Verslas

2015.02.12 21:36

Premjero patarėjas: jaunimas darbo vietas turėtų stengtis susikurti pats

Erika Fuks, DELFI.lt 2015.02.12 21:36

Šiandien jaunimui darbo nėra ir artimiausiu metu jo nebus, todėl universitetus baigę jaunieji specialistai turėtų būti verslesni ir darbo vietas sau kurtis patys, mano premjero patarėjas Mykolas Majauskas.

Šiandien jaunimui darbo nėra ir artimiausiu metu jo nebus, todėl universitetus baigę jaunieji specialistai turėtų būti verslesni ir darbo vietas sau kurtis patys, mano premjero patarėjas Mykolas Majauskas.

„Politiškai yra labai nepopuliaru sakyti, bet mes turime išdrįsti tai suprasti, suvokti ir tai bandyti kažkaip adresuoti: darbo jaunimui šiandien nėra ir jo realiai nebus. Ir nebus tol, kol jaunimas pats nesukurs sau darbo vietų. Eina kalba ne tik apie bankininkus, bet lygiai taip pat apie teisininkus, architektus, menininkus ir visus kitus. Tas verslumas turi reikštis per visas sritis ir kiekvienas jaunuolis, eidamas į universitetą, turi suprasti, kad baigęs universitetą, greičiausiai pats turės sau susikurti darbo vietą. Tai ne valstybė jam duos darbo vietą, ne bus suteikta galimybė, o jis pats turės sau ją susikurti.

Valstybė nieko negali atimti ir negali nieko duoti. Man tas davimas ir atėmimas yra labai komunistinė, senovinė, socialistinė samprata, kada tau kažkas gali duoti ir atimti. Ne. Tu žmogus, jau turi viską, ką tu gali turėti, ir viskas priklauso tik nuo tavęs. Tai arba tu turi smegenų ir sulčių arba tu jų neturi“, – dėstė premjero patarėjas per Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimo diskusiją „Ką atima ir ką duoda Lietuva verslui?“.

„Visiškai pritariu Mykolui iki tos vietos, kur sako, kad neatima, - sakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto vadovas Žilvinas Šilėnas. – Yra natūralios kliūtys verslui: neatsikėlei vieną dieną ir staigiai sugalvojęs „aš dabar padarysiu verslą“, verslas nėra kaip realybės šou, svarbu padaryti, o tada jau bet kaip, iš tikrųjų, reikia ir tų sulčių, reikia ir smegenų.

Bet tuo pačiu negalima ignoruoti tų problemų, kurias sukuria valdžia, nesvarbu, kokios partijos ir nesvarbu kokiu laikotarpiu, bet jie tuos trukdžius sukelia, pradedant kvailais dalykais, pavyzdžiui, kiek iš jūsų žinote, kad tarp dviejų monitorių turi būti 1,2 atstumas interneto kavinėje, o jeigu nori žmogui į rankas išmokėti 2,8 tūkst. litų, 1 tūkst. „baksų“, grubiai sakant, turi sumokėti 4,8 tūkst. litų.

Kitaip tariant, skirtumas, tarp to, ką žmogus gauna į rankas, ir tarp darbo vietos kainos yra vos ne dvigubai didesnis. Iliuzija, jog Lietuva yra mažų mokesčių šalis. Lietuva yra mažų mokesčių šalis, jeigu mes žiūrime į gyventojų pajamų mokestį, kuris yra 15 proc. Jeigu mes vertiname mokestį „Sodrai“, sveikatai ir visus kitus, tai mūsų mokesčių našta darbo jėgai nėra maža.“

Diskusijos moderatorius Darius Tamauskas prieš diskusiją jos dalyvius buvo paprašęs „stengtis vengti negatyvo, stengtis vengti kritikos ir kalbėti apie tai, ką galima padaryti geriau, nes yra gerai ir dar galima padaryti geriau.“

Lietuvoje sunku pradėti verslą – kalti bankai

Paklaustas, kodėl Lietuva pagal verslo įkūrimo sąlygas, „Ease of doing business rank” duomenimis, nepatenka į geriausiųjų šimtuką M. Majauskas kaltais įvardijo bankus.

„Esame 100-oje vietoje dėl to, kad bankai neskolina ir būtent pagal tą reitingą esame labai smarkiai nukritę, dėl to buvo įvairių priemonių, kaip panaudoti Europos Sąjungos lėšas per bankus, kad paskolinti, bet manau, kad realiai, jeigu neužtenka smegenų ir nėra sulčių, tai jokie mokesčiai, jokia valstybė tau nepadės sukurti verslo“, – sako jis.

M. Majauskas dėstė, kad žmogus turi žinoti, kad tik iš savo turimų resursų jis gali ką nors sukurti ir daryti.

„Man atrodo, valstybė nieko negali atimti ir nieko negali duoti, tu pats turi jau pakankamai iš savęs ir tu turi bandyti tai realizuoti. Šiandien yra sunkiau, mūsų tėvams buvo lengviau daryti verslą, yra nemažai sėkmės istorijų, privatizavimo, investavimo, fabrikai, įmonės, tačiau ir dabar yra tikrai nemažai sėkmingų startuolių“, – dėstė premjero patarėjas.