Naujienų srautas

Verslas2018.12.10 11:40

Suskaičiavo, kaip lapkritį kito kainos: ne viskas brango

LRT.lt 2018.12.10 11:40

Lapkritį, palyginti su spaliu, vartojimo prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,1 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Daugiausia tam įtakos turėjo degalų ir tepalų, daržovių, atostogų išvykų, vaisių kainų sumažėjimas bei šilumos energijos, kietojo kuro, farmacijos gaminių, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų kainų padidėjimas.

Per šį laikotarpį vartojimo prekių kainos sumažėjo 0,2 proc., o paslaugų tiek pat padidėjo. 

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos vartojimo prekių ir paslaugų kainos padidėjo 1,2 proc., o rinkos kainos sumažėjo 0,3 proc. 

2018 m. lapkričio mėn., palyginti su spalio mėn., transporto prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 1,6 proc. Pokytį nulėmė degalų, naudotų automobilių, keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas.

Iš maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų (kainos sumažėjo 0,6 proc.) labiausiai kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos. Iš jų daugiausia sumažėjo mandarinų, o padidėjo vynuogių kainos. Užfiksuotas didelis kininių kopūstų, kivių, žiedinių kopūstų, avokadų, apelsinų, pomidorų kainų sumažėjimas bei spanguolių, saldžiųjų paprikų, gūžinių salotų, greipfrutų kainų padidėjimas. Iš kitų maisto produktų daugiausia atpigo kiti valgomieji gyvuliniai riebalai, o pabrango kruopos.

2018 m. lapkričio mėn., palyginti su spalio mėn., dėl sezoninių nuolaidų drabužių ir avalynės kainos sumažėjo 0,6 proc. Avalynė atpigo 0,7 proc., drabužiai – 0,5 proc.

Iš būsto, vandens, elektros, dujų ir kito kuro prekių ir paslaugų (kainos padidėjo 1,5 proc.) daugiausia pabrango šilumos energija, kietasis kuras, suskystintos dujos maistui gaminti, bet atpigo gaminiai ir medžiagos būsto priežiūrai ir remontui.

Sveikatos priežiūros prekės ir paslaugos pabrango 0,8 proc. Tam daugiausia įtakos turėjo farmacijos gaminių, medicinos paslaugų kainų padidėjimas bei sanatorijų paslaugų kainų sumažėjimas.

2018 m. lapkričio mėn. metinė (2018 m. lapkričio mėn., palyginti su 2017 m. lapkričio mėn.) infliacija sudarė 2,5 proc.

Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo degalų ir tepalų, kietojo kuro, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų viešojo maitinimo paslaugų, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto, tabako gaminių, daržovių kainų padidėjimas bei vaisių, drabužių, automobilių, kavos arbatos ir kakavos, cukraus, uogienės, medaus, šokolado ir saldumynų kainų sumažėjimas (žr. 3 lentelę).

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 1,9 proc., paslaugų – 4,3 proc.

2018 m. lapkričio mėn., palyginti su 2017 m. lapkričio mėn., valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos padidėjo 1,5 proc., o rinkos kainos – 2,7 proc.

2018 m. lapkričio mėn. vidutinė metinė infliacija sudarė 2,9 proc. Nuo šių metų balandžio mėn. stebima vidutinės metinės infliacijos mažėjimo tendencija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi