Verslas

2018.12.02 15:18

JAV ir Kinija sutarė dėl prekybos karo paliaubų

ELTA 2018.12.02 15:18

JAV ir Kinijos prezidentai Donaldas Trumpas ir Xi Jinpingas sutarė sustabdyti bet kokių naujų muitų įvedimą vis stiprėjusiame prekybos kare tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų. Tačiau jau įvesti muitai nebuvo atšaukti.

Po beveik dvi valandas trukusių derybų tarp dviejų lyderių, Baltieji rūmai pranešė, kad planuotas muitų tarifų padidinimas iki 25 proc. nuo sausio 1 d. kol kas nebus įgyvendintas, leidžiant pusėms derėtis dėl prekybinės taikos.

Susitarimas, pasiektas Buenos Airėse, tikėtina, atvėsins konfliktą, išgąsdinusį pasaulio rinkas. Baltųjų rūmų teigimu, abu lyderiai susitikimą pavadino „labai sėkmingu“.

„Iš esmės susitarimas sustabdė tolesnį konflikto tarp šalių eskalavimą ir atvėrė naujas erdves bendradarbiavimui“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Yi Wangas.

Nors D. Trumpas sustabdė planų nuo kitų metų pradžios padidinti muitų tarifus nuo 10 iki 25 proc. įgyvendinimą, paliaubos yra tik laikina priemonė. Jau įvesti muitai atšaukti nebuvo, o D. Trumpas taip pat pateikė ultimatumą Kinijai.

Baltieji rūmai nedviprasmiškai pareiškė, kad muitų tarifai bus padidinti, jei Kinija neįgyvendins Jungtinių Valstijų reikalavimų per 90 dienų. JAV reikalauja Kinijos sustabdyti „nesąžiningas prekybos praktikas ir intelektinės nuosavybės vagystę“. Nepaisant sunkių derybų ateityje, D. Trumpas džiaugėsi pasiektu susitarimu.

„Tai buvo nuostabus ir produktyvus susitikimas, atveriantis begalines galimybes tiek JAV, tiek ir Kinijai. Man garbė dirbti su prezidentu Xi Jinpingu“, – pranešime kalbėjo D. Trumpas.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas taip pat pasidžiaugė susitikimo rezultatais, sakydamas: „Tik bendradarbiaudami galime užtikrinti taiką ir gerovę.„

Susitikimas, kurio metu prezidentai vaišinosi jautienos nugarinės kepsniais, karameliniais pyragaičiais ir Argentinos vynu, užtruko ilgiau nei tikėtasi.

Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino šalis ryžtingiau siekti pažangos derybose.

„Mes visi suprantame, kad esame veikiami Kinijos ir JAV ekonominių santykių, kurie nėra tokie sklandūs, kaip norėtųsi“, – sakė A. Merkel.

D. Trumpas dėl susitikimo sėkmės, kaip visada, gyrė savo charizmą. JAV prezidentas didžiavosi savo indėliu į susitarimą. Pasak D. Trumpo, jo ryšys su Xi Jinpingu yra „esminė priežastis, padėjusi pasiekti susitarimą“.