Verslas

2018.10.23 18:29

Europos Komisija atmetė Italijos pasiūlytą biudžetą

BNS 2018.10.23 18:29

Europos Komisija antradienį atmetė Italijos pasiūlytą biudžetą, pirmą kartą žengdama tokį žingsnį kurios nors valstybės narės atžvilgiu, ir nurodė, kad italų populistų vyriausybės išlaidų planai ateinantiems metams yra netinkami, prieštaraujantys pažadams mažinti valstybės skolą.

EK nori, kad Italijos vyriausybė parengtų naują biudžeto pasiūlymą, taip eskaluodama ginčą su šia šalimi. Roma įrodinėja, kad didelis išlaidų padidinimas reikalingas norint išjudinti ekonomiką, bet ES ir daugelis regiono lyderių sako, kad tai galėtų pakenkti Europos finansiniam stabilumui, jei Italija nesuvaldys savo skolų.

„Šiandien Komisija pirmą kartą yra priversta paprašyti euro zonos šalies peržiūrėti savo biudžeto plano projektą, – sakė Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis. – Bet mes nematome alternatyvos.“

Italija iškart atsakė, kad laikysis savo planų ir kad Europos Komisija neturi teisės kištis.

„Iš biudžeto neatimsime nė vieno euro, – lankydamasis Bukarešte žurnalistams sakė vicepremjeras Matteo Salvini. – Aš asmeniškai galiu net rytoj nuvykti susitikti su Europos Komisijos pirmininku ir paaiškinti, kaip Italijos ekonomika augs dėl šio manevro. Bet niekas nepaims nė vieno euro iš šio biudžeto.“

Tai pirmas kartas ES istorijoje, kai atmetamas visas kurios nors iš valstybių narių biudžeto projektas.

Italijos kitų metų biudžete yra numatytas 2,4 proc. BVP deficitas. Nors toks deficito ir bendrojo vidaus produkto (BVP) santykis atitinka ES reikalavimus, pagal kuriuos biudžeto deficitas neturi viršyti 3 proc. BVP, jis yra gerokai didesnis negu anksčiau su ES sutartas 0,8 proc. BVP rodiklis.

Tuo tarpu naujoji Italijos vyriausybė, siekdama ištesėti prieš rinkimus duotus pažadus, savo biudžete, kurį ji vadina „liaudies biudžetu“, yra numačiusi, be kita ko, keletą pensijų ir mokesčių sistemų pakeitimų, kurie atsieis 37 mlrd. eurų, iš jų 22 mlrd. eurų bus skirti padidinant deficitą.

Komisija duoda Italijai tris savaites naujam pasiūlymui pateikti. Abi šalys dėl šio biudžeto ginčijosi ištisas savaites, bet už ekonomiką atsakingas Komisijos narys Pierre`as Moscovici  savaitgalį sakė norintis išvengti didelio konflikto su trečia pagal dydį euro zonos ekonomika.

Pasak P. Moscovici, Komisija nekelia klausimų dėl Italijos vyriausybės tikslų. Roma sako, kad per taupymo ir išlaidų karpymo metus išaugo nedarbas, o ekonomikos augimas buvo silpnas.