Verslas

2018.10.17 20:10

TATENA: Baltarusija turi patikimų priemonių reaguoti į avarijas Astravo AE

BNS 2018.10.17 20:10

Tarptautinės branduolinės energetikos agentūros (TATENA) Pasiruošimo nepaprastosioms situacijoms vertinimo misija (EPREV) padarė išvadą, kad Baltarusija turi patikimų priemonių reaguoti į potencialius incidentus Lietuvos pašonėje statomoje Astravo atominėje elektrinėje, sakoma trečiadienį paskelbtoje patikrinimo ataskaitoje.

Misija, vadovaujama Bulgarijos branduolinės priežiūros agentūros parengties ir reagavimo į nepaprastąsias situacijas skyriaus (BNRA) vadovės Marinos Nizamskos, Minsko kvietimu dirbo Baltarusijoje spalio 8–17 dienomis. Darbo grupę sudarė aštuoni ekspertai iš Suomijos, Nyderlandų, Pakistano, Slovakijos, JAV ir TATENA.

„Misija nustatė, kad Baltarusija turi patikimų priemonių parengčiai užtikrinti ir reaguoti į nepaprastąsias situacijas. Grupė taip pat nustatė sritis, kur padėtį reikia toliau gerinti. Šios misijos rezultatai padės Baltarusijai patobulinti savo patikimą parengties ir reagavimo struktūrą, kad ji atitiktų naujausius galiojančius TATENA standartus“, – sakoma TATENA tinklalapyke paskelbtame M. Nizamskos pranešime.

„Pakvietusi ir priėmusi šią vertinimo misija Baltarusija pademonstravo įsipareigojimą toliau gerinti savo parengties ir reagavimo į branduolines ir radiologines nepaprastąsias situacijas mechanizmus“, – pranešime cituojamas TATENA generalinio direktoriaus pavaduotojas ir agentūros Branduolinės saugos ir saugumo departamento vadovas Juanas Carlosas Lentijo.

Iš pradžių pirmąjį Astravo AE reaktorių planuota paleisti 2018 metų lapkritį. Tačiau šis terminas buvo gerokai atidėtas po incidento 2016-aisiais, kai montuojamas pirmojo reaktoriaus korpusas krito iš kelių metrų aukščio. Iškart po incidento tikinta, jog korpusas nebuvo pažeistas, tačiau vėliau, pareikalavus Baltarusijai, jis buvo pakeistas kitu. Gabenant jį iš Rusijos vienoje Baltarusijos geležinkelio stočių buvo kliudyta elektros tiekimo atrama, bet per šį incidentą reaktoriaus korpusas esą nebuvo apgadintas.

Dabar pirmąjį Astravo AE reaktorių planuojama įjungti 2019-ųjų viduryje, nors, neoficialiais duomenimis, tai gali įvykti tik lapkričio mėnesį. Oficialiai skelbiama, jog antrasis reaktoriaus pradės veikti po metų nuo pirmojo reaktoriaus paleidimo.

Pirmoji branduolinė jėgainė Baltarusijoje statoma Gardino srityje, netoli Astravo miestelio, vos už 23 kilometrų nuo Lietuvos. Joje bus įrengti du rusiško VVER projekto reaktoriai, kurių kiekvieno galia – 1 200 megavatų. Projektą finansuoja Rusijos vyriausybė, jį įgyvendina Rusijos valstybinė branduolinė energetikos korporacija „Rosatom“.

2012 metais pasirašyta tarpvyriausybinė sutartis dėl 10 mlrd. JAV dolerių vertės Rusijos vyriausybės paskolos 90 proc. Astravo AE projekto įgyvendinimo sąmatų padengti.