Naujienų srautas

Verslas2018.11.07 09:21

„Solidarumas“ prie Seimo reikalauja 142 eurų bazinės pareiginės algos

ELTA 2018.11.07 09:21

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ trečiadienio rytą rengia piketą, ragindama Seimą vykdyti savo 2017-ųjų gruodžio 7 d nutarimą iki 2020 m. atkurti bazinį pareiginės algos dydį iki 142 eurų. Pirmadienį „Solidarumas“ prie vyriausybės dalijo kavą be cukraus ir pieno, protestuodama prieš vyriausybės siūlymą padidinti pareiginės bazinės algos dydį tik 1,29 proc., t. y. 1,71 euro iki mokesčių. 

Dėl to aukštos kvalifikacijos socialiniai darbuotojai, kurių, pavyzdžiui, vidutinis koeficientas yra 4, kitais metais galėtų per mėnesį nusipirkti keturiais kavos puodeliais daugiau, bet net ir to jie negalės padaryti, nes numatoma, kad infliacija Lietuvoje kitais metais bus dvigubai didesnė nei šis padidinimas ir sieks 2,5 proc.

„Dėl to mokytojų, policininkų, karininkų, muitininkų, socialinių, kultūros, socialinio draudimo darbuotojų, darbo inspektorių ir visų kitų valstybinio sektoriaus darbuotojų ir net tokių svarbių gydymo įstaigų, kaip Nacionalinis vėžio institutas, darbuotojų atlyginimai kitais metais ne augs, o sumažės, nors Lietuvos ūkis ir biudžeto pajamos auga ir augs, o biudžetas yra perteklinis ir milijardu eurų viršija ikikrizines pajamas“, – sako „Solidarumas“.

Pareiškime Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, premjerui Sauliui Skverneliui klausiama, kodėl prieš krizę, kai 2008 metais Lietuvos biudžeto pajamos be europinių fondų paramos sudarė 5,710 milijardo eurų, valstybinio sektoriaus darbuotojams buvo galima mokėti atlyginimus, remiantis 142 eurų baziniu dydžiu, o dabar, kai 2018 metams Lietuvoje planuojama gauti rekordines 6,767 milijardo eurų biudžeto pajamas, valstybė nesugeba atkurti ikikrizinio 142 eurų bazinio pareigybinės algos dydžio? Kodėl neįmanoma atkurti ikikrizinio algos dydžio, jei Lietuvos biudžeto įplaukos per 10 metų išaugo daugiau nei milijardu eurų, t. y. 18,5 proc.

Piketo iniciatorių teigimu, nors trys paskutinės Lietuvos vyriausybės skelbia, kad krizė Lietuvoje jau seniai pasibaigė, o Lietuvos ūkis toliau sėkmingai vystysis, apie 300 000 viešąsias paslaugas teikiančių Lietuvos darbuotojų to nejaučia.

2008 m. Lietuvoje dėl krizės pareiginės algos bazinis dydis, pagal kurį apskaičiuojami valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimai, buvo sumažintas nuo 142 iki 130,5 euro, t.y. 8,45 proc.

Realus valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimas per tuos metus dėl infliacijos, kylant kainoms dar papildomai sumažėjo apie 12 proc. Taigi per dešimtmetį bendrai paėmus jų atlyginimai sumažėjo daugiau nei 20 proc., nors Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) išaugo daugiau nei 31 proc. ir auga toliau, o Lietuvos BVP vienam gyventojui, pagal oficialią statistiką, kuri parodo sumažintus išvykusiųjų skaičiaus, išaugo daugiau kaip 50 proc.

Tuo tarpu vidutinis mėnesinis atlyginimas Lietuvoje nuo 2008 metų išaugo daugiau nei 42 proc. 

„2018 m. pareiginės algos bazinis dydis buvo padidintas 2 eurais, iki 132,5 euro, o Seimas 2017 m. rudenį priėmė nutarimą, raginantį vyriausybę iki 2020 m. jį atkurti.

Nepaisant šio Seimo nutarimo, vyriausybės atstovai siūlo pareiginės algos bazinį dydį nuo 2019 m. didinti vos 1,71 euro, t. y. tik 1,29 proc., nors minimali mėnesinė alga už nekvalifikuotą darbą nuo 2019 m. Lietuvoje bus didinama 7,5 proc., t.y. 30 eurų.

Tam, kad profesinės sąjungos pritartų padidinti bazinę pareiginę algą tik 1,29 proc., vyriausybės atstovai siūlo profesinių sąjungų nariams suteikti per metus viena diena apmokamų atostogų daugiau nei kitiems darbuotojams ir suteikti 10 darbo dienų mokymosi atostogas, mokant darbuotojui jo vidutinį mėnesinį atlyginimą, arba 20 darbo dienų mokymosi atostogas, mokant jiems pusę jų vidutinio atlyginimo. Tačiau neketinama didinti atlyginimų fondo, todėl šios atostogos bus apmokamos, mažinant kintamąją atlyginimų dalį t. y. įvairius priedus, kurie neretai sudaro net 60 proc. jų mėnesinio atlyginimo“, – rašoma pareiškime.

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ įsitikinusi, kad augant Lietuvos ūkiui, biudžeto pajamoms, visų darbuotojų atlyginimams ir prognozuojant tolesnį jų augimą, vyriausybės siūlymai padidinti valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus tik 1,29 proc. yra gėdingi, įžeidžia sąžiningai Lietuvos valstybei ir visuomenės gerovei dirbančius darbuotojus ir naikina Lietuvos valstybės infrastruktūrą bei visas viešąsias paslaugas. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi