Naujienų srautas

Verslas2013.08.19 07:34

Vokietijos siekis vartoti švarią energiją žlugdo didžiausias šalies energetikos kompanijas

15min.lt 2013.08.19 07:34

Nuo tada, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel nusprendė atsisakyti branduolinės energetikos ir 80 proc. elektros pagaminti iš atsinaujinančių šaltinių, neaiškus pasidarė ir anglies bei dujų jėgainių likimas, naujienų agentūros AFP informaciją cituoja užsienio žiniasklaida.

Nuo tada, kai Vokietijos kanclerė Angela Merkel nusprendė atsisakyti branduolinės energetikos ir 80 proc. elektros pagaminti iš atsinaujinančių šaltinių, neaiškus pasidarė ir anglies bei dujų jėgainių likimas, naujienų agentūros AFP informaciją cituoja užsienio žiniasklaida.

A.Merkel, rugsėjį sieksianti trečios kadencijos, yra lojali tokios politikos rėmėja. 

Tačiau tokie sprendimai kenkia Vokietijos energetikos lyderėms – kompanijoms RWE ir E.ON. Politika atima įmonių pelną, dujomis ar anglimi kūrenamas jėgaines verčia į nuostolių generatorius.

Praėjusią savaitę šios dvi kompanijos pranešė apie smarkiai smukusius pelnus. RWE jau paskelbė apie kelių didelių jėgainių Vokietijoje ir Nyderlanduose sustabdymą. Ateityje gali būti uždaryta dar daugiau elektrinių.

Vokietija pirmenybę teikia vadinamajai švariai energijai. Tai reiškia, kad energija, tiekiama į nacionalinį elektros tinklą, turi būti pagaminta iš vėjo arba saulės. Tuo metu anglies ar dujų gaminama energija reikalinga tik nenumatytiems atvejams.

Vokietijoje subsidijos atsinaujinančiai energetikai lėmė jos bumą. Instaliuotų saulės ir vėjo jėgainių galingumų jau yra tiek, kad, jei pūstų vėjas ir šviestų saulė, Vokietijai apskritai nebereikėtų tradicinių energijos generatorių.

Dėl to balandį–liepą dauguma RWE jėgainių išnaudojo vos 10 proc. savo gamybinių pajėgumų. Turint omenyje dabartines elektros kainų žemumas, ir tokia veikla reiškė nuostolį. Anksčiau sunkiau sekėsi dujomis kūrenamoms jėgainėms, tačiau dabar beveik nieko neuždirba ir anglies jėgainės.

E.ON kelis mėnesius derėjosi su Iršingo ir Bavarijos valdžia dėl 2010 metais paleistų jėgainių, kurios dabar jau vos bedirba. E.ON galiausiai sutiko neuždaryti tų jėgainių, bet tik mainais į papildomą mokestį.

Kompanija įspėjo apie ketinimus uždaryti daug jėgainių pietų Vokietijoje.

Nors Vokietija ir gali pasigaminti energijos pakankamai iš atsinaujinančių šaltinių, tokios jėgainės kaip anglies arba dujų yra reikalingos energetiniam saugumui. Tačiau pastarųjų jėgainių operatoriai nori kompensacijų.

Šiuo metu E.ON vadovybė teigia, kad jėgainės dirba veltui, todėl jas reikia uždaryti, o energijos gamybą perkelti į Turkiją.

Tačiau AFP šaltiniai teigia, kad tai yra greičiau grasinimas nei tikri ketinimai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi