Verslas

2018.11.12 18:14

Ūkio ministerija siūlo uždrausti nuolaidas parduotuvėse, jei dėl jų susitarta žodžiu

Marius Jokūbaitis, 15min.lt2018.11.12 18:14

Prekybos tinklai su tiekėjais dėl nuolaidų prekėms galės susitarti tik raštu arba elektroniniu paštu, siūlo įstatymo pataisą Ūkio ministerija. Prekybininkai gūžčioja pečiais ir sako, kad dėl nuolaidų ir akcijų visada susitariama raštu – kitaip nei vienai pusei nebūtų naudinga.

„Draudžiama suteikti prekėms nuolaidas, dėl kurių nėra susitarta raštu, elektroniniu paštu ar kitomis elektroninėmis priemonėmis“, – taip skelbiama Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisoje. Ūkio ministerija paskelbė pateikusi keletą pasiūlymų vyriausybei, kurie galėtų sumažinti kainas.

Prekybininkai: visada susitariame tik raštu

Pasak ūkio ministro Virginijaus Sinkevičiaus, dėl visų nuolaidų tarp tiekėjų ir prekybininkų turėtų būti susitarta raštu arba elektroniniu paštu, „kad būtų išvengta piktnaudžiavimo“.

Tačiau prekybos įmonių atstovai sako nežinantys atvejų, kad būtų tariamasi žodžiu. Prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas sako, kad ir dabar dėl nuolaidų susitariama raštu.

„Įprasta praktika – dėl nuolaidų tartis su papildomomis sutartimis. Ir tai daroma tik raštu. Gal čia kokie mažesnieji tariasi tik žodžiu?“ – svarstė L. Vilimas.

Tačiau mažieji irgi stebisi pasiūlymu. „Nežinau tokio atvejo, kad kažkas tartųsi dėl nuolaidų žodžiu, o ne raštu. Tai būtų nenaudinga abiems pusėms“, – sako 320 parduotuvių regionuose vienijančios Nepriklausomų prekybos įmonių asociacijos vadovas Eimutis Radžvila.

Tiesa, anksčiau būta kalbų, kad tiekėjai patiria spaudimą iš prekybininkų skelbti nuolaidų akcijas. Todėl šiuo pasiūlymu siekiama, kad tokių atvejų nepasitaikytų.

„Mažmeninės prekybos įmonėms draudžiama grasinti ar imtis atsakomųjų veiksmų tiekėjo atžvilgiu“, – skelbiama pasiūlymuose.

Siekia, kad rinkoje atsirastų daugiau dalyvių

Ūkio ministerija pranešime spaudai teigia pasiūliusi „atsisakyti smulkiesiems prekybininkams kartais didelę administracinę naštą sukeliančių perteklinių reikalavimų, skaidrinti tiekėjų ir prekybos tinklų santykius ir stiprinti sąžiningą konkurenciją“.

„Veiksmingiausias būdas sumažinti maisto produktų kainas vartotojams yra konkurencijos stiprinimas, todėl teikiami siūlymai orientuoti į tai, kad rinkoje atsirastų daugiau dalyvių, smulkių prekybos įmonių“, – cituojamas ūkio ministras V. Sinkevičius.

Taip pat siūlomas „paprastesnis nedidelių parduotuvių atidarymo reglamentavimas, perteklinės veiklos priežiūros atsisakymas, paprastesnis ekologinės produkcijos patekimas į parduotuvių lentynas, privalomų mokymo kursų keitimas, galimybę žinias tobulinti ir pasitikrinti nuotolinėmis priemonėmis ir kiti panašūs pasiūlymai“.

Konkurencijos tarybai – daugiau galių

Skelbiama, kad Konkurencijos tarybai siūloma priskirti daugiau galių ir funkcijų, pavyzdžiui, atlikti stebėseną po sutarčių pasirašymo.

Be to, informaciją dėl nesąžiningos konkurencijos galės teikti ne tik susiję asmenys, kaip yra dabar, bet ir kiti, „kurių turima informacija gali būti naudinga atliekamam tyrimui“.

„Jei dabar skųsis kas tik norės, tai turėsime įdomią situaciją – kas nors pasiskųs politikui, o šis prašys pradėti tyrimą dėl skundo. Tai galime turėtų įdomią situaciją“, – apie galimą skundų laviną kalbėjo L. Vilimas.

Beje, skundų autoriams priklausytų iki tūkstančio eurų premija, jei informacija pasitvirtintų.

Siūlo slaptus pirkėjus

Savo ruožtu pasiūlymus pateikė ir Teisingumo ministerija. Ji Vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT) siūlo suteikti naujus įgaliojimus, pavyzdžiui, organizuoti ekonominius, sociologinius ir elgsenos tyrimus vartotojų apsaugos srityje.

Taip pat tarnybą norima įpareigoti atlikti prekių ir paslaugų kontrolinius pirkimus, kuriuos atlieka vadinamieji slaptieji pirkėjai. Taip pat ministerija siūlo blokuoti interneto svetaines, kur pažeidžiamos vartotojų teisės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.