Verslas

2018.11.05 15:48

Pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis dėl pareiginės algos bazinio dydžio

ELTA 2018.11.05 15:48

Vyriausybėje pirmadienį pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis dėl pareiginės algos bazinio dydžio. Sutartimi įtvirtinama, kad 2019 m. pareiginės algos bazinis dydis sieks 173 eurus po mokesčių konsolidacijos, dabar ji yra 132,5 euro.

Sutarties pasirašymo ceremonijoje dalyvavo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, ją pasirašė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė ir Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas. 

„Sutartis vainikuoja nelengvas pastangas ir surasti sprendimą, ir kompromisą, pasirašyti istorinę sutartį pirmą kartą, Nacionalinę sutartį, kurią ne tik koncentruojame į bazinį dydį, kas yra labai svarbu, bet yra ir kitos, papildomos garantijos profesinių sąjungų nariams. Manau, tai labai svarbu ir paskatins darbuotojų jungimąsi į profesines sąjungas“, – kalbėjo premjeras.

L. Kukuraitis pripažįsta, kad pareiginės algos bazinis dydis dar nepasiekė lygio, kuris buvo prieš krizę. Iki 2009 metų pareiginės algos bazinis dydis siekė 141,9 eurų, tačiau dėl ekonominės ir finansų krizės buvo sumažintas iki 137,57 eurų, o nuo 2009 m. rugpjūčio 1 d. apkarpytas iki 130,33 eurų lygio.

„Tačiau visi darbuotojai Lietuvoje kitais metais pasinaudos mokesčių pertvarkos nauda, o darbo užmokestis po truputį „auginamas“ ir kitais sprendimais: valstybės tarnautojams – nustačius aukštesnę kvalifikacinę klasę ar kategoriją, pedagogams pertvarkant darbo apmokėjimo sistemą, pareigūnams – per atskirus sprendimus parlamente“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras. 

Pareiginės algos bazinis dydis taikomas apskaičiuojant visų valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų, valstybės pareigūnų, teisėjų, karių ir valstybės politikų darbo užmokestį. Šis dydis aktualus apie 180 tūkst. dirbančiųjų viešajame sektoriuje.

Nacionalinę kolektyvinę sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams dokumente numatomos papildomos garantijos: viena papildoma apmokamų kasmetinių atostogų diena, kuri turi būti išnaudojama per vienerius metus; 10 darbo dienų mokymosi atostogos per metus, kurių metu mokamas vidutinis darbuotojo darbo užmokestis arba 20 darbo dienų mokymosi atostogos per metus, bet jų metu mokama bent 50 proc. darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio. 

Pareiginės algos bazinio dydžio didinimui kitais metais iš valstybės biudžeto papildomai prireiks 33,4 mln. eurų, dar 16 mln. eurų numatoma minimalių pareiginės algos koeficientų padidinimui biudžetinių įstaigų darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis. 

Pasirašyti susitarimą sutiko ne visos profesinės sąjungos. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ prieš sutarties pasirašymą prie Vyriausybės rengė akciją, protestuodama prieš Vyriausybės siūlymą padidinti pareiginės bazinės algos dydį tik, anot jų, 1,71 euro.