Verslas

2018.11.14 19:07

TVF: „Brexit“ be sutarties sumažintų Didžiosios Britanijos BVP 6 proc.

ELTA 2018.11.14 19:07

Pasitraukimas iš ES be pereinamojo laikotarpio prekybos susitarimo kainuotų Didžiajai Britanijai apie 6 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), palyginti su BVP rodikliais pasilikus Sąjungoje, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pranešimą cituoja „Reuters“.

TVF, 2016 m., iki referendumo dėl išstojimo iš ES, įspėjęs šalį dėl „Brexit“ kainos, tikino, kad prekybos sutarties pasirašymas perpus sumažintų prekybos barjerų ir sumažėjusių investicijų žalą ekonomikai.

„Analitikai pabrėžė laiku pasirašytos sutarties su ES svarbą, sukuriant pereinamąjį laikotarpį, išvengiant staigių pasikeitimų 2019 m. kovą, taip leidžiant įmonėms ir darbuotojams pasiruošti pokyčiams“, – rašoma TVF pranešime.

TVF ekonominės žalos prognozės pasirodė tuo metu, kai šalies ministrė pirmininkė Theresa May bando užsitikrinti ministrų kabineto pritarimą preliminariam susitarimui, kurį dar turės patvirtinti šalies ir ES parlamentai.

Kai kurių „Brexit“ šalininkų teigimu, Didžioji Britanija turėtų išstoti iš ES be jokios sutarties su Briuseliu, jei nepavyksta užtikrinti šalies norų paisymo. „Brexit“ be sutarties atveju šalis su ES prekiautų pagal Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisykles.

Tuo tarpu TVF tikina, kad tai turėtų itin reikšmingų padarinių šalies ekonomikai. „Jei Jungtinė Karalystė (JK) ir ES prekiautų griežtai pagal PPO taisykles, šalies ekonomika susitrauktų nuo 5 iki 8 proc., palyginti su BVP rodikliais pasilikus ES“, – teigiama TVF pranešime.

Nuo „Brexit“ referendumo 2016 m. birželį šalies ekonomika sulėtėjo. Metinis BVP augimas nukrito nuo vieno aukščiausių iš G7 šalių iki vieno žemiausių, kylant infliacijai ir verslo įmonėms sustabdžius investicijas šalyje.

Į tai kai kurie euroskeptikai T. May vadovaujamoje konservatorių partijoje atsako, esą „Brexit“ be sutarties padėtų šaliai lengviau pasirašyti prekybos susitarimus su kitomis šalimis. Pati T. May siūlo tarpinį susitarimo variantą, pagal kurį laisva prekyba prekėmis išliks, tačiau prekybai paslaugomis ir imigracijai iš ES bus iškelti tam tikri barjerai.

TVF teigimu, toks tarpinis sutarties variantas sumažintų Didžiosios Britanijos BVP nuo 2,5 iki 4 proc., palyginti su BVP rodikliais pasilikus ES. T. May griežtai atmetė galimybę pasilikti Sąjungoje.

Iki referendumo TVF yra skaičiavusi, kad „Brexit“ šaliai kainuos nuo 1,4 iki 5,6 proc. BVP, priklausomai nuo išstojimo sąlygų. TVF teigimu, „Brexit“ poveikis įvairiems pramonės ir paslaugų sektoriams nebus vienodas.

Pasak TVF, Didžiosios Britanijos finansinių paslaugų, chemijos ir automobilių pramonės sektoriai bus paveikti labiausiai. Tuo tarpu ūkininkai ir maisto, naftos bei kasybos pramonės sektoriai neturėtų pajausti itin reikšmingo „Brexit“ poveikio.