Verslas

2018.12.12 12:24

Krizę tiriantis S. Jakeliūno komitetas nukėlė prezidentei skirtų klausimų svarstymą

ELTA 2018.12.12 12:24

Ekonominę krizę tiriantis Stasio Jakeliūno vadovaujamas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) atidėjo planuotą klausimų, skirtų prezidentei Daliai Grybauskaitei, svarstymą. 

Trečiadienį komiteto pirmininkas teigė, kad šis klausimas nukeltas, nes, teigė jis, kreipiantis į šalies vadovę, norima surinkti daugiau aktualios medžiagos. 

„Antradienį užtruko biudžeto svarstymai, tai kol kas nukėlėme šio klausimo svarstymą vėlesniam laikui“, – Eltai sakė S. Jakeliūnas. Pasak jo, formuojant klausimus reikia surinkti daugiau medžiagos.

„Nesinori vien lakoniškų, trumpų klausimų, norisi ir pagrindimo jiems“, – sakė BFK pirmininkas ir tvirtino, kad D. Grybauskaitei skirtus klausimus komitetas svarstys kitą savaitę.

Politikas savaitės pradžioje minėjo, kad prezidentei adresuotus klausimus ketinama išsiųsti dar šį trečiadienį.

S. Jakeliūnas Eltai yra teigęs, kad D. Grybauskaitės ketinama klausti, kaip ji iš dabartinės perspektyvos vertina Lietuvos banko veiklą prižiūrint komercinius bankus 2005-2010 metais bei kaip vertina konkrečių komercinių bankų veiklą tiek ekonomikos bumo metu (nuo 2005 iki 2007 metų) bei gilaus nuosmukio laikotarpiu 2009-2010 metais. 

„Kitas klausimas, ar buvo bendraujama 2009 m. su Skandinavijos pagrindinių bankų vadovais ir ar buvo kas nors aptarinėjama, jei toks bendravimas buvo. Taip pat, ar buvo prezidentė informuota apie „Snoro“ banko galimą nemokumą dar 2009 m. rugpjūčio mėnesį. Jeigu taip, kaip ji tai įvertino, ar ragino Lietuvos banką imtis kokių nors veiksmų “, – prezidentei skirtas klausimų gaires pristatė S. Jakeliūnas. BFK pirmininkas taip pat ragins prezidentę prisiminti ir prieš dešimtmetį išsakytus kai kuriuos savo pačios pareiškimus. 

„Ketinama klausti ir apie 2009 m. kovo 31 d. pačios prezidentės pareiškimą, kad šalys, kurios skolinasi iš Tarptautinio valiutos fondo, yra impotentės. Andrius Kubilius (tuomet ėjęs ministro pirmininko pareigas. – ELTA) pripažino, kad tai turėjo įtakos Vyriausybei nesvarstyti skolinimosi galimybių, nors 8 Europos Sąjungos valstybės pasiskolino, pirmiausia iš Europos Komisijos, o po to ir iš Tarptautinio valiutos fondo. Ir apskritai, kaip ji vertina tolesnius Vyriausybės sprendimus skolintis, ypač skolintis ilgam laikotarpiui – dešimčiai metų ir mokant aukštas palūkanas, kurios iki šiol slegia mūsų viešuosius finansus ir apsunkina galimybes finansuoti tiek pačius mokytojus, tiek ir likusį viešąjį sektorių (...). Norėsime paklausti ir apie „Sodrą“. Ar prezidentė dalyvavo, ar buvo informuota apie tai, kad „Sodrai“ buvo skolinama taip pat labai aukštomis palūkanomis ir jos skola tapo labai netvari“, – kalbėjo S. Jakeliūnas.

2009 metais eurokomisare buvusi D. Grybauskaitė ketinimus skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo įvardino kaip valstybės politinę impotenciją. 

ELTA primena, kad į BFK atliekamą tyrimą, kuriam vadovauja „valstiečių“ frakcijos narys S. Jakeliūnas, buvo kviečiami finansų krizės laikotarpiu veikę politikai bei komerciniams bankams dirbę ekonomistai. Jų prašyta įvertinti, kokios buvo pagrindinės Lietuvai itin skausmingos krizės priežastys.

Komisijos nariams į klausimus atsakinėjo buvęs SEB banko prezidento patarėjas ekonomistas Gitanas Nausėda, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, buvęs ministras primininkas A. Kubilius bei buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė. 

BFK atliekamą tyrimą ketinama baigti iki 2019 metų balandžio vidurio.