Verslas

2018.11.14 11:36

G. Nausėda: dabartinis rezervas amortizuoti galimą krizę nėra pakankamas

ELTA2018.11.14 11:36

Kandidatas Lietuvos prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda mano, kad dabartinių valstybės rezervų neužtektų amortizuoti galimos finansinės krizės pasekmėms, bei teigė, kad tam tikri krizės požymiai bei vidaus ekonomikos perkaitimas Lietuvoje pradėjo formuotis dar 2006 m. pradžioje. 

„Dėl galimo euro įvedimo nuo 2007 m. ėmė formuotis tam tikri euforiniai lūkesčiai nekilnojamojo turto (NT) rinkoje bei baimė, kad NT kainos gali išaugti. Kai kurie nusprendė, kad reikėtų užbėgti įvykiams už akių ir kelti kainas dar prieš euro įvedimą. NT paklausa tapo ažiotažinė, o šiame procese dalyvavo visos pusės – tiek NT bendrovės, tiek kreditus išduodantys bankai, tiek pati valstybė“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Nausėda.

Ekonomistas teigė, kad nors išvados po buvusios ekonominės krizės ir yra padarytos, tačiau nauja krizė gali turėti kiek kitokį pobūdį dėl prekybos karų, akcijų kursų pervertinimo ar Pietryčių Azijos skolų. Vis dėlto, kaip pabrėžė G. Nausėda, gali būti, kad nuo naujos krizės nepavyks visiškai apsisaugoti.

„Jeigu kiltų panašaus masto iššūkis, mums tokiam smūgiui amortizuoti reikėtų ne 1,5, o 4 mlrd. eurų, todėl dabartinis rezervas nėra pakankamas. Tokiu atveju tenka konstatuoti, kad tai yra geriau nei nieko, bet šiandien net ir eidami teisinga linkme einame per mažais žingsniais – neturime pakankamai lėšų nuosmukiui kompensuoti“, – sakė G. Nausėda.

ELTA primena, kad G. Nausėda trečiadienį liudijo Biudžeto ir finansų parlamentinio tyrimo komisijoje, atliekančioje praėjusios krizės priežasčių tyrimą.

G. Nausėda iki paskelbiant, kad dalyvaus 2019 m. vyksiančiuose Prezidento rinkimuose, ėjo SEB banko prezidento patarėjo pareigas.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas yra teigęs, kad G. Nausėdos liudijimai yra svarbūs, nes jis finansų krizės laikotarpiu dirbo viename didžiausių bankų Lietuvoje. Todėl svarbu, pasak jo, sužinoti, už ką G. Nausėda buvo atsakingas, bei išgirsti tai, kokias jis mato ir kaip vertina Lietuvoje kilusios krizės priežastis.