Verslas

2018.11.29 17:41

Biudžeto mažėjimo išsigandusios savivaldybės trumpam atsikvėpė

Svarstant kitų metų biudžetą pastebėta – dėl mokestinių pokyčių mažės 48 savivaldybių biudžetai. Nors savivaldybėms biudžeto netektys dėl gyventojų pajamų mokesčio, kuris yra pagrindinis savivaldybių įplaukų šaltinis, mažėjimo kelia nerimą, finansų ministras patikino, kad trejus metus bus užtikrintas stabilus savivaldybių biudžetų dydis. Taip po susitikimo su premjeru Sauliumi Skverneliu ir finansų ministru Viliumi Šapoka sako Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas Vitalijus Mitrofanovas bei pats V. Šapoka.

Svarstant kitų metų biudžeto projektą pastebėta – dėl gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifo mažinimo ir neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) padidinimo sumažės 48 savivaldybių biudžetai.

Finansų ministras V. Šapoka patikino, kad nė viena savivaldybė nepajus lėšų sumažėjimo savarankiškoms funkcijoms vykdyti.

„Poreikiai yra tikrai dideli. Ne tik savivaldos. Tačiau turime matyti bendrą vaizdą ir visus sprendimus subalansuoti. Savo pažado, kad savarankiškoms funkcijoms vykdyti savivaldybių lėšos nemažės, aš tikrai neatsiimu“, – tikina V. Šapoka.

„Gavome ministro patikinimą, kad trejus metus bus užtikintas stabilus savivaldybių biudžetų dydis. Stabilumas ramina, tačiau negalime pamiršti ir šildymo, elektros kainų augimo, o ateityje savivaldybių augimui dėl to gali atsirasti trukdžių.

Džiugu, kad ministerija ieško būdų, kaip paskatinti gerai dirbančias savivaldybes. Svarbiausia, kad vyksta dialogas ir, matydami problemas, galime drauge jas spręsti“, – kalba V. Mitrofanovas.

Tikisi didesnių kompensacijų

Opozicinių Seimo frakcijų atstovai dėl susidariusios padėties parengė Metodikos įstatymo pakeitimą, kuriuo pasiūlė, kad savivaldybėms būtų kompensuojama ne 50 proc., o bent 80 proc. prarastų pajamų, jei jos prarandamos dėl centrinės valdžios sprendimų. Tokio sprendimo tikėjosi ir Lietuvos savivaldybių asociacija, tačiau už įstatymo svarstymą Seime balsavo tik 27 Seimo nariai, jo nuspręsta net nesvarstyti.

Pasak V. Mitrofanovo, šis klausimas net ir po susitikimo liko atviras. Pasak jo, savivaldybių biudžeto netektys dėl centrinės valdžios sprendimų turėtų būti kompensuojamos didesne dalimi.

Tačiau tiek V. Mitrofanovas, tiek V. Šapoka pažymėjo, kad su savivaldybių finansavimu susiję įstatymai, įskaitant Metodikos įstatymą, ir kiti teisės aktai bus peržvelgti, kad būtų galima užtikrinti kuo didesnį savivaldybių efektyvumą.