sistemos pranašumų. Vis dėlto VPT gavo pirmines nepriklausomų specialistų įžvalgas, kurios rodo, kad policija galėjo rinktis ir kitokius išmaniuosius.

Policija sako – saugesnių telefonų už „iPhone“ nėra, todėl pareigūnams nupirko 67 išmaniuosius. Iš jų – 24 patys naujausi kompanijos „Apple“ modeliai, kurių vieno kaina siekia beveik 900 eurų. Policijos generalinio komisaro pavaduotojo Edvardo Šilerio teigimu, telefonai pasirinkti atsižvelgiant į užsienio šalių praktiką ir tai, kad ir iki šiol naudota ta pati produkcija nenuvylė.

„Tai nėra pasirinkimas per vieną dieną. Buvo padaryta analizė, yra tam tikros įslaptintos tvarkos, pasirašytos policijoje. Naudojame tam tikrą kitą programinę įrangą, kuri veikia su [„iOs“] sistema. Dėl to tai yra kompleksinis sprendimas [pirkti „iPhone“]. Tai, kas dabar matosi, vienas pirkimas, yra ledkalnio viršūnė. Daug kas nėra skelbiama. Daugelis valstybių neskelbia savo naudojamų dalykų“, – LRT TELEVIZIJAI aiškino Policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

E. Šileris, BNS nuotr.

Policijos paaiškinimai neįtikino VPT, todėl ji ėmėsi tyrimo. Esą policija, pirkdama telefonus, nurodė itin tikslias įrenginių specifikacijas, smulkiausias detales, kad tai turi būti naujausias „iPhone“ telefonas. Todėl neliko galimybių kitiems gamintojams pasiūlyti alternatyvų. Buvęs pareigūnas, o dabar Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius nelinkęs manyti, kad policija nusižengė.

„Kriminalinei žvalgybai aš irgi būčiau linkęs pirkti tik iš patikimo gamintojo, o ne tos šalies, kuri gali turėti priešiškų žvalgybų“, – sakė Antikorupcijos komisijos pirmininkas V. Gailius.

„iPhone“ telefonais aprūpinti Policijos departamento, Kriminalinės policijos biuro ir apskričių policijos komisariatų pareigūnai. Esą jie skirti jautriai informacijai perduoti ir apsaugai, šifravimui, kitoms kriminalinės žvalgybos funkcijoms. 

VPT sulaukė pirminių pastabų, kad alternatyvų policijos pirkiniams yra. Pavyzdžiui, didžiausių „iPhone“ konkurentų „Samsung“ įrenginiai. Nurodoma, kad juose naudojama saugumo sistema taip pat atitinka standartus, o telefonus leidžiama naudoti Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės valstybės institucijose. Technologijų ekspertas Karolis Makrickas LRT TELEVIZIJAI sakė, kad tiek „Android“ operacinė sistema, naudojama „Samsung“ įrenginiuose, tiek „iOs“ sistema, naudojama „iPhone“ telefonuose, turi saugumo spragų.

Seimo antikorupcijos narė Agnė Bilotaitė tikina, kad įtarimų dėl policijos viešojo pirkimo kyla.

„Viešieji pirkimai tam ir yra skirti, kad valstybė įsigytų prekes ir paslaugas už geriausią kainą, kad būtų konkurencija ir nebūtų taip, kad aš nusprendžiau, kad kažko noriu, ir perku iš ko noriu. Buvo aiškus pažeidimas ir dėl to, matyt, yra pradėtas VPT tyrimas“, – LRT TELEVIZIJAI sakė parlamentarė.

Jeigu VPT nustatys, kad policija pažeidė pirkimo taisykles, telefonus gali tekti grąžinti. Tyrimo išvadas žadama viešinti po Naujųjų.

Išsamiau – Žygimanto Abromaičio reportaže.