Naujienų srautas

Verslas2018.09.24 13:41

Blogų finansinių sprendimų fenomenas: kaip jo išvengti?

Pasaulio banko analizė rodo, kad pačius blogiausius finansinius sprendimus dažniausiai priima tie, kurių finansinė situacija yra pati prasčiausia. Taip LRT TELEVIZIJAI sako žurnalistė Jurgita Čeponytė. „Specialistai pataria, kad nereikėtų priimti impulsyvių sprendimų, skaičiuoti savo finansus, logiškai mąstyti ir nesivadovauti emocijomis“, – atskleidžia ji.

Pasak J. Čeponytės, tiek psichologai, tiek ekonomistai sako, kad žmonėms labai gaila investuoto laiko ir pinigų, todėl jie tikisi, kad sėkmė nusišypsos, kai pabandys dar kitą kartą.

„Pavyzdžiui, statistika rodo, kad patys neturtingiausi žmonės JAV per savaitę vidutiniškai išleidžia vidutiniškai 10 dolerių loterijos bilietams. Nors, logiškai mąstant, jie galėtų tuos 40 dolerių per mėnesį investuoti į tai, kas jiems labiau reikalinga.

Taip pat egzistuoja tendencija, kad žmonės, turintys skolų, perka loterijos bilietus – jie tikisi, kad laimės pinigų skoloms padengti“, – sako J. Čeponytė.

Kaip pasakoja žurnalistė, tai būdinga ne tik žmonėms – pavyzdžiui, Minesotos universitete buvo atliktas tyrimas su žiurkėmis ir pelėmis, kai šie graužikai už tam tikras užduotis buvo apdovanojami įvairiais skanėstais: „Po kurio laiko tie skanėstai buvo duodami vis vėliau arba apskritai nebeduodami, bet graužikai vis tiek darydavo užduotis, tikėdamos, kad bus vis tiek apdovanotos.“

J. Čeponytės teigimu, mokslininkai sako, kad kai žmonės turi finansinių problemų, jie kiekvieną dieną galvoja apie savo finansus, nuolat jaučia įtampą, mąsto nelogiškai, vadovaujasi emocijomis ir viltimis, o tuomet ir padidėja tikimybė patirti blogų finansinių sprendimų fenomeną.

Plačiau – laidos įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi