Naujienų srautas

Verslas2018.10.17 14:47

Ministras: įsigydama SGD terminalą Lietuva gauna didžiausią ekonominę ir strateginę naudą

LRT.lt 2018.10.17 14:47

Trečiadienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas su Seimo Ekonomikos komiteto ir Energetikos komisijos nariais lankėsi suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminale, kur pristatytas SGD laivo-saugyklos įsigijimas, rašoma ministerijos pranešime žiniasklaidai.

„Esame pusiaukelėje sprendimo priėmimo dėl SGD laivo-saugyklos ateities. Turėdama šį terminalą savo nuosavybėje, Lietuva gautų didžiausią ekonominę ir strateginę naudą. Mums būtina užsitikrinti SGD tiekimą ateityje dėl to, kad būtume energetiškai saugūs, turėtume prieigą prie tarptautinių rinkų ir nepermokėtume už dujas“, – susitikime kalbėjo energetikos ministras Ž. Vaičiūnas.

Sprendžiant dėl SGD laivo-saugyklos pirkimo ir išlaikymo iki 2024 m. kaštų mažinimo, Energetikos ministerija rengia reikiamų teisės aktų pakeitimus, kurie bus teikiami svarstyti Seimui šioje rudens sesijoje.

Seimui pritarus įstatymų pakeitimams dėl SGD laivo-saugyklos ateities, jau nuo 2019 m. antros pusės už SGD infrastruktūrą vartotojai kasmet mokėtų po 23 mln. eurų mažiau.

Atsižvelgdama į išsamią techninę ir ekonominę analizę bei nepriklausomų tarptautinių konsultantų rekomendacijas, vyriausybės Ekonominės infrastruktūros plėtros komisija rugpjūtį pritarė sprendimui įsigyti SGD laivą-saugyklą 2024 m.

Kaip parodė tarptautinės nepriklausomos konsultacinės bendrovės „Pöyry Management Consulting“ atlikta studija, SGD terminalas ir dabar, ir ilgainiui išliks vieninteliu ir pagrindiniu Lietuvos rankose esančiu dujų kainų spaudimo instrumentu.

Konsultantų vertinimu, neužtikrinus ilgalaikio SGD tiekimo importo, nebus užtikrintas pakankamas konkurencinis spaudimas rusiškų dujų kainai. Atsisakius SGD terminalo, ekspertų vertinimu, „Gazprom“ rusiškų dujų importo kainas galėtų padidinti iki 20 proc., kas reikštų iki 160 mln. eurų permoką kasmet.

Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plane numatyta, kad siekiant užtikrinti ilgalaikį SGD tiekimą ir kartu jau dabar sumažinti SGD terminalo išlaikymo kaštus, sprendimai dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo turi būti priimti iki 2018 m. pabaigos. Toks pat tikslas numatytas ir Seimo vasarą patvirtintoje atnaujintoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje.

Klaipėdos SGD terminalas yra tarp efektyviausiai savo pajėgumus išnaudojančių SGD terminalų Europoje, kuris tiekia apie pusę visų Lietuvoje suvartojamų gamtinių dujų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi