Verslas

2018.10.08 18:47

Nobelio ekonomikos premija atiteko ekonomistams W. D. Nordhausui ir P. M. Romeriui

ELTA, LRT.lt, BNS 2018.10.08 18:47

Karališkoji Švedijos mokslų akademija paskelbė Nobelio ekonomikos premijos laimėtojus ir užbaigė šių metų apdovanojimus. Nobelio ekonomikos premija atiteko ekonomistams Williamui D. Nordhausui ir Paului M. Romeriui.  

Jeilio universiteto profesorius W. D. Nordhausas apdovanotas už klimato kaitos tyrimus. Mokslininkas aiškinosi, kaip į besikeičiantį klimatą turėtų reaguoti ekonomiką, koks turėtų būti jos vaidmuo. Niujorko universiteto Sterno verslo mokyklos profesorius P. M. Romeris įvertintas už tvaraus technologijų vystymosi makroekonomines analizes.

Kaip skelbia Švedijos karališkoji mokslų akademija, ekonomistai sukūrė modelius, padedančius spręsti vienus svarbiausių ir opiausių mūsų laikų klausimų – pasaulio ekonomikos ilgalaikio augimo ir pasaulio gyventojų gerovės, taip pat nagrinėjo jų ryšį su pasaulio klimato pokyčiais.

Nobelio ekonomikos premijos laureatų paskelbimo ceremonijos įrašas:

Praėjusiais metais Jungtinių Valstijų ekonomistas Richardas H. Thaleris gavo apdovanojimą už savo darbus elgsenos ekonomikos srityje. 

Ekonomikos premija šiemet sudaro 9 mln. kronų (1 mln. JAV dolerių) – tiek pat, kiek ir medicinos, fizikos, chemijos bei taikos premijų. Jų laimėtojai paskelbti praėjusią savaitę.

Nobelio literatūros premijos paskelbimas atidėtas iki kitų metų dėl krizės Švedijos akademijoje. 

Išskyrus ekonomiką, visus apdovanojimus įsteigė Švedijos chemikas, inžinierius ir dinamito išradėjas Alfredas Nobelis (1833–1896). 

Ekonomikos Nobelio premija dažniausiai skiriama JAV ekonomistams. Ją iki šiol laimėjo tik viena moteris – Elinor Ostrom iš Jungtinių Valstijų. 

Nobelio ekonomikos premija – vienintelė, kurios savo testamente nepaminėjo A. Nobelis. Premiją 1969 metais įsteigė Švedijos centrinis bankas, skirdamas ją savo 300 metų jubiliejui ir Alfredo Nobelio atminimui. Nuo tada kasmet piniginį apdovanojimą skiria Švedijos centrinis bankas. 

Premijos visiems laureatams įteikiamos gruodžio 10-ąją, Alfredo Nobelio mirties dieną. Kiekvienam laimėtojui įteikiamas medalis, diplomas ir piniginė premija.