Verslas

2018.12.11 19:51

Seime patvirtinti PSDF ir „Sodros“ biudžetai

LRT.lt, BNS 2018.12.11 19:51

Seime priimtas ženkliai didėjantis 2019 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas, kuris, lyginant su praėjusiais metais, auga 17 proc. arba 296 mln. eurų. Skaičiuojama, kad ateinančių metų PSDF biudžetas sudarys apie 2 mlrd. 60 mln. eurų, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija. Taip pat patvirtino 4,45 mlrd. eurų sieksiančias kitų metų Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) biudžeto pajamas ir 4,04 mlrd. eurų išlaidas (planuojamas metų rezultatas – pajamos viršija išlaidas 412 mln. eurų). 

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, augantis finansavimas sveikatos apsaugai suteikia galimybių ne tik daugiau reikiamų gydymo paslaugų ir vaistų kompensuoti mūsų šalies pacientams.

„Augantis PSDF leis užtikrinti ir stabilų atlyginimų augimą medikų bendruomenei. Stabilus medikų atlyginimų augimas yra numatytas dar dvejiems metams į priekį. Sutarta, kad iki 2020 metų antrojo pusmečio vidutinis gydytojų darbo užmokestis turi siekti ne mažiau kaip 3 šalies VDU, o slaugytojų – ne mažiau kaip 1,5 VDU. Kaip ir iki šiol, dėsime visas pastangas, kad šis pažadas medikams būtų įgyvendintas. Tad labai svarbu, kad sveikatos apsaugai, lyginant su kitais sektoriais, finansavimas auga labiausiai“, – sako ministras.

Taigi kitąmet pagrindinę PSDF biudžeto išlaidų dalį sudarys lėšos sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti. Šioms išlaidoms kitais metais iš viso numatoma skirti apie 1,39 mlrd. eurų, tai, palyginti su 2018 metų Seimo patvirtintu PSDF biudžetu, apie 196 mln. eurų daugiau.

Vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms numatoma skirti apie 349 mln. eurų, tai per 38 mln. eurų daugiau nei Seimo patvirtintame šių metų PSDF biudžete. Beveik 59 mln. eurų skiriama medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui (finansavimas padidėjo daugiau nei 8 mln. eurų), per 12 mln. skiriama ortopedijos techninėms priemonėms (padidėjo 100 tūkst. eurų), apie 119 mln. eurų skiriama sveikatos programoms ir kitoms sveikatos draudimo išlaidoms (padidėjo daugiau nei 21 mln. eurų).

Sveikatos priežiūra Lietuvoje finansuojama PSDF biudžeto lėšomis, privalomąjį sveikatos draudimą ir jo fondą administruoja Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Senatvės pensijos vidutiniškai didės beveik 8 proc.

Už tai numatantį Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2019 metų rodiklių patvirtinimo įstatymą balsavo 82 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 24 parlamentarai.

Bendrosios pensijos dalies finansavimas bus perkeliamas į valstybės biudžetą. Senatvės pensijos bus indeksuojamos ir vidutiniškai didės 7,63 proc. Skaičiuojama, kad vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, kitais metais pasieks 363 eurus.

Kartu su „Sodros“ biudžetu pavirtinti socialinio draudimo tarifai, kurie galios 2019 metais. Tarifai keičiasi dėl mokesčių reformos, nes nuo kitų metų sujungiamos darbdavio ir darbuotojo mokamos įmokos, todėl darbuotojų darbo užmokestis „ant popieriaus“ išaugs 1,289 karto. Įmokų sujungimas – tai ekspertų pasiūlymas šešėlio mažinimui darbo santykių srityje.

Socialinio draudimo įmokos 2019 metais bus mokamos nuo sumos, kuri ne didesnė nei 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių per metus. 2020 metais įmokų lubos sieks 84 vidutinius šalies darbo užmokesčius, 2021 metais – 60.

Pagal priimtą įstatymą, didžiausią „Sodros“ biudžeto pajamų dalį 2019 m. sudarys apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokos – beveik 2 mlrd. 345 mln. eurų ir draudėjų valstybinio socialinio draudimo įmokos – daugiau kaip 311,2 mln. eurų. Savarankiškai dirbančių asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokos planuojama sudarys apie 66,2 mln. eurų, valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo įmokos – 3 mln. eurų, asignavimai iš valstybės biudžeto sudarys beveik 1 mlrd. 720 mln. eurų.

Pagal priimtą dokumentą valstybinio socialinio draudimo pensijoms planuojama skirti daugiau kaip 3 mlrd. 111 mln. eurų, ligos draudimo išmokoms – 332,8 mln. eurų, motinystės draudimo išmokoms – 344 mln. eurų, nedarbo socialiniam draudimui – apie 144 mln. eurų, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniam draudimui – 30,1 mln. eurų.