Verslas

2018.12.20 13:37

Įsivažiuoja kalėdinis pirkimo maratonas: kaip tam pasirengusios parduotuvės

Nors esame pratinami dovanas pirkti kuo anksčiau, o ir lapkričio pabaigoje vykstantis „Juodasis penktadienis“ turėtų pagelbėti paskirstant kalėdinių dovanų pirkėjų srautus, daugelis mūsų kalėdinį pirkimo maratoną pasiliekame paskutiniam momentui. Tai pastebi LRT.lt kalbinti prekybininkai bei pažymi kalėdiniam laikotarpiui netgi samdantys papildomų darbuotojų, keičiantys darbo grafikus, kad tik galėtų kuo greičiau aptarnauti pirkėjų srautus.

Kvietė dovanomis apsirūpinti anksčiau

Jau šis savaitgalis daugeliui ieškančių dovanų turėjo būti ne pats maloniausias, o artėjantis savaitgalis prieš Kalėdas gali tapti visišku košmaru. Nors dažnam lietuviui kalėdinė reklama spalio mėnesį kelia pyktį, yra nebijančių pardavinėti šventines prekes dar iki Vėlinių. Kaip pažymi IKEA Rinkodaros vadovė Baltijos šalims Kristina Mažeikytė, kalėdinė prekyba IKEA parduotuvėse visame pasaulyje prasideda dar spalį.

„Kalėdinė prekyba IKEA parduotuvėse visame pasaulyje prasideda dar spalį, siekiant suteikti pirkėjams daugiau laiko planuoti savo pirkinius bei šventėms pasirengti be streso. Jau spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje nuperkamos pirmosios kalėdinės eglutės bei dekoracijos.

Pastebime, kad vis dažniau lietuviai puošia ne tik eglutes – šventiniam laikotarpiui namai „apšildomi“ po truputį: pirmiausia perkama namų tekstilė (pagalvėlės, staltiesės), vėliau įsigyjamos girliandos, kalėdiniai papuošimai, eglės“, – kalba K. Mažeikytė.

E. Aurelia/Pexels nuotr.

Prekybininkai išsiduoda, kad visą savaitgalį lapkričio pabaigoje trukęs „Juodasis penktadienis – oficiali Kalėdinės prekybos pradžia, ir jau tuomet tikimasi, kad pirkėjų srautai jo metu ir prieš pat šventes pasiskirstys. Daugeliui Lietuvos prekybininkų šiais metais „Juodasis penktadienis“ buvo rekordinis. Tai pastebi ir „Topo centro“ rinkodaros vadovė Raimonda Gudaitė.

„Juodasis penktadienis šiais metais buvo absoliučiai rekordinis: pardavėme keliskart daugiau išmanių laikrodžių, dulkių siurblių robotų, telefonų, kavos aparatų, grožio prekių, žaidimų kompiuterių bei žaidimų konsolių nei praėjusiais metais. Galime teigti, kad lietuviai atranda šią dieną ir įsigyja dovanas už geresnes kainas. Iš anksto nupirkus didžiąją dalį dovanų, švenčių galima laukti ramia širdimi“, – teigia R. Gudaitė.

Daugiau rankų švenčių metu

„Akropolis group“ Komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas sako, kad pirkėjų srautai padidėja jau lapkričio antroje pusėje, tačiau paskutinė savaitė prieš šventes ir ypač paskutinės dienos yra pačios aktyviausios.

„Gruodžio mėnesį prekyba dar labiau suaktyvėja, sulaukiame gerokai daugiau pirkėjų, todėl prieš šventes lankytojus aptarnauja daugiau pardavėjų. Kai kurios parduotuvės kalėdinės prekybos laikotarpiui įdarbina papildomų darbuotojų, tačiau dažniau yra keičiami darbo grafikai – kad daugiau pardavėjų būtų tuomet, kai pirkėjų būna daugiausiai, pvz., savaitgaliais.

Kad patenkintų visų poreikius, parduotuvės užsisako daugiau prekių ir stengiasi klientus aptarnauti kokybiškai, o prie „Akropolio“ prekybos ir pramogų centrų daugiau dėmesio skiriame ir operatyviam automobilių spūsčių valdymui bei bendrųjų erdvių priežiūrai ir valymui“, – kalba D. Mertinas.

Picjumbo/Pexels nuotr.

Be didesnio skaičiaus pradedančiųjų darbuotojų sako neapsieinantys IKEA bei „Topo centras“.

„Šias Kalėdas pasitinkame su dešimtadaliu gausesniu kolektyvu. Be to, turime tradiciją, kai kiekvienas biuro darbuotojas bent vieną dieną dirba parduotuvėje: pakuoja dovanas, daro kavą ar kepa bandeles eilėse lūkuriuojantiems klientams“, – pasakoja „Topo centro“ atstovė, bei priduria, kad ir technikos parduotuvėse atsiranda savitarnos kasos. – Šiuo metu jau veikia 14 savitarnos terminalų, daugelis darbuotojų turi mokėjimo kortelių skaitytuvus ir planšetes, kurios leidžia pasirašyti lizingo sutartis, todėl mūsų pirkėjams stovėti eilėse prie kasų jau nebūtina.“

Pasak K. Mažeikytės, Kalėdos IKEA parduotuvėje yra vienas intensyviausių periodų metuose, jam prilygsta tik išpirktuvės sausio ir liepos mėnesiais bei metinio katalogo pristatymo kampanija rugpjūtį. „Šiais laikotarpiais IKEA parduotuvės kasos bei restoranas dirba visu pajėgumu, o kalėdiniam laikotarpiui papildomai samdomi darbuotojai, padedantys pirkėjams prie kasų“, – sako ji.