Naujienų srautas

Verslas2018.11.22 10:50

Prie bendrovės „Achema“ piketavę darbuotojai: mums meluoja

Ketvirtadienio rytą Jonavoje prie bendrovės „Achema“ piketavę įmonės darbuotojai ne tik reikalavo didesnių atlyginimų, tačiau žėrė kaltinimus tiek įmonės, tiek koncerno „Achemos grupė“ vadovams.

Dėl panaikintų premijų, kurios sudaro svarbią atlyginimo dalį, achemiečiai pirmą kartą į piketą susirinko šiemet vasarą, o dabar jis surengtas antrą kartą, nes situacija, anot jų, nesikeičia. Tiesa, šį kartą piketas surengtas ne įmonės prieigose, tačiau pačioje teritorijoje.

„Jūs meluojate“, „Norim algų, o ne pašalpų“, „Dirbate nuostolingai, o išsimokate didelius dividendus“, „Gal reikia stabdyti cechus, kad sureaguotumėte“, – tokie ir panašūs šūksniai skambėjo pikete. Šį kartą įmonės darbuotojai buvo nusiteikę ne taip geranoriškai.

Įmonės apsaugos darbuotojai iš teritorijos vijo žiniasklaidos atstovus, o įmonės generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas situacijos nekomentavo, teigdamas, kad čia ne piketas, o paprastas pokalbis.

Savo ruožtu įmonės darbuotojai vadovą kaltino arogancija teigdami, jog į jo kabinetą patekti gali tik tie, kurie jį pažįsta artimiau – visiems kitiems durys būna uždarytos.

„Žmonės susirinko piketuoti, nes nėra patenkinti darbo užmokesčiu, kuris yra neadekvatus ir pernelyg mažas, jei įvertinti gamybos apimtis ir darbo krūvį ir atsakomybės našta. Sakyčiau, kai atlyginimo dydis yra net ne bedarbio pašalpa, o stipendija. Mums garantijų čia nėra. Alga yra tokia – kuo daugiau dirbsi, tuo mažiau gausi“, – sakė vienas iš piketo dalyvių Vytautas Kližentis.

Nors tiek vasarą, tiek šiandien kalbama apie negautus priedus, tačiau, V. Kliženčio nuomone, jų skaičiavimo metodika darbuotojams turi rūpėti mažiausiai – žmonės privalo gauti adekvatų atlygį.

„Į rankas“ žmogus gauna algą, ir man nesvarbu, kaip tai yra įvardijama. Bet žmogus gauna mažai. Pavyzdžiui, jei pilnai išdirbus 192 valandas, mokama apie 650 eurų. Prekybos centro mėsininkas uždirba 800 eurų.

BNS nuotr.

Iš šio piketo tikimės bent jau suklusimo ir pažiūrėjimo į darbuotojus, ko jie reikalauja. Be žmonių judėjimo nieko nebus“, – kalbėjo V. Kližentis.

Jonavietis teigia, kad daug įmonės darbuotojų turi papildomus darbus, nes iš atlyginimo nėra galimybės oriai gyventi: „Dirbu čia virš 15 metų, bet tikriausiai teks išeiti“.

Piketą organizavo patys įmonės darbuotojai, o ne profesinė sąjunga, mat profsąjunga ir „Achema“ šiuo metu derasi dėl naujos kolektyvinės sutarties.

Piketo metu su darbuotojais kalbėjęs R. Miliauskas teigė, kad apmokėjimo tvarka keisis nuo kitų metų pradžios.

Tačiau, kaip sakė patys piketuotojai, nauja diegiama atlyginimų mokėjimo sistema taip pat negarantuoja didesnio atlyginimo.

„Mes norime, kad mūsų atlyginimas taip stipriai nepriklausytų nuo vadinamųjų premijų, nes tai – absurdas. Sumažinus premijas, galime prarasti apie 40 procentų atlyginimo. Tarifinis atlyginimas turėtų būti didesnis, nei jo kintamoji dalis. Jei lygintume kitas chemijos pramones įmones Lietuvoje – mūsų atlyginimai yra vieni mažiausių, jei ne patys mažiausi. O atsakomybės čia daug, nes ne miltus ar kruopas gaminame“, – kalbėjo achemiečiai.

Žmonės taip pat sako, jog jaučiasi apgauti dėl negrąžintų 2016 ir 2018 metų atlyginimų priedų.

„Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė BNS sakė, kad profesinė sąjunga prie šio renginio negali prisidėti, nes vyksta derybos dėl kolektyvinės sutarties pasirašymo.

„Nors jos vyksta vangiai, teisiškai mes esame supančioti, todėl tai yra darbuotojų būdas atkreipti darbdavio dėmesį į sudėtingą padėtį“, – sakė B. Daškevičienė.

Prognozuodama nuostolingus 2018 metus, „Achema“ nuo birželio buvo laikinai sustabdžiusi kolektyvinėje sutartyje su darbuotojais numatytas papildomas išmokas prie atlyginimo.

Po derybų su darbuotojų atstovais buvo grįžta prie įprastos premijų mokėjimo tvarkos, tačiau, pasak B. Daškevičienės, jos buvo mokamos tik kelis mėnesius, o po to gerokai sumažintos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi