Naujienų srautas

Verslas2018.10.01 19:54

D. Trumpas NAFTA pakeisiančią sutartį pavadino „didžiausiu prekybos susitarimu“ JAV istorijoje

ELTA 2018.10.01 19:54

JAV prezidentas Donaldas Trumpas NAFTA pakeisiančią sutartį su Kanada ir Meksika pavadino svarbiausiu prekybos susitarimu JAV istorijoje. „Ši sutartis reguliuoja 1,2 trln. dolerių (1 trln. eurų) vertės prekybą, ir todėl tai yra didžiausia prekybos sutartis Jungtinių Valstijų istorijoje“, – pareiškė D. Trumpas pirmadienį spaudos konferencijoje Baltųjų rūmų rožių sodelyje.

D. Trumpas pabrėžė tikįs, kad susitarimą galės pasirašyti iki lapkričio pabaigos. Kanados premjerą Justiną Trudeau jis pavadino „geru žmogumi“. Įtampa, kurios būta praeityje tarp jo ir Kanados vyriausybės vadovo prekybos klausimais, esą „yra baigta“.

JAV ir Kanada vėlų sekmadienio vakarą, prieš pat baigiantis terminui, susitarė dėl Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarties (NAFTA) naujos versijos. Beveik 25 metų senumo NAFTA sutartį pakeis naujas susitarimas pavadinimu JAV, Meksikos ir Kanados sutartis (USMCA). Kad būtų pasiektas susitarimas tarp JAV ir Kanados, abi pusės turėjo padaryti nuolaidų.          

„Vėlai vakar naktį... mes pasiekėme puikų naują prekybos susitarimą su Kanada, kuris bus įtrauktas į jau pasiektą sutartį su Meksika“, – rašė D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Tai yra puiki sutartis visoms trims šalims. Ji išsprendžia daugybę NAFTA klaidų ir trūkumų, atveria rinkas mūsų ūkininkams ir gamintojams, mažina prekybos kliūtis Jungtinėms Valstijoms ir suartina tris puikias šalis, padėdama konkuruoti su likusiu pasauliu. USMCA yra istorinis sandoris“, – pridūrė jis.

Reaguojant į šį susitarimą, padidėjo akcijų vertė Frankfurte, Londone ir Paryžiuje. Naujienos padėjo Tokijo akcijoms pasiekti 27-erių metų piką. Tokijo „Nikkei“ akcijų indeksas prekybą baigė ties 24 245,76 punkto. Tai – aukščiausias lygis nuo 1991 metų lapkričio.

Prekeiviai beveik nereagavo į nuviliančius Japonijos verslo pasitikėjimo duomenis ir savaitgalį šaliai smogusio taifūno padarytą žalą. Japonijos akcijas taip pat palaikė JAV dolerio atžvilgiu susilpnėjusi jena.

Londono „FTSE 100“ indeksas stiebėsi 0,1 proc., iki 7 516,58 punkto. Frankfurto „DAX 30“ indeksas ūgtelėjo 0,6 proc., iki 12 317,90 punkto. Paryžiaus „CAC 40“ indeksas padidėjo 0,3 proc., iki 5 507,78 punkto. Tokijo „Nikkei 225“ indeksas pakilo 0,5 proc., iki 24 245,76 punkto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi