Verslas

2018.10.01 09:31

„Mano guru“ virto kovos arena: dingusios deklaracijos, žinomos pavardės ir siekiai užvaldyti

Ant prestižinėje Vilniaus vietoje įsikūrusio socialinio verslo krenta šešėlis – „Mano guru“ vadovė Reda Sutkuvienė nėra deklaravusi nei turto, nei privačių interesų, o Vilniaus miesto savivaldybė tikina, kad ji, net būdama vienintelė „Mano guru“ patalpų savininkė, negali priimti jokių sprendimų.

Nėra jokių deklaracijų

VšĮ „Socialiniai paramos projektai“, kuriai priklauso kavinė „Mano guru“, buvo įsteigta 2002 metais. Steigėjais tapo Vilniaus miesto savivaldybė, Respublikinis priklausomybių ligų centras ir UAB „Viršupis“.

Susitarimo tikslas buvo padėti reintegruoti buvusius kalinius bei iš reabilitacijos išėjusius priklausomybės ligomis sergančius asmenis, o įgyvendinimui ir buvo įsteigta VšĮ „Socialiniai paramos projektai“.

VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ vieni iš dalininkų yra savivaldybė ir valstybės įstaiga, tad pagal LR gyventojų turto deklaravimo įstatymo 10 straipsnį, tokios įstaigos vadovas ir jo sutuoktinis turi pateikti savo turto deklaraciją. Taip pat R. Sutkuvienė turi pateikti ir privačių interesų deklaraciją.

Tačiau nei įstaigos generalinė direktorė R. Sutkuvienė, nei jos sutuoktinis Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus nėra to padarę.

R. Sutkuvienė, BNS nuotr.

„Šiuo metu VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ duomenų apie darbuotojus, privalančius teikti turto deklaracijas už 2017 m., nėra pateikusi“, – DELFI teigia Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Anot jos, deklaracijas pateikti laiku vengiantiems, iš viso jų nepateikusiems, ar neteisingai duomenis nurodžiusiems – numatyta ir administracinė atsakomybė.

Apie privačių interesų deklaraciją – nežinojo

DELFI susisiekus su R. Sutkuviene ir pasiteiravus apie nepateiktas deklaracijas, „Mano guru“ generalinė direktorė sutriko – turto deklaraciją esą teikia kiekvienais metais.

„Turto deklaraciją tikrai pildau“, – tikina ji. Pašnekovė prisipažįsta, kad nežinojo, jog jai reikia pildyti ir privačių interesų deklaraciją. Tačiau, tvirtina ji, turtą, kaip ir priklauso įstaigos vadovei, deklaruoja kiekvienais metais.

„Turtą aš visą laiką deklaruodavau kaip vadovė, kaip priklauso pagal įstatymą. O privačių (privačių interesų deklaracija – DELFI) tikrai nežinojau“, – kartoja ji. Pašnekovė patikina, kad susisieks su VMI bandys išsiaiškinti visą situaciją.

Tuo tarpu VMI laikosi savo ir kelis kartus DELFI patvirtino, kad duomenų apie darbuotojus, privalančius teikti turto deklaracijas už 2017 m. iš R. Sutkuvienės – nėra gavusi.

BNS nuotr.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus atstovė Rugilė Trumpytė teigia, kad savivaldybės viešųjų įstaigų, gaunančių lėšų iš savivaldybės, vadovai turi deklaruoti savo interesus ir atskleisti, su kuo yra susiję.

„Galime sakyti, jog savivaldybių valdomos įmonės, taip pat viešosios įstaigos yra mūsų visų įmonės, tad tai, kokia veikla jos užsiima ir kaip jos yra valdomos, svarbu ne tik tos įmonės darbuotojams, bet ir mums visiems.

Kai pernai vertinome valstybės ir savivaldybių valdas įmones, pamatėme, kad bent 4 iš 10 įmonių vadovai yra susiję su politinėmis partijomis, o valdybų nariai dažnai nežino, kaip reikėtų elgtis iškilus interesų konfliktams“, – sako R. Trumpytė.

Anot jos, tai parodo, kiek mažai dėmesio skiriame interesų konfliktams. „Tačiau tam, kad galėtume geriau interesus valdyti, pirmiausia juos reikia atskleisti. Tai minimalus skaidrumo standartas ir labai gaila, jei ne visada jį išpildo. Būtų svarbu suprasti, ar taip atsitinka dėl neapdairumo, ar dėl kitų priežasčių“, – priduria „Transparency International“ atstovė.

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atstovė spaudai Eglė Ivanauskaitė DELFI informavo, kad VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ vadovės deklaracijų klausimas bus įtrauktas į trečiadienio Komisijos posėdį.

Formuojasi atviras konfliktas

VšĮ „Socialiniai paramos partneriai“ akį patraukia ne tik dėl generalinės direktorės deklaracijų nebuvimo. Iki 2017 metų įstaiga turėjo 3 dalininkus.

Vieną iš jų, UAB „Viršupis“, valdo „MG Baltic“. O R. Sutkuvienės vyras V. Suktus iki 2004 metų dirbo „MG Baltic“ korporatyvinių ryšių direktorius.

Tačiau nuo 2017 metų dalininkų sąrašą papildė Lietuvos Antstolių rūmai bei fizinis asmuo – buvusi Seimo kontrolierių įstaigos vadovė Leonarda Kuodienė.

Vilniaus gatvėje esančios „Mano guru“ patalpos priklauso savivaldybei ir VšĮ „Socialinės paramos projektai“ turtu naudojasi pagal panaudos sutartį, kuri galioja iki 2023 metų.

„Dėl papildomų dalininkų prašymą pateikė „Mano guru“ vadovė, jį patvirtino buvusi Administracijos direktorė Alma Vaitkunskienė, šių sprendimų nederinusi nei su meru, nei su valdančiąja dauguma. Sprendimai priimti pokyčių administracijoje tiesiojoje“, – teigia Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus patarėja socialiniais klausimais Ilma Skuodienė.

I. Skuodienė, BNS nuotr.

DELFI primena, kad A. Vaitkunskienė buvo paslaptingai atleista iš Administracijos direktorės pareigų: meras Remigijus Šimašiustvirtino, kad prarado pasitikėjimą ja, tačiau atleisti A. Vaitkunskienę pavyko tik iš antro karto.

Susisiekus su buvusia administracijos direktore pasiteirauti, kaip buvo nuspręsta priimti daugiau dalininkų bei ar ji sprendimą priėmė nepasitarusi nei su meru, nei su valdančiąja dauguma, V. Vaitkunskienė atsisakė komentuoti. Tačiau buvusi savivaldybės darbuotoja patikino, kad tikrai jokiais atvejais nebuvo asmuo, kuris priima vienasmenį sprendimą.

Tačiau Vilniaus savivaldybė tikina, kad su A. Vaitkusnkienė su niekuo nesitarė. Portalui Diena.lt I. Skuodienė teigė, kad naujų dalininkų atsiradimas primena „klasikinį turto užvaldymo modelį“.

DELFI pasiteiravus, apie jos tokį teiginį, I. Skuodienė pabrėžia, kad „Mano guru“ neturi galimybių formaliai „nusisavinti“ patalpų.

„Tos patalpos ir toliau lieka savivaldybės nuosavybė, bet naujų dalininkų priėmimas sumažina galimybes savivaldybei, kaip viešosios įstaigos dalininkei, daryti įtaką sprendimams, kurie kurtų pridėtinę vertę miesto gyventojams ir užtikrinti, kad savivaldybės patalpos būtų efektyviai ir maksimaliai panaudojamas miesto gyventojų poreikiams ir reikmėms“, – komentuoja I. Skuodienė.

Esą susiklosto paradoksali situacija: savivaldybė, būdama vienintelė turto savininkė ir iš dalies kompensuodama šio turto panaudojimo išlaidas, negali priimti sprendimų.

Anot I. Skuodienės, 2002 metais įkurtas „Mano guru“ nebūtinai atitinka šių dienų poreikius.

„Savivaldybė turi ketinimų plėsti tikslinei grupei prieinamas paslaugas, įnešti inovatyvumo ir kaip įmanoma maksimaliai atliepti šiandieninius pažeidžiamiausių vilniečių poreikius. Todėl norime diskutuoti, ieškoti labiausiai viešą interesą atitinkančių sprendimų ir juos įgyvendinti“, – pasakoja I. Skuodienė. Tačiau, anot pašnekovės, savivaldybė nieko negali keisti, nes naujai atsiradusių dalininkų dėka turto savininkės balsas tapo kone bereikšmis.

Pasiūlė pati savivaldybė

Visai kitą istoriją pasakoja R. Sutkuvienė. Anot jos, pati savivaldybė inicijavo naujų dalininkų atsiradimą ir tai susirinkimo metu girdėjo kiti Vilniaus mieste veikiančių nevyriausybinių organizacijų atstovai.

R. Sutkuvienė pasakoja, kad tuo metu, kai buvo priimtas sprendimas dėl naujų dalininkų, „Mano guru“ išgyveno sunkų periodą – dėl Vilniaus gatvės rekonstrukcijos salotų baras vargiai išsilaikė. Kaip pasakoja „Mano guru“ vadovė, 3 metus įstaiga negavo jokios paramos, tad neturėjo jokių lėšų padėti integruoti žmones.

„Buvo jau paskelbti Europos socialinio fondo kvietimai, dėl socialinės atskirties mažinimo įrankio, projektiniu kvietimu. Mes negalėjome teikti paraiškos, nes neatitikome reikalavimų“, – pamena R. Sutkuvienė.

BNS nuotr.

Tam, kad įstaiga atitiktų reikalavimus, pasakoja R. Sutkuvienė, reikėjo priimti naujų dalininkų, kurie nebūtų valstybės ar savivaldybės įstaigos. „Aš išsakiau šitą problemą ir susirinkimo metu buvo pasiūlyta, kuo greičiau priimti naujų dalininkų, kad galėtume teikti paraišką“, – sako pašnekovė.

Lietuvos Antstolių rūmų asociacija kaip dalininkai tapo dėl bendradarbiavimo su „Mano guru“. Esą jie jau įstaigai buvo teikę finansinę paramą, kurios dėka įstaiga galėjo turėti psichologą. Anot jos, Antstolių rūmai „Mano guru“ dirbantiems socialinėje atskirtyje gyvenantiems žmonėms padeda teisiniais klausimais.

Tai patvirtino ir Antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė. „Daug bendravome su vaikinu, neseniai grįžusiu iš įkalinimo įstaigos ir prižiūrimu probacijos tarnybos pareigūnų. Teikėme jam visokeriopą teisinę pagalbą, tarpininkavome komunikuojant su antstolių kontoromis, jo vardu parengėme visus dokumentus atitinkamoms institucijoms, kad nesumokėtos baudos galėtų būti keičiamos viešaisiais darbais. Kitas skolas jis pradėjo grąžinti iš VšĮ „Socialiniai paramos projektai“ įmonėje uždirbamų pinigų“, – teigia D. Satkauskienė.

Tačiau, pasak I. Skuodienės, savivaldybė nemato kitų dalininkų realaus prisidėjimo prie įstaigos veiklos. „Išskyrus tai, kad tokiu atveju bandoma sudaryti savivaldybei nepalankų kvorumą sprendžiant su miesto turtu susijusius klausimus“, – pabrėžia I. Skuodienė.

Vadina visišku absurdu

Kalbos apie turto užvaldymą, R. Sutkuvienės teigimu, yra visiškas absurdas. „Aš su tuo visiškai nesutinku, nes, manau, kad didesnis dalininkų atsiradimas organizacijoje kaip tik užkerta kelią turto užvaldymui“ – tvirtina ji.

Anot jos, tai „Radistai“, kuriuos kaip dalininkus siūlė Vilniaus savivaldybė, norėjo užimti pusę „Mano guru“ patalpų. „Kiti dalininkai nesutiko ir nemanė, kad „Radistai“ labai prisidės prie integracijos. Manyčiau, kad čia yra priešingai, nesutinku su tokiu teiginiu. Nei L. Kuodienė, nei Antstolių rūmai, nei Respublikinis priklausomybių ligų centras nesiekia užvaldyti turto.“, – teigia R. Sutkuvienė.

Kaip toliau pasakoja R. Sutkuvienė, panaudai skiriamos Vilniaus gatvėje esančios patalpos gali būti naudojamos tik įstaigos tikslui įgyvendinti – socialinėje atskirtyje esančių žmonių integracija į visuomenę ir darbo rinką.

Tai, kad savivaldybės nuomone „Mano guru“ veikla neatitinka šių dienų, R. Sutkuvienė vadina visiška nesąmone. „Siūlyčiau ateiti ir paklausti pačių žmonių, ar mes esame reikalingi“, – sako ji.