Verslas

2015.09.08 13:45

UR ministras apie Astravo AE: kompromisų saugumo sąskaita nebus

ELTA 2015.09.08 13:45

Baltarusijos atsakymai Lietuvai neatsako į ekspertinius klausimus, susijusius su Astravo atominės elektrinės statybomis, todėl yra netinkami, tikina užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak diplomatijos vadovo, Lietuva neketina ieškoti kompromisų.

Baltarusijos atsakymai Lietuvai neatsako į ekspertinius klausimus, susijusius su Astravo atominės elektrinės statybomis, todėl yra netinkami, tikina užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak diplomatijos vadovo, Lietuva neketina ieškoti kompromisų.

„Neseniai atsiųsti atsakymai, tai praktiškai buvo išversta ta sena informacija į lietuvių kalbą, iš esmės kalbant, nieko naujo nebuvo atsiųsta, tai negali mūsų tenkinti. Užskaityti, kad Baltarusija atsakė būtent ekspertams (negalima, - ELTA). Ne žurnalistams, ne visuomenei, o ekspertams reikia konkrečių faktų, labai atsakingai parengtos medžiagos (...)“, – antradienį „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo L. Linkevičius.

Anot užsienio reikalų ministro, viešosios konsultacijos Astrave, į kurias pakviesti ir Lietuvos atstovai, yra rengiamos Baltarusijai bandant išvengti atsakomybės.

„Galimi vieši svarstymai, kurie, beje, turėtų vykti, kai ateis laikas, Lietuvoje, o ne Astrave ar kažkur kitur, (...) bet jie gali vykti tada, kada Baltarusijos institucijos atsakys į esminius Lietuvos pusės klausimus“, – sakė jis.

L. Linkevičius svarstė, ar Baltarusija, rengdama viešus svarstymus Astrave, nebando užmaskuoti anksčiau padarytų klaidų.

„Man atrodo įvyko klaida pačioje pradžioje, kai pradėta statyba dar neįvykdžius poveikio aplinkai tyrimo, nepabaigus šito tyrimo, ir tai buvo esminis suklydimas. Ir dabar bandoma šitą procesą visaip legitimizuoti visokiais tokiais šou, kur vyko Astrave, kažkokiais kitais renginiais, kuriuos bandoma vadinti konsultacijomis arba viešaisiais svarstymais, bet tai yra beprasmiška“, – sakė užsienio reikalų ministras.

L. Linkevičius priminė, kad baltarusiai jau yra gavę ne vieną oficialią Lietuvos notą, kurioje buvo reikalaujama, kad kaimyninė valstybė nuosekliai vykdytų Espo konvencijos nuostatas.

„Mes nematome jokių galimybių kažkokiems kompromisams, nes negali būti kompromisų saugumo sąskaita“, – patikino užsienio reikalų ministras.

ELTA primena, kad Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas šių metų balandžio 15 dieną paskelbtoje išvadoje konstatavo, kad Baltarusija pažeidė Konvenciją, nepateikė reikiamos poveikio aplinkai vertinimo informacijos Lietuvai dėl atominės elektrinės projekto. Taip pat konstatuota, kad Lietuvos Baltarusijai iškelti klausimai dėl statybų vietos parinkimo, seisminių tyrimų atlikimo, poveikio Lietuvos gyventojams, požeminiam vandeniui, Neries upei ir kita yra pagrįsti.

Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas paragino Baltarusiją pateikti išsamius atsakymus į visus Lietuvos keliamus klausimus, atsižvelgti į Lietuvos ekspertų pateiktus komentarus bei įvykdyti kitus Espo konvencijos reikalavimus.