Verslas

2018.11.02 18:36

Tūkstančiams įvairių sričių atstovų panaikins galimybę dirbti su verslo liudijimais

Tūkstančiams statybose, autoservisuose ir auklėmis su verslo liudijimais dirbančių gyventojų artėja esminės permainos. Finansų ministerija rengia pakeitimus, pagal kuriuos verslo liudijimai šioms veikloms nebus galimi. Taip tikimasi sumažinti šešėlį ir surinkti daugiau pajamų į biudžetą. Bet ekspertai sako – ketvirtadalio visų verslo liudijimų panaikinimas šešėlį gali padidinti, o jeigu ne, viskas baigsis tuo, kad statybų, autoservisų ir auklių paslaugos tiesiog pabrangs.

Remontui bute – profesionalo žvilgsnis. Darbą Mindaugas Liutkevičius išmano, šioje rinkoje dirba jau du dešimtmečius. Užsakymų, sako, niekada netrūko, nors pastaruoju metu jaučiamas apmažėjimas. Vyras svarsto, gal tai naujos krizės nuojauta.

Su verslo liudijimu vyras sako atliekantis daugybę skirtingų darbų. „Kas įrašyta, tą ir darai. Santechnika, grindų dėjimas, durų statymas, glaistymai, dažymai, betonavimai... Viskas“, – sako M. Liutkevičius.

Mindaugas sako, kad dirba tik legaliai – perka verslo liudijimą. Metams už jį, kaip skaičiuoja, susidaro nemenki skaičiai. Bet esą labai patogu: nėra jokio popierizmo, viskas paprasta, o valstybei atitenka garantuota suma.

Dabar, kaip teigia vyras, jis moka 170 eurų. Bet vyriausybė mano, kad tokie, kaip Mindaugas į biudžetą sumoka per mažai. Todėl statybų, automobilių remonto ir vaikų priežiūros paslaugoms nori panaikinti verslo liudijimus. Projektą rengia finansų ministerija.

„Mokesčius turės susimokėti nuo realaus pelno, pajamų ir išlaidų skirtumo. Būtent šiose srityse efektyvusis mokesčio tarifas kai kuriais atvejais nesiekia net 1 proc. Pavyzdžiui, su darbo santykiais susijusios pajamos šiuo metu yra apmokestinamos 15 proc. tarifu. O individuali pagal pažymą, priklausomai nuo gaunamo pelno, nuo 5 iki 15 proc.“, – finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė.

BNS nuotr.

Statybose, autoservisuose ir auklėmis su verslo liudijimais, mokesčių inspekcijos duomenimis dirba apie 23 tūkst. žmonių. Tai – ketvirtadalis visų dirbančiųjų su verslo liudijimu Lietuvoje ir jų šiemetinis indėlis į biudžetą – per 1,5 milijono eurų. Šiems žmonėms tektų arba pradėti individualią veiklą, arba steigti įmonę.

„Šią idėją mes vertiname labai blogai. Nes, pavyzdžiui, kažko panaikinimas dar nereiškia, kad tas žmogus deklaruos kažką arba kažkaip kitaip dirbs, negu dirbdamas su verslo liudijimu. Pačios formos panaikinimas neduoda jokio efekto. Ir ne formas reikia keisti, o kontrolę tam tikrą sutvarkyti“, – dėsto Smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė.

Smulkiojo verslo taryba valdžiai siūlo geriau atsisakyti lengvatų verslo liudijimus perkantiems registruotiems bedarbiams. Ir įteisinti sutartis tarp užsakovo ir darbo atlikėjo.

Plačiau – Irmos Janauskaitės reportažė.