Verslas

2018.10.08 11:52

30-mečių įpročiai: ką jie perka kitaip lyginant su jų tėvais

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.10.08 11:52

Tūkstantmečio, arba Y, kartai priklauso žmonės, dažniausiai apibūdinami kaip gimę 1981–1996 m. Įvairiems laikmečiams būdingos skirtingos galimybės, technologijos ir aplinka, pagal tai žmonės ir yra skirstomi į kartas. Pasak LRT žurnalistės Jurgitos Čeponytės, šiandien Y karta vertinama kaip perkamoji jėga ir tokia ji išliks dar ilgai, todėl atliekama daugybė tyrimų siekiant išsiaiškinti jų vartojimo įpročius ir pomėgius. 

„Sakoma, kad Y kartos požiūris į pinigus yra visiškai kitoks nei jų tėvų – šie žmonės labiau nori visko čia ir dabar, o ne pataupyti ir gauti kažką vėliau. Todėl ši karta turi mažiau santaupų juodai dienai, negu turėjo jų tėvai“, – paaiškino J. Čeponytė.

Pašnekovė pateikė pavyzdį, kaip skiriasi „Kūdikių bumo“ (angl. „Baby boomers“), X ir Y kartų vartojimo įpročiai. Pavyzdžiui, taksi paslaugomis aktyviai naudojasi 15 proc. 1946–1964 m. gimusių asmenų („Kūdikių bumo karta“), 29 proc. X kartos (1965–1980 m.)  ir 53 proc. Y kartos atstovų. Lentelėje pateikiami pavyzdžiai, kiek procentų šių kartų atstovų renkasi kavą išsinešti, įsigyti naują išmanųjį įrenginį, lankytis kultūros renginiuose, valgyti mieste, dažnai apsipirkinėti.

Kaip skiriasi trijų kartų vartojimo įpročiai, LRT stop kadras

„Sąlygos, kuriomis gyvena tūkstantmečio karta yra kitokios. Žmonės dabar turi daug ilgiau taupyti pradiniam būsto įnašui, nei turėjo taupyti mūsų tėvai. Tyrimai rodo, kad 4 iš 10 šiandienos trisdešimtmečių yra priversti gyventi nuomojamame būste, nors norėtų įsigyti savo būstą. Tuo metu 60–70-aisiais, jei kalbėtume apie JAV ar Jungtinę Karalystę, tokių buvo tik 1 iš 10, todėl kad buvo pigesnis būstas ir didesnės galimybės jį įsigyti, ir nuomotis gaudavai didesnį plotą už tą pačią sumą. Be to, tūkstantmečio karta turi daugiau paskolų, nes jie jau pradeda savarankišką gyvenimą paimdami paskolą studijoms“, – pasakoja J. Čeponytė.

Išsamiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt