Verslas

2018.11.24 21:53

VMI įmonėms nurodo atostoginius apmokėti pagal neįsigaliojusį įstatymą

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) įmonėms nurodo darbuotojų, kurie išeina atostogauti gruodį, o grįš sausį, atostoginius apmokestinti pagal įstatymą, kurio dar nėra. Buhalteriai sako, kad tai reikštų, kad atostoginiai bus apmokestinti labiau, o žmonėms teks mažiau pinigų nei turėtų pagal esamą įstatymą. Šis leidžia darbdaviams finansiškai išlošti. Ekonomistų teigimu, ne žmonių problema, kad valdžia apsižioplino ir paliko landą, o dabar net siūlo paminti Konstituciją, kad tik išvengtų skylės biudžete.

Ramybės nėra tiems, kas susiruošė atostogauti gruodį-sausį. O atrodė, viskas aišku: atostogas žmonės susiplanavo stipriai iš anksto, dar pavasarį. Kelionių įvairiomis kryptimis parduota 40 proc. daugiau nei pernai.

„Tai yra susiję ir su moksleivių atostogomis, kadangi, akivaizdu, kad šeimos gali išvykti tada, kada moksleiviai atostogauja. Tai ir sutampa, tai yra tarp Kalėdų Naujų metų. Dar kiti užtęsia truputį savaitėlę po Naujųjų metų švenčių“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Panorama“ pasakoja „West Express“ generalinis direktorius.

Vien poilsinių kelionių nusipirkę apie 10 tūkstančių žmonių. Dar dalis žmonių atostogaus be agentūrų pagalbos, dalis nevažiuos niekur. Visų jų atostoginius už sausio dienas Mokesčių inspekcija buhalteriams liepia apmokestinti 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu. Bet Buhalterių asociacija sako, kad iki metų pabaigos galiojančio įstatymo tarifas yra 15 proc., kodėl žmogus turėtų gauti mažiau nei leidžia įstatymas.

„Mokesčių inspekcija pradėjo komentuoti, kad, jeigu gausim 2018 m. atostoginius už 2019 m. avansu, tai šitiems atostoginiams jau bus taikomas ne 15 proc. GPM tarifas, bet 20 proc. GPM tarifas. Kurioje įstatymo vietoj tai parašyta?“, – teigia Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

Mokesčių inspekcija sako, kad tai bus parašyta įstatyme, kuris įsigalios nuo sausio. Ir tai esą nebus apmokestinimas atgaline data, tai bus sistemos neiškraipymas.

„Darbuotojai nenukentės, jiems tikrai niekas nesumažės, nes viskas skaičiuojama jau padidinta alga“, – tikina Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudytė.

Ekonomistės Rūtos Vainienės teigimu, inspekcija nori viską apversti aukštyn kojomis. Mokesčius, pagal Konstituciją, nustato įstatymai. GPM skaičiuojamas pagal pinigų išmokėjimo metu galiojantį įstatymą. 

Logika, kad žmogus negautų per daug, valdžia vadovaujasi kalbant ne tik apie darbo santykių pajamas. Daugiau po Naujųjų gali būti paimta iš dalies individualią veiklą vykdančių žmonių, taip pat iš visuomeninių organizacijų, gyvenančių iš 2 proc. GPM – norima jį palikti mažesnį.

Bet dėl atostoginių ginklai žvanga. Finansų ministerija tiems, kas už sausio dienas taikys 15 proc. tarifą, grasina Mokesčių inspekcijos dėmesiu. Advokatai įmonėms siūlo neišsigąsti, nes įstatymas viršesnis už bet kokius išaiškinamus. O, jei projektas, kuris Seime užregistruotas, bet jam dar nepateiktas, ims galioti atgaline data, valstybei esą gresia pralaimėti teismuose.

Plačiau apie tai – Irmos Jankauskaitės reportaže.