Verslas

2012.05.25 12:28

A. Sekmokas: elektra turėtų brangti

DELFI.lt 2012.05.25 12:28

Iki 2016 m. elektros kainos turėtų didėti vien dėl to, kad iki to laiko sumažės elektros gamyba regione.

Iki 2016 m. elektros kainos turėtų didėti vien dėl to, kad iki to laiko sumažės elektros gamyba regione.

Esą Rusijos elektros gamybos infrastruktūra yra gerokai susidėvėjusi, o Europoje per artimiausius metus šalys narės turės atsisakyti teršiančios elektros gamybos.

„Elektros gamyba pagal dabartinę dujų kainą turėtų būti žymiai brangesnė ir labai tikėtina, kad nuo 2016 m., galbūt anksčiau ar metais kitais vėliau, elektros energijos kaina, importas iš Rytų, brangs, nes jiems trūksta generacijos pajėgumų. Iš tikro, yra tikėtina, kad rinkos kaina šoktels“, – – sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas Atominės energetikos komisijos posėdyje.

„Reikėtų apie regioninių kainų prognozes kalbėti, tai 2016 m. ne veltui ministro yra paminėti, nes įsigalios esminės taršą mažinančios direktyvos. Tai vadinamoji didžiųjų elektrinių direktyva, grubiai verčiant iš anglų kalbos, ir nuo 2016 m. daug elektrinių turės arba užsidaryti, arba žymiai žymiai investuoti statant filtrus“, – antrino Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ generalinis direktorius Virgilijus Poderys.

Pasak jo, 2016 m. bus elektros kainų šoktelėjimo metai regione, todėl svarbu yra ne tik užtikrinti elektros rinkoje jungtis, bet ir Lietuvai skatinti savo generaciją.

Toks taršos mažinimas yra numatytas naujų Europos Sąjungos (ES) valstybių stojimo sutartyse, tad norint pakeisti šituos reikalavimus, valstybėms reikėtų iš naujo derėtis su visomis ES valstybėmis, kas truktų labai ilgai ir būtų sudėtingu procesu. Šis klausimas itin aktualus Lenkijai, kuri 95 proc. elektros gamina kūrendama anglį.