Naujienų srautas

Verslas2018.10.31 15:40

S. Skvernelis: sulaukėme teigiamos užsienio prekybos tinklų reakcijos į kvietimus

Vyriausybė ministerijoms iki lapkričio 1 d. buvo pavedusi atlikti tam tikras užduotis, kad būtų pradėtas įgyvendinti vadinamasis kainų mažinimo planas. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad plano darbai vyksta laiku. „Kaip ir planuota, vyriausybę pasiekė įstatymų ir poįstatyminių aktų paketas. Pirmiausia, siūloma mažinti administracinę naštą smulkiajam ir vidutiniam verslui, labiau stipinti valstybės institucijas ir ginti vartotojus. Taip pat parengtos tiekėjų ir prekybininkų sutarčių gairės“, – kalba S. Skvernelis.

Rugsėjį vyriausybė paskelbė prekybos tinklų kainų mažinimo planą. Jame Ūkio, Finansų ir Teisingumo ministerijoms drauge su kitomis ministerijoms bei institucijomis pavedė parengti teisės aktų projektus, padėsiančius užtikrinti didesnę prekybos tinklų konkurenciją, mažesnes kainas bei apsaugoti gyventojų perkamąją galią nuo nepagrįstų kainų pokyčių maisto produktų gamybos ir prekybos grandinėje rizikos.

Pasak S. Skvernelio, ūkio ministras Virginijus Sinkevičius pateikė 16 siūlymų, kaip mažinti administracinę naštą šeimos verslams.

„Parengtos yra ir gerosios praktikos gairės, taikytinos tiekėjų bei prekybininkų sutartis. Taip pat yra parengti siūlymai keisti Viešųjų pirkimų įstatymą, sudarant geresnes sąlygas konkuruoti smulkiajam verslui“, – vardija premjeras.

S. Svernelio teigimu, Žemės Ūkio ministerija pristatė, kaip veiks valstybinė kainų stebėsenos sistema prekybos tinkluose. Tuo metu Teisingumo ministerija pateikė pasiūlymus suteikti daugiau teisių Vartotojų teisių apsaugos tarnybai bei Konkurencijos tarybai.

Vyriausybei pateiktuose pasiūlymuose numatytas baudų didinimas bei naujos kontrolės priemonės. Tačiau, pasak premjero, kalbėti apie tai,  kaip keisis baudos, susijusios su pažeidimais konkurencijos srityje bei vartotojų klaidinimu, dar anksti.

„Finansų ministerija pristatė papildomą paskatų siūlymą įsigyjant maisto produktų mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms.

Yra ir pirminė teigiama reakcija į didiesiems užsienio prekybos tinklams siųstus kvietimus. Užmegzti darbiniai kontaktai, artimiausiu metu tikimės susitikimų“, – tikina S. Skvernelis.

Planuojama, kad lapkričio 12 d. įstatymų ir poįstatyminių teisės aktų projektai bus įkelti į informacinę sistemą, su jais galės susipažinti ir visuomenė. Lapkričio 21 arba 28 d. vyriausybės pasitarime tikimasi teisės aktams pritarti.

Kaip atrodė vyriausybės kainų mažinimo planas

Ūkio ministerijai iki lapkričio 1 d. buvo numatyta parengti tipines sutarčių tarp maisto produktų tiekėjų ir prekybos tinklų sąlygas, apimančias subalansuotas abiejų pusių teises ir pareigas. Taip pat pateikti teisės aktų projektus dėl institucijos, kuri būtų įgaliota rinkti sutarčių tarp didžiųjų prekybos tinkų ir maisto produktų tiekėjų duomenis, juos analizuoti bei stebėti, kiek gerosios praktikos ir blogosios praktikos sąlygų įtraukiama į sutartis tarp didžiųjų prekybos tinklų ir maisto produktų tiekėjų.

Ūkio ministerija turėjo pateikti vyriausybei teisės aktų projektus, kuriais būtų stiprinama Konkurencijos tarybos veikla ir įgaliojimai siekiant efektyvesnės konkurencijos šalies rinkoje. Iki lapkričio 1 d. buvo numatyta pateikti ir teisės aktų projektus dėl viešųjų pirkimų teisės bazės tobulinimo.

Kartu su Žemės ūkio, Sveikatos apsaugos bei Aplinkos ir kitomis ministerijomis, Ūkio ministerija turėjo pateikti vyriausybei teisės aktų projektus, skirtus reikšmingai sumažinti administracinę naštą smulkaus ir vidutinio verslo subjektams.

Kartu su Konkurencijos taryba Ūkio ministerija jau turėjo spėti peržiūrėti prekybos tinklų koncentraciją šalies administracijos vienetuose ir pateikti vyriausybei teisės aktų projektus, kuriais būtų tobulinami esami koncentracijos apribojimai siekiant didesnio konkurencingumo.

Žemės ūkio ministerija iki lapkričio 1 d. turėjo pateikti vyriausybei teisės aktų projektus dėl viešojo informacinio portalo, kuriame būtų numatyta skelbti svarbiausių maisto produktų kainas gamybos ir prekybos grandinėje, reguliariai skelbti apibrėžto maisto produktų prekių krepšelio kainą skirtinguose prekybos tinkluose.

Finansų ministerijai buvo pavesta pateikti teisės aktų projektus dėl mokestinės paskatos, leidžiant gyventojams susimažinti apmokestinamąsias pajamas šiems perkant maisto produktus smulkaus ir vidutinio verslo prekybos vietose. Teisingumo ministerijai – pateikti vyriausybei apibendrintą informaciją dėl vartotojų teisių apsaugos būklės ir pasiūlymus, kaip sustiprinti vartotojų teisių apsaugą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi