Verslas

2018.11.22 11:38

Šiemet neapsimoka remontuoti buto ir automobilio: sąskaitą gavus kitąmet, sugrįš iki 400 eurų

Jei šeimos planuose didesnis automobilio ar būsto remontas, verčiau jį atlikti kitąmet ir atgauti iki 400 eurų vienam asmeniui, pataria buhalteriai. Tačiau lengvata įkandama ne kiekvienam – reikia nemažų pajamų, o remontas turės būti atliktas oficialiai. Jei darbai vis dėlto pradėti šiemet, lengvata vis tiek galima pasinaudoti, jei sąskaita būtų išrašyta ir mokėjimai būtų atlikti kitąmet. Vis tik naujovės gali paskatinti ir piktnaudžiavimą.

Nauja lengvata numato galimybę kitąmet susigrąžinti pinigus už sau ar sutuoktinio naudai atliktus pastatų ir kitų statinių apdailos ir bet kokio remonto darbus – išskyrus daugiabučių namų modernizavimą.

Taip pat bus galima susigrąžinti lėšas ir už asmeninio ar sutuoktinio automobilio remontą.

Tačiau – tik už darbus, o ne konkrečias dalis, pvz., padangas ar medžiagas. Tad, pvz., padangų keitimo ar remontininko darbo paslauga tiktų, bet už pačias padangas ar statybines medžiagas lengvata naudotis nebūtų galima.

Trečia nauja galimybė – oficialiai įdarbinus auklę, dalį lėšų taip pat būtų galima susigrąžinti už vaikų priežiūros paslaugas.

Kad būtų galima pasinaudoti lengvata, darbus atlikti ir paslaugas suteikti turi Lietuvoje įregistruotas mokesčių mokėtojas.

Numatyti 400 eurų

Numatyta, kad vienam asmeniui bus galima deklaruoti iki 2000 eurų remonto ar vaikų priežiūros išlaidų ir už jas maksimaliai sugrįžtų iki 400 eurų sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

Tokiu atveju, jei remontą atlieka šeima ir remonto kaina didesnė nei 2000 eurų, pvz., 4000 eurų, verčiau sumą skelti į dvi dalis ir apmokėti kiekvienam iš artimųjų atskirai – taip būtų galima pasinaudoti didesne lengvata ir susigrąžinti 800 eurų.

„Jei remontą atliekate dar šiemet, naudingiau kvitą pasiimti kitąmet – grįš iki 400 eurų. Taip pat kitąmet reikėtų atlikti ir mokėjimą. Arba galima luktelėti, ir atidėti remontą iki kitų metų“, – 15min aiškina buhalterė, panorusi likti neįvardyta.

Ji pastebėjo, kad ne visi statybininkai šiuo metu linkę atsiskaityti oficialiai – prašant sąskaitos jų kainos gali ir ūgtelėti.

„Kaip tik pati remontavau butą, ir statybininkui buvo svarbu kuo greičiau pasiimti pinigus. Po to jį prisišaukti – tikras vargas. Bet kokiu atveju, gauta sąskaita būtų papildoma garantija, jei darbai pasirodytų nekokybiški. Tačiau oficialūs darbai kartais gali būti ir dvigubai brangesni, nei per skelbimus rasto meistriuko atliekami“, – atsiduso buhalterė.

BNS nuotr.

Ji pastebėjo, kad nauja lengvata diskriminuoja senyvus asmenis – jie nemoka GPM, todėl neturėtų ko ir susigrąžinti. Todėl, anot jos, būstą tėvams remontuoti ir lengvata pasinaudoti galėtų vaikai.

Reikia turėti pakankamai pajamų

Tai ne vienintelės lengvatos, kuriomis galės naudotis gyventojai. Kaip ir šiuo metu, taip pat lieka lengvata kaupiant pensijai investiciniame gyvybės draudime arba pensijų fonde, taip pat – dalį GPM galima susigrąžinti už profesinį mokymą ir studijas, kurias baigus įgyjamas pirmas aukštasis išsilavinimas ir suteikiama pirma atitinkama kvalifikacija, taip pat už pirmas doktorantūros bei meno aspirantūros studijas, studijų paskolos palūkanas.

Tačiau visoms lengvatoms numatyti apribojimai.

Pirmiausia, lengvatoms tinkamų išlaidų bendra suma negali viršyti 25 proc. apmokestinamųjų pajamų, nuo kurių nuskaičiuoti mokesčiai.

Tad norint susigrąžinti 400 eurų maksimalią lengvatą už remontą 2019 metais, reikės uždirbti bent apie 600 eurų per mėnesį į rankas. Jei toks asmuo papildomai dar ir studijuoja, ir nori iš savo pajamų susigrąžinti dalį įmokų – jo pajamos turėtų būti dar didesnės.

Numatyta, kad bendra tinkamų išlaidų suma už remontą ir vaikų priežiūrą gali siekti iki 2000 eurų, o šiuo metu galiojanti lengvata gyvybės draudimui ir pensijų fondams – iki 1500 eurų, kas leistų susigrąžinti iki 300 eurų.

„Jei uždirbi tik minimalų mėnesinį atlyginimą, ši lengvata daug nepadės, nes GPM beveik nesumoki – taikomas NPD (neapmokestinamasis pajamų dydis). Niekas nesugrąžins daugiau pajamų, nei sumokėjai“, – aiškina 15min pakalbinta buhalterė.

Išlaidoms už studijas atskiras limitas nenumatytas, tačiau galioja bendra visų lengvatų riba – ne daugiau kaip 25 proc. pajamų.

Jei studentas pats neturi pajamų ir neturi galimybės pasinaudoti priklausančia lengvata, jo išlaidas mokslams gali deklaruoti ir permoką susigrąžinti tėvai, globėjai ar sutuoktinis.

Susigrąžinti reikės deklaruojant

Už visas lengvatas dalį GPM bus galima susigrąžinti tik 2020-aisiais metais deklaruojant pajamas – teikiant kasmetinė pajamų deklaraciją VMI iki gegužės 2-osios dienos.

Gyventojas turi turėti dokumentus, patvirtinančius teisę naudotis lengvata, pvz., sumokėjimą patvirtinančius dokumentus, sąskaitas ir pan.

BNS nuotr.

Kol kas VMI nėra parengusi paaiškinimų, ką turėtų daryti gyventojai norėdami pasinaudoti naujomis lengvatomis.

Baldų gamintojai gali tapti remontininkais

15min pakalbinta buhalterė atkreipė dėmesį, kad lengvata patraukli gali būti ne tik sąžiningiems žmonėms. Pavyzdžiui, „remonto darbais“ savo prekes gali imti vadinti baldų gamintojai, kurių didelę sąnaudų dalį veikloje sudaro darbas.

„Tikrai gali pasitaikyti piktnaudžiavimo atvejų. Pavyzdžiui, dažnai baldų gamintojai, statybininkai patiria daug išlaidų, perka medžiagas, atlieka darbus, tačiau sąskaitoje faktūroje išrašo tik vieną eilutę – rangos darbai. Galbūt jie nusipirkę medienos ją remontuos tol, kol išeis spinta. Jei lengvata galios sąskaitoje vietoje spintos įrašius remontą, tai gali būti landa“, – trauko pečiais buhalterė.

15min pasiteiravo, galbūt įmonės ir televizorių galėtų parduoti kaip „remonto paslaugą“.

„Na, gal pavieniai atvejai ir įmanomi, bet taip verstis jau būtų tikrai sudėtinga. Įsivaizduokite, jei įmonės balanse kauptųsi televizoriai, kurių ji nebeturi. Toks balansas nebūtų labai gražus“, – šypsosi buhalterė.

Vis tik ji abejojo, ar sukčiavimas galėtų paplisti – paslaugų tiekėjams iš to naudos nebūtų, tik papildoma rizika ir rūpesčiai.