Verslas

2018.12.06 18:45

Tyrimas: per Kalėdas šiemet išleisime daugiau

Naujausias tyrimas atskleidė, kad šiemet per Kalėdas išleisime daugiau pinigų nei pernai – tiek vaišėms, tiek dovanoms. Apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, lietuva“ pokalbis su „Swedbank“ finansų instituto vadove Jūrate Cvilikiene.

– Atliktas tyrimas, paskaičiuota, kiek žmonės šiemet planuoja išleisti pinigų Kalėdoms. Kokie tie skaičiai?

– Šį tyrimą atliekame kasmet ir jo rezultatų visada laukiu su nekantrumu.  Šių metų rezultatai rodo, jog gyvenimas gerėja, žmonės atsipalaidavę laukia švenčių ir yra gerai nusiteikę. Šventėms planuojama išleisti nuo 100 iki 300 eurų, įskaičiuojant ir dovanas, ir šventines vaišes.

– Kiek procentų žmonių planuoja išleisti tokią sumą?

– Maždaug 25 procentai. Labai panašus skaičius žmonių nurodė ir planuojamą išleisti 100 eurų sumą.

– 300 eurų nėra maža suma.

– Apklausa vykdoma parenkant kuo skirtingesnius miestus bei rajonus, kuo skirtingesnes pajamas uždirbančius žmones, tad rezultatas atspindi gana platų vaizdą. Išlieka 5 procentai žmonių, teigiančių, jog per šventes nepirks nieko. Tačiau nereikia pamiršti, jog tie, kurių pajamos didesnės, yra nusiteikę labai pozityviai ir netgi planuoja vienai dovanai skirti apie 30 eurų.

– Ar pastebite, kad kasmet nuo 2015 metų, kai atliekate šį tyrimą, sumos auga tikrai sparčiai?

– Išties auga, galime tuo ir pasidžiaugti. Kaip finansų valdymo specialistė esu truputį ir sunerimusi, nes, nepamirškime, yra žiema, būtinosios išlaidos yra didesnės, žinome, jog brangs ir elektra, ir šildymas, tad visi žinome, jog sausį reikės perskaičiuoti išlaidas. O šventės eis ir praeis. Jos labai svarbios, tačiau jos nėra apie daiktus – jos yra apie patirtis kartu, o jos nebūtinai daug kainuoja.

Tyler Delgado/Unsplash nuotr.

– Ar žmonės taupo dovanoms, ar yra nusiteikę tiesiog leisti pinigus ir matyti, kokia suma susidarys?

– Šie dalykai nesikeičia. Metai iš metų išlieka tendencija tokia: pusė žmonių visiškai netaupo ir šventėms nesiruošia ir jiems nereikia ieškoti papildomų pajamų, kad galėtų nupirkti dovanas, jiems užtenka einamųjų lėšų. Tačiau yra žmonių – apie 20 procentų – jie šventėms ruošiasi iš anksto, likus maždaug mėnesiui iki švenčių. Planuoti yra geriau, taip galbūt daugiau sutaupytume.

– Ar yra žmonių, kurie planuoja išleisti mažiau nei kasmet?

– Kol kas taip neatrodo. Nuotaikos išties pozityvios. Svarbu pastebėti, jog žmonės tampa praktiškesni ir nori panaudojamų dovanų.

– O ar šventinis stalas taip pat kasmet gausėja?

– Suma vaišėms išlieka panaši. Mažesnių miestelių, vyresni žmonės planuoja daugiau gaminti. Didmiesčių gyventojai ar didesnes pajamas uždirbantys planuoja daugiau pirkti nei gaminti.

Apie tai – LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.