Verslas

2018.12.07 20:00

Ekonomistas jau žino, kam išleisite papildomus pinigus, kuriuos gausite nuo Naujųjų

Milijardas milijonui – taip vyriausybė pristato mokesčių reformą, dėl kurios kiekvienas dirbantysis nuo naujųjų metų gaus nuo keliolikos iki keliasdešimties eurų didesnį atlyginimą. Tačiau ekonomistas Raimondas Kuodis sako, kad netruksite tų papildomų eurų išleisti – arba gydytojams, arba mokytojams arba kitoms paslaugoms, kurias turėtų užtikrinti valstybė. Bet nebeužtikrins.

„Ką reiškia milijardas milijonui? Tai reiškia po trupinį kiekvienam ir tada sustojam ties tuo, apie ką kalbu jau 19 metų – kad biudžetas yra per mažas valstybės apsižiotoms funkcijoms. Ir pasekmes jūs matote – su medikais, su gaisrininkais, dėstytojais, pastaruoju metu – mokytojais ir t. t.

Vietoje tol, kad išspręstume šias struktūrines problemas, valdžia nutarė patrupinti kiekvienam po trupinuką.  Tas milijardas milijonui yra rinkiminis šūkis. Vadinu tai tiesiai – tai yra korupcinis rinkiminis šūkis. Nes  vietoje to, kad pagalvotum, ką darai, sugalvoji šią rinkiminę improvizaciją“, – kalbėjo Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas R. Kuodis. 

Pasak jo, valdžia nepasako, kas bus milijardą iš biudžeto išdalinus milijonui dirbančiųjų. 

„Jeigu turėsime sugriautą sveikatos apsaugą, sugriautą švietimą, tie euriukai labai greitai išeis. Pavyzdžiui, korepetitorius kainuoja 30 eurų už valandą vienam žmogui, o jūs gausite 30 eurų [didesnį atlyginimą] per didesnį neapmokestinamąjį pajamų dydį“, – aiškino ekonomistas. 

Pasak jo, jau 18 metų vyksta palaipsnis viešojo sektoriaus degradavimas ir tai tikrai nepatiks nė vienam iš to milijono, kuriam bus išdalintas milijardas: „Sveikatos sistema dreifavo į vokelius, aukštasis mokslas – į diplomų padavimus, švietimas – į dualią korepetitorių sistemą, muitininkai – į korupciją.“

Valdantieji taip pat skelbia, kad mokytojų reikalavimų įgyvendinimas dabartiniam biudžetui kainuotų papildomai 300 mln. eurų. R. Kuodis sako, kad, jo skaičiavimais, tai atsieitų 50 mln. eurų per metus. 

Plačiau žiūrėkite įraše. 

Parengė Ineta Nedveckė.