Verslas

2018.11.05 11:16

Prezidentė: lietuviškoms prekėms – atviresnis kelias į milijardinę Kinijos rinką

LRT.lt2018.11.05 11:16

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvavo pirmosios tarptautinės Kinijos importo parodos atidaryme, aplankė Lietuvos nacionalinius paviljonus ir susitiko su mūsų šalies verslo delegacija. Kinijoje Lietuvos vadovė lankosi šios valstybės prezidento Xi Jinpingo ir vyriausybės kvietimu. Parodos atidaryme taip pat dalyvavo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos generalinis sekretorius Angelo Gurria, Tarptautinio valiutų fondo vadovė Christine Legard, Pasaulio banko prezidentas Jimas Yongas Kimas, Pasaulio prekybos organizacijos generalinis direktorius Roberto Azevedo.

Didžiulė pasaulinė paroda, kurioje dalyvauja 2800 įmonių iš 130 valstybių, surengta Kinijai paskelbus apie savo rinkos atvirumo politiką užsienio šalių importui. Kinija ieško aukštos kokybės produktų ir per 5 metus ketina importuoti prekių ir paslaugų už 10 trilijonų JAV dolerių.

Prezidentės teigimu, geopolitinių įtampų, ypač dėl tarptautinės prekybos, fone ši iniciatyva yra naudinga Lietuvai ir visai ES. Lietuvos verslas pasinaudoja atsiveriančia situacija. Lietuvai verta diversifikuoti savo prekybą, kad nebūtų priklausoma nuo vienos šalies. Nes, jei vyktų kokios tarptautinės įtampos, Lietuva visada galėtų rasti išeitį, o mūsų verslas turėtų į ką atsiremti ir kur parduoti savo produktus.

Didelį postūmį dvišalei prekybai turėtų duoti ir pirmadienį įvyksiantis Lietuvos ir Kinijos prezidentų susitikimas.

Parodoje dalyvauja 18 Lietuvos įmonių, kurios savo produkciją pristato dviejuose nacionaliniuose paviljonuose. Pirmame paviljone Kinijos vartotojai gali susipažinti su lietuviškais maisto – duonos, pieno, padažų – produktais. Antrasis paviljonas skirtas drabužiams, tekstilei ir interjero aksesuarams.

Atsiverianti ir auganti Kinijos rinka, šioje valstybėje didėjantis aukštos kokybės prekių poreikis atveria didžiulių galimybių ypatinga produkcijos kokybe garsėjantiems Lietuvos gamintojams.

Lietuvos verslas yra suinteresuotas ir jautienos bei paukštienos gaminių eksportu į Kiniją. Šalies vadovė šių produktų sertifikavimo klausimus ketina kelti aukščiausiu lygiu dvišaliame susitikime su prezidentu Xi Jinpingu.

Be tradicinių sektorių, unikalios bendradarbiavimo su Kinija galimybės glūdi lazerių, finansinių technologijų, gyvybės mokslų srityse. Kinija jau dabar yra trečia pagal dydį Lietuvos lazerių eksporto rinka. Sparti finansinių technologijų plėtra, kai per praėjusius metus šis sektorius išaugo 40 proc., pelnytai leidžia Lietuvai vadintis Europos „fintech“ lydere. Vizito Šanchajuje metu šalies vadovė sakys kalbą specialiame „fintech“ plėtrai skirtame renginyje, kur pristatys Lietuvos technologinį potencialą.

Lietuvos verslą domina ir investavimo galimybės Kinijoje – pavyzdžiui, į baldų gamybą šioje valstybėje. Todėl mūsų šalis aktyviai pritaria, kad būtų sudarytas visai Europai labai svarbus ES susitarimas su Kinija dėl investicijų apsaugos.

Prezidentė taip pat atidarys vieną iš trijų parodos metu vyksiančių tarptautinių forumų – „Prekybos ir investicijų“ forumą. Per pasisakymą šalies vadovė akcentuos atviros daugiašalės prekybos, Kinijos atvirumo Europos investicijoms svarbą.

Kinija yra pagrindinė Lietuvos prekybos partnerė Azijoje. Per praėjusius metus dvišalės prekybos apyvarta išaugo 20 proc. ir sudarė milijardą eurų. Lietuvos eksportas į Kiniją 2017 m. augo beveik 50 procentų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.