Verslas

2018.09.27 18:26

Pusė gyventojų tiki, kad butai brangs

ELTA 2018.09.27 18:26

Antrą šių metų ketvirtį aktyvumas Lietuvos būsto rinkoje šiek tiek padidėjo ir toliau tebėra istoriškai aukšto lygio.

Registrų centro duomenimis, 2018 m. antrą ketvirtį Lietuvoje parduota 11,7 tūkst. butų ir individualių gyvenamųjų namų – 3,7 proc. daugiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį. Didžiausią įtaką sandorių skaičiaus augimui šalyje turėjo pastebimai (24,1 proc.) išaugęs būsto sandorių skaičius Vilniuje.

Toks aktyvumo pokytis sostinės rinkoje neatspindi 2018 m. antro ketvirčio rinkos aktyvumo tendencijų ir daugiausia yra sietinas su ankstesniais laikotarpiais pirminėje rinkoje sudarytais naujos statybos butų sandoriais, kurie Registrų centre buvo įregistruoti baigus pastatų statybas, teigiama Lietuvos banko ataskaitoje.

Bendras NT rinkos tendencijas geriau atspindinčių senesnės statybos butų sandorių skaičius Vilniuje šiemet antrą ketvirtį, palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 5,5 proc. Kitoje šalies dalyje būsto rinkos aktyvumas 2018 m. antrą ketvirtį šiek tiek sumažėjo: palyginti su 2017 m. antru ketvirčiu, būstų šalies regionuose kitiems asmenims buvo perleista 2,4 proc. mažiau. Aktyvumas didžiausioje Lietuvoje Vilniaus pirminėje butų rinkoje taip pat iš esmės nepakito. Bendrovės „Eika“ duomenimis, sostinėje naujų butų per 2018 m. antrą ketvirtį parduota 0,8 proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus.

Būsto rinkos aktyvumui vis dar esant aukšto lygio, naujų butų pasiūla didžiausioje Vilniaus pirminėje rinkoje šiemet antrą ketvirtį šiek tiek padidėjo ir toliau yra viena didžiausių per pastaruosius porą metų. Bendrovės „Eika“ duomenimis, 2018 m. antro ketvirčio pabaigoje Vilniuje NT plėtotojai siūlė įsigyti 4,2 tūkst. butų. Per ketvirtį siūlomų įsigyti butų skaičius padidėjo 5,2 proc. ir buvo dešimtadaliu (10,3 proc.) didesnis nei pernai tuo pačiu metu.

Tikėtina būsto pardavimo trukmė siekia 14 mėn. Šis Vilniaus pirminės būsto rinkos likvidumą rodantis rodiklis per ketvirtį reikšmingai nepakito, tačiau buvo didesnis nei 2017 m. antro ketvirčio pabaigoje, kai laukiama naujų butų pardavimo trukmė siekė 13 mėn. Remiantis bendrovės „Ober-Haus“ prognozėmis, naujų būstų pasiūla Vilniuje per 2018 m. turėtų reikšmingai padidėti: NT plėtotojų siūlomų įsigyti butų ir namų skaičius, palyginti su 2017 m., padidės 14,1 proc.

Būsto rinkos aktyvumui stabilizuojantis, o neparduotų butų skaičiui ir toliau esant palyginti dideliam, bankų lūkesčiai dėl butų pardavimo kainų Lietuvoje taip pat tebėra nuosaikūs.

BNS nuotr.

Remiantis šiemet antrą ketvirtį Lietuvos banko atliktos Lietuvoje veikiančių bankų apklausos rezultatais, didžioji dalis respondentų tikėjosi, kad per ateinančius 12 mėnesių ir naujų, ir senesnės statybos butų kainos nesikeis: butų kainų pokyčių nesitikėjo atitinkamai 5 ir 8 apklausoje dalyvavę bankai iš 9.

Vienas bankas nurodė, kad senų butų kainos per ateinančius 12 mėnesių pakils iki 5 proc., o vertindami tikėtinus naujų butų kainų pokyčius, du bankai teigė, kad naujų butų kainos atitinkamai padidės iki 5 proc. Taip pat du bankai teigė, kad jos sumažės iki 5 proc.

Palyginti su 2018 m. pirmą ketvirtį atliktos apklausos rezultatais, sumažėjo bankų, besitikėjusių naujų butų kainų kilimo, o lūkesčiai dėl anksčiau pastatytų butų kainų beveik nepakito. Kaip ir ankstesnių apklausų metu, gyventojai ir toliau buvo optimistiškai nusiteikę būsto kainų kaitos atžvilgiu, pusė jų tikėjosi, kad būstas brangs.